Купувай преди митата: Икономиката на САЩ се свива „драстично“ през първото тримесечие
Брутният вътрешен продукт на страната е намалял с 0,3% през първото тримесечие, което е най-резкият спад от началото на 2022 г. насам
&format=webp)
Икономиката на САЩ се свива през първите три месеца на 2025 г., тъй като бизнесът е побързал да се снабди с вносни стоки в навечерието на митата, а потребителите са намалили темпа си на харчене, предава The Wall Street Journal.
Министерството на търговията на САЩ съобщава, че брутният вътрешен продукт на страната е намалял със сезонно и инфлационно коригиран годишен темп от 0,3% през първото тримесечие. Това е най-резкият спад от Q1 на 2022 г. насам.
Показателят е далеч от прогнозите на икономистите за ръст от 0,4%.
Спадът на БВП през първото тримесечие отразява опит за изпреварване на митата, които влязоха в сила през първите три месеца на годината и бяха драстично увеличени през текущото, второ тримесечие. Вносът е скочил с 41,3%, докато износът е бил много по-скромен - 1,8% през първото тримесечие.
Докладът за БВП е първият важен икономически показател за тримесечието от януари до март - период, в който Белият дом премина от ръцете на президента Джо Байдън в тези на президента Тръмп.
Републиканецът обвини своя предшественик за забавянето и защити мащабните си мита. Въпреки това той предупреди, че обещаният от него „бум“ ще „отнеме известно време“.
Уолстрийт не се забави да отчете последните данни като при отварянето на търговията в САЩ индустриалният индекс Dow Jones спадна с 1%, S&P 500 се понижи с 1,5%, а Nasdaq Composite загуби 2%.
„Това е фондовият пазар на бившия президент Джо Байдън, а не на Тръмп. Аз поех управлението едва на 20 януари“, коментира президентът (обръщайки се към себе си в трето лице) в публикация в Truth Social.
„Тарифите скоро ще започнат да действат, а компаниите започват да се местят в САЩ в рекорден брой. Страната ни ще преживее бум, но трябва да се отървем от „надвисналия“ Байдън“, добави той.
„Това ще отнеме известно време, НЯМА НИЩО ОБЩО С ТАРИФИТЕ, само че той ни остави лоши числа, но когато бумът започне, ще бъде като никой друг. БЪДЕТЕ ТЪРПЕЛИВИ!!!“.
Януари - по-голямата част от който беше преди инагурацията на Тръмп - беше засегнат от горски пожари в Лос Анджелис и разрушителни зимни бури в много части на страната.
Новата администрация бързо обяви налози върху Мексико и Канада, които по-късно спря, както и мита върху китайския внос. „Денят на освобождението“, в който бяха обявени далеч по-широки мита, дойде на 2 април, в началото на второто тримесечие.
Тръмп превръща митата в крайъгълен камък на икономическата си програма, казвайки, че в дългосрочен план те ще направят Америка по-богата и ще върнат работните места в производството. През март търговският дефицит на стоки достигна рекордни стойности, тъй като предприятията са избрали да се презапасят, за да изпреварят митата.
Икономиката на САЩ навлезе в годината на силна основа: През 2024 г. тя нарасна със стабилен темп, а инфлацията продължи да намалява. Равнището на безработица се задържа на 4,1%, а работодателите са добавили 456 000 нови работни места през първото тримесечие, което е по-малко от 628 000 през последните месеци на 2024 г.
Въпреки това предприятията и физическите лица заявяват, че са притеснени за икономиката поради несигурността около митата и опасенията, че те ще доведат до по-високи цени. Инвеститорите също са уплашени. Притесненията относно митата и икономиката изпращат индексите S&P 500 и Nasdaq Composite до най-лошите им тримесечия от 2022 г. насам.
Главните изпълнителни директори на големи компании, сред които American Airlines, PepsiCo и Procter & Gamble, предупредиха, че обявяването на тарифите на принципа „стоп-старт“ усложнява усилията им за планиране и плаши потребителите.
Други съкращават разходите си. General Motors изтегли във вторник прогнозата си за печалбата за 2025 г., позовавайки се на автомобилните тарифи.
„Несигурността създава замислени и разтревожени потребители“, заяви главният изпълнителен директор на Colgate-Palmolive Ноел Уолъс миналата седмица, когато компанията понижи прогнозата си за целогодишната печалба.
Опасенията от увеличение на цените, предизвикано от тарифите, са накарали някои потребители да ускорят покупките, за да изпреварят увеличените разходи. Продажбите на превозни средства например са скочили през март.
Но дори това не е непременно добра новина за продавачите.
„Купуването преди навлизането на тарифите означава, че заемате търсене от бъдещето“, казва главният икономист на KPMG Даян Суонк. Подобни „панически покупки“ също потискат растежа, отбелязва тя.
Потенциалът за повишаване на инфлацията вследствие на митата, съчетан с по-слаба икономическа динамика, поставя Федералния резерв в затруднено положение.
Централната банка на САЩ се стреми да балансира между двете цели - да поддържа умерена инфлация и силен пазар на труда.
На този фон председателят на Фед Джером Пауъл заяви в средата на април, че вижда „голяма вероятност“ потребителите да се сблъскат с по-високи цени, а икономиката да отчете по-висока безработица в резултат на митата в краткосрочен план.
Това би създало „предизвикателен сценарий“ за централната банка, тъй като всичко, което тя предприеме с лихвените проценти, за да се справи с инфлационния натиск, може да влоши безработицата и обратното, каза той.