Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви във вторник, че президентът Доналд Тръмп постига напредък по търговски споразумения и нов законопроект за данъчна реформа - фактори, които донякъде облекчават напрежението на Уолстрийт в края на един хаотичен април.

Оптимизмът около потенциалните сделки, данъчните облекчения и дерегулацията помогна на индекса S&P 500 да отбележи най-дългата си серия от покачвания от ноември насам.

Във вторник S&P 500 се покачи с 0.6%, Dow Jones Industrial Average нарасна със 300 пункта, или 0.8%, а Nasdaq Composite се увеличи с 0.6%, според данни на FactSet.

Трябва да се отбележи обаче, че фондовият пазар в САЩ не е имал по-лоши първи 100 дни от ново президентство от половин век.

Допълнителните мита, обявени от Тръмп на 2 април и частично замразени на 8 април, разтревожиха глобалните търговски партньори и влошиха и без това негативните нагласи сред американските домакинства и бизнеси. Това доведе до значителен спад на борсите и повиши опасенията, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия - дори и при евентуално сключване на някои търговски споразумения по време на 90-дневното отлагане.

„От 9 април приемаме рецесията като базов сценарий“, казва пред MarketWatch Люк Тили, главен икономист в Wilmington Trust Investment Advisors. Основните опасения на компанията му са, че дори нововъведените мита да бъдат отменени или значително намалени, базовите тарифи за внос в САЩ ще останат много по-високи спрямо последните десетилетия.

В тази обстановка екипът на Wilmington Trust оценява вероятността от рецесия през следващите 12 месеца на около 60%, докато други анализатори преценяват риска като още по-висок.

Тогава защо фондовият пазар расте?

Освен спекулациите, че Тръмп може да се насочи към политики, насърчаващи растежа, някои инвеститори смятат, че част от негативния ефект от очакваната лека рецесия вече е отразен в цените на акциите.

Тили отбелязва, че при рецесиите през последните 80 години, индексът S&P 500 е отбелязвал медианен спад от около 20%. На месечна база спадовете обикновено са по-слаби.

На 8 април индексът S&P 500 беше с 18.9% под рекордното си затваряне от 19 февруари, като достигна ниво от 4982.77 пункта, според пазарните данни на Dow Jones. Ако се включи и вътрешнодневното дъно от 7 април, спадът възлиза на 21.3%.

По-важното обаче е, че исторически акциите се възстановяват сравнително бързо – средното време от дъно до нов връх е около 11 месеца, според Тили. Той отбелязва, че въпреки растящия риск от рецесия, инвеститорите са по-склонни да игнорират краткосрочната волатилност на пазарите.

Първите 100 дни на Тръмп - напомняне за ерата на Никсън

На 100-ния ден от встъпването в длъжност на Тръмп, индексът S&P 500 отчете спад от 7.3% - най-лошото представяне за този период от началото на втория мандат на Ричард Никсън през 1973 г., според данните на Dow Jone.

Въпреки че това може да означава, че най-лошото вече е зад гърба ни, Тили отбелязва, че е трудно да си представим, че американските потребители ще понесат дори базовите увеличения на митата без сериозни последици.

През март Бесънт предупреди инвеститорите, че е необходимо „изчистване“ след две поредни години на ръстове от над 20% на борсата, задвижвани от стимули във връзка с пандемията.

Въпреки това, голямото пазарно понижение през 2025 г. се дължи основно на несигурността, създадена от политиките на Белия дом. Един от начините да се оцени посоката на пазара е чрез съотношението цена/печалба (P/E).

Това съотношение достигна 22х в края на миналата година, благодарение на очаквания за подкрепящи растежа политики от страна на Тръмп. След притесненията, породени от китайската компания DeepSeek относно по-евтини начини за използване на изкуствен интелект, и новите мита, коефициентът спадна под 20х.

„Трудно е да се оправдае връщане към P/E от 22х в краткосрочен план при настоящите условия на отслабваща икономика, спад в печалбите и повишена несигурност“, коментира Кийт Лърнър, главен пазарен стратег в Truist Advisory Services, цитиран от MarketWatch.

Влиянието на един президент върху икономиката и фондовия пазар не винаги се усеща в рамките на първите му 100 дни на поста. Но Тръмп успя да обърне американската и световната икономика с главата надолу, като повиши тарифите за вноса в САЩ до най-високите им ниво от около век и заплаши независимостта на Федералния резерв, допринасяйки за сътресения на финансовите пазари по целия свят. И докато потребителското доверие се срива, а рисковете от рецесия се увеличават, бизнес лидерите се ориентират в гъста мъгла от несигурност.