Публикации в социалните мрежи твърдят, че ЕС планира да преустанови потреблението на американски разплащателни карти като Visa и Mastercard, както и на чуждестранните платформи за онлайн разплащания като PayPal и Alipay.

В някои постове на Х се казва, че тя планира да замени платежните системи с европейски алтернативи. В един от постовете на нидерландски език дори се твърди, че Лагард иска да замени тези методи на плащане с ново дигитално евро – проект на ЕЦБ.

Думите на Кристин Лагард обаче са извадени от контекст, показва проверката на факти от Euronews.

Търсенето в Google по темата води до интервю, което тя дава за ирландската радиостанция Newstalk на 2 април и в което предупреждава, че Европа трябва да спре да зависи от американските и китайските технологии. Подчертава, че е важно Европа да може да поеме контрола върху собствените си цифрови плащания.

„Като се замислите в момента, много от нашите цифрови плащания - електронна търговия, peer-to-peer, или използването на картата или телефона - винаги разчитате на неевропейска инфраструктура“, допълва Лагард.

„Независимо дали използвате карта или телефон, това става чрез Visa, Mastercard, PayPal, Alipay. Откъде идват всички тези плащания? Ами от САЩ или от Китай. А целият инфраструктурен механизъм, който позволява плащането - кредитно и дебитно не е европейско решение.

Това е моментът, в който смятам, че трябва да намалим тази уязвимост и да се уверим, че има европейска оферта, която да е на разположение, за всеки случай. Никога не се знае“, коментира още Лагард.

Ето защо в контекста на думите си председателят на ЕЦБ дава ясно да се разбере, че иска европейска алтернатива, която да съществува наред с тези американски и китайски методи за плащане, но не споменава да бъдат забранени.

Вече бяха представени европейски еквиваленти на тези платформи за разплащане: Wero например е дигитален портфейл, позволяващ на клиентите да превеждат пари помощта на телефонен номер, като постепенно им предлага възможност да изпращат на други потребители в Европа.

Той се появи в резултат на Европейската инициатива за плащания - мрежа от европейски банки, създадена през 2021 г., за да осигури единна услуга за цифрови плащания за всички компании и граждани. Понастоящем Wero се предлага в Белгия, Франция и Германия, като се очаква и други държави да последват примера му.

EuroVerify се обърна и към Европейската централна банка (ЕЦБ), която опроверга твърденията онлайн.

„ЕЦБ не защитава отказването от платежни системи, предоставяни от компании като Visa, Mastercard, PayPal или Alipay. По-скоро подкрепяме разнообразен и конкурентен платежен пейзаж с както частни, така и публични опции.“

Цифровото евро ще служи като допълнителен избор за потребителите и компаниите, а не като заместител, следователно ще допълва парите в брой и съществуващите цифрови методи за плащане“, допълват от ЕЦБ.

Няколко подвеждащи твърдения, свързани с цифровото евро и предполагаемото премахване на парите в брой в Европа, вече бяха опровергани.

Сред тях са това, че Испания премахва банкнотата от 50 евро, че скандинавските страни забраняват цифровите транзакции, както и че Кристин Лагард планира преустановяване използването на пари в брой, за да подпомогне борбата с изменението на климата, допълва Euronews.