Mediobanca предлага да придобие Banca Generali за 6,3 млрд. евро
Битката за най-големия италиански застраховател поставя на изпитание влиянието на Рим и може да промени италианската финансова система
&format=webp)
Италианската Mediobanca отправи публична оферта на стойност 6,3 млрд. евро за придобиване на местния си партньор Banca Generali чрез замяна на акциите си в италианския застраховател Assicurazione Generali, който е майка на Banca Generali с дял от 50,17%, съобщи CNBC.
Самата Mediobanca също е обект на интерес за придобиване от страна на Banca Monte dei Paschi di Siena на фона на по-широка вълна от опити за консолидация сред италианските кредитори.
Предложението на Mediobanca определя обменно съотношение от 1,7 акции на Assicurazioni Generali, без дивидент, за всяка акция на Banca Generali, въз основа на цените от 25 април. Офертата предполага цена от 54,17 евро на акция, или приблизително 11% премия спрямо последната цена на затваряне на Mediobanca.
Сделката, която би генерирала синергии в размер на 300 млн. евро, ще създаде „пазарен лидер, заемащ второ място в Италия по активи (TFA в размер на 210 млрд. евро) и дистрибуторска мрежа“, заяви Mediobanca.
Обикновено рядкост в затъващия европейски банков сектор, агресивните поглъщания завладяха италианските кредитори, като от втората половина на миналата година UniCredit, Monte dei Paschi, а сега и Mediobanca отправиха предложения за консолидация в страната и чужбина.
Това се случва в момент, когато европейските банки се борят да не изостават от трансатлантическите, а анализатори определят сливанията им като потенциална възможност за укрепване на позициите, допълва CNBC.
Макар и малко познат извън Италия, Assicurazioni Generali е застраховател, който води началото си от Триест през 19-ти век. Днес обаче той е в центъра на сложна мрежа от политически игри за власт между милиардери - и най-вече 35,6 милиарда евро италиански държавен дълг, отбелязва Politico.
На 24 април най-големите акционери на Generali, представляващи силна политическа и финансова сила в Италия, включително две милиардерски династии, три големи банки и пълномощници на правителството в Рим - проведоха ожесточена битка за бъдещето на борда на застрахователя, включително на главния изпълнителен директор - французина Филип Доне, за още един тригодишен мандат. В крайна сметка Доне оцеля, но заседанието в четвъртък беше само първата част от една по-дълга и силно политизирана борба за влияние.
В продължение на години италианското правителство е недоволно от посоката, в която Доне е поел в ценната компания, третият по големина застраховател в Европа и третата по големина компания в Италия.
Миналата година това недоволство се превърна в истинска паника, след като той започна да планира сливането на звеното за управление на активи на Generali (и огромните му дялове от италиански държавен дълг) с това на френска компания.
Правителството се опасява, че френското влияние върху застрахователя може да намали „патриотичния му ангажимент“ да инвестира в Италия в момент, когато италианският дълг е подложен на все по-засилен контрол.
Правителството обаче няма пряко влияние - и именно в това беше голяма част от драмата на срещата. На пръв поглед в тази игра има двама големи брокери на власт, всеки от които се стреми да повлияе на състава на борда на застрахователя, допълва Politico.
В полза на Доне е Mediobanca, уважаваната миланска инвестиционна банка, която притежава 13,1% от акциите на Generali и която в крайна сметка си осигури 52% от гласовете за своя списък с кандидати в четвъртък.
От другата страна са милиардерът и влиятелен строителен магнат от Рим Франческо Гаетано Калтаджироне и Delfin, холдингова компания, контролирана от семейството на покойния милиардер Леонардо Дел Векио. Те притежават 17% от застрахователя и в четвъртък опитаха да наложат шестима свои кандидати в борда на директорите - идеята е да маргинализират Доне.
Въпреки че опитът им до голяма степен се провали, двете милиардерски фамилии имат още един трик в ръкава си. Инвеститорите споделят скептицизма си към Доне с италианския министър-председател Джорджа Мелони и се предполага, че са ключови играчи в отделен, подкрепян от Рим ход за цялостно придобиване на Mediobanca чрез частично национализирания тоскански кредитор Monte dei Paschi di Siena, в който Калтаджироне и Delfin купиха малък дял миналата година. Успешното поглъщане би довело до пълното преустановяване на влиянието на Mediobanca.
Всичко това означава, че залогът е изключително висок:
Ако Mediobanca устои на натиска от Рим, това ще бъде триумф за финансовите пазари и удар по усилията на правителството да се включи във вълната от банкова консолидация, която продължава да обхваща страната.
Ако Калтаджироне и Delfin постигнат своето, това може да сложи край на един неприятен период на тревога относно бъдещето на милиарди евро италиански спестявания, но и да подчертае усещането за прекомерна власт на правителството, което дори Брюксел започва да забелязва.
„Налице е пълен дисонанс между местните и международните инвеститори“, заяви Франческо Галиети, бивш служител на Министерството на финансите и основател на консултантската компания за политически риск Policy Sonar, който отбеляза, че италианските инвеститори са гласували предимно за позицията на правителството, докато американските са подкрепили Mediobanca.
„Международните инвеститори са склонни да гледат пазарните критерии, резултатите от дивиденти, докато италианците са склонни да бъдат много политически настроени.“, допълва той.
На този фон, двете най-големи италиански банки - UniCredit и Intesa Sanpaolo, направиха малки, но значителни стъпки, за да се включат битката.
През февруари базираната в Милано UniCredit закупи 5% дял в Generali. Кредиторът заяви, че ходът е чисто финансов, но решението на банката да гласува в полза на списъка на Калтаджироне в четвъртък предизвика спекулации, че тя се стреми да успокои Рим, след като правителството наложи строги условия за отделна оферта за поглъщане, която банката провежда.
По-предпазлив подход е предприела Intesa Sanpaolo. Базираният в Торино кредитор, най-големият в Италия, планираше да придобие Generali през 2017 г., но се отказа от офертата, след като тя изтече в италианските медии. Засегната, банката се оттегли от идеята, като вместо това през 2019 г. опита да придобие още няколко банки.
Сега наблюдателите предполагат, че Intesa Sanpaolo няма да може да устои на това да се върне в битката. Ако UniCredit отправи сериозна оферта за Generali или дори значително увеличи дела си, Intesa Sanpaolo може да се почувства принудена да отправи контраоферта, за да предотврати поглъщането на огромния застраховател от конкурента си.
Това, което е вероятно да се развие, е „студена война“ между мощните институции, които се опитват да предотвратят влиянието на други, коментира италиански банков мениджър, близък до драмата с Generali.
Развието на ситуацията може да провали внимателно планираните стратегии на Mediobanca или Рим.
„Когато Рим започна това, те мислеха за Mediobanca, а не за Intesa и UniCredit. Не мислеха за последствията, но сега Generali е в играта. Това не беше намерението им“, допълва банковият мениджър.