Частните инвеститори се стремят да играят ключова роля в превъоръжаването на Европа, като осигуряват така необходимия капитал, за да помогнат на отбранителната индустрия да се разрасне и регионът да повиши своята устойчивост.

Повече от три години след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна европейските столици обещаха милиарди евро за инвестиции в отбраната, както и в нови технологии, а мениджърите на частни и рискови капитали смятат, че има недостиг на средства, който те биха могли да запълнят.

Правителствата „не могат сами да постигнат 100-процентов успех във възстановяването на отбранителните способности“, казва пред Financial Times Томас Фридбергер, заместник-изпълнителен директор на Tikehau Capital, като добавя, че частният сектор ще трябва да стимулира инвестициите в „отбраната, устойчивостта и суверенитета“.

Групата за дялово инвестиране току-що набра близо 450 млн. евро за фонд. Те ще бъдат насочени към компании с фокус върху технологии, използвани както за граждански, така и за военни приложения. Тя е само една от десетките компании, преследващи възможности в сектора.

Миналата година инвестициите в европейски стартиращи предприятия, работещи в областта на отбраната и свързаните с нея технологии, скочиха с 24% до 5,2 млрд. долара. Това се случи благодарение на факта, че инвеститорският апетит към компании като софтуерната група за изкуствен интелект Helsing и производителя на дронове Tekever се противопостави на по-широкия спад в европейското финансиране от рисков капитал.

Въпреки че инвестициите на частен капитал в космическата и отбранителната индустрия датират от десетилетия, те отдавна са доминирани от по-големи фондове, които са в състояние да се ориентират в един силно регулиран сектор. Но след нахлуването на руските войски в Украйна интересът на инвеститорите, включително и на фондовете за рисков капитал, се увеличи значително. Отношението на Доналд Тръмп към НАТО и призивите към Европа да харчи повече за собствената си сигурност допълнително ускориха тези усилия.

Много рискови фондове, особено в Европа, в миналото се въздържаха да подкрепят производители на оръжия заради риска от нарушаване на ESG правилата. Сега обаче техните ръководители смятат, че могат да изиграят важна роля, като инвестират в стартиращи предприятия, изпитващи недостиг на капитал, и същевременно помагат на по-големите играчи да увеличат производствения си капацитет, намалявайки разходите за единица продукция.

„Частните пазари ще играят ключова роля в запълването на недостига на средства за отбрана в Европа“, категоричен е пред Financial Times Али Флойд, съпредседател на отдела за набиране на средства от частни капитали в консултантската компания Campbell Lutyens.

По думите му правителствата „не са склонни да харчат повече пари на данъкоплатците за финансиране на инвестиции в отбраната, а публичните пазари могат да финансират само лидери като Rheinmetall и BAE Systems“.

„Недостигът на финансиране в Европа нараства поради настоящите въпроси, свързани с ангажиментите на Америка към НАТО, а също така има и европейско желание да се финансира повече украинската отбрана“, казва Майкъл Сион, партньор в консултантската компания Bain & Co и автор на неотдавнашен доклад, който показва, че стойността на сделките с рисков капитал в отбранителния сектор се е увеличила 18 пъти през последното десетилетие.

Войната в Украйна подчерта нарасналата роля, която отбранителните технологии ще играят на бойното поле - от безпилотни самолети и други автономни системи до роботика и изкуствен интелект. Затова и ръководителите на инвестиционни фондове казват, че частният и рисковият капитал могат да помогнат за стимулиране на иновациите, като инвестират в технологии на ранен етап.

„Нуждаем се от частен капитал, който да създава компании, да поема риска, да прави иновации и да инвестира в научноизследователска и развойна дейност преди производството“, казва Стен Тамкиви, един от съоснователите на Plural, фонд за технологии в ранен етап на развитие, който е един от първите спонсори на Helsing с около 800 млн. евро.

Много инвеститори също така търсят сделки, за да се възползват от компании, които не постигат добри резултати или имат широки портфейли, поддаващи се на преструктуриране.

Последните данни на PitchBook показват, че броят на сделките в глобалния аерокосмически и отбранителен сектор се е увеличил през миналата година с 274 трансакции - най-много от всички години през последното десетилетие. Общата стойност на сделките в сектора през 2024 г. е 36,8 млрд. долара - с 10 млрд. долара, или 37%, повече от 2023 г.

Джеймс Доусън, съдружник в бутиковата инвестиционна банка Gleacher Shacklock, коментира, че „сега повече от значителните компании за дялово участие се интересуват от отбраната, отколкото в миналото“. Той дава пример с успехите, които американската група за изкупуване Advent International е постигнала с покупките на британските Cobham и Ultra Electronics. Ultra произвежда оборудване за лов на подводници, както и системи за управление на флота от подводници Trident, които отговарят за ядреното възпиране на Обединеното кралство. Въпреки че британското правителство се намеси, за да осигури обвързващи ангажименти от страна на Advent във връзка с двете придобивания, сделките получиха зелена светлина.

„Всички видяха успеха, който Advent постигнаха с правителството“, акцентира Доусън.

Въпреки притока на пари, все още има много предизвикателства, ако Европа иска да изгради сектор на отбранителните технологии, използвайки парите на частните инвеститори. Тамкиви от Plural казва, че правителствата трябва да поправят прословутите си бюрократични методи за възлагане на обществени поръчки, които дават предимство на по-големите изпълнители. Според него те трябва да „гарантират, че ако в Европа се родят нови технологични компании, финансирани от частен капитал, те ще имат достъп до потоците на обществените поръчки“.

По думите му Европа се нуждае от подходящи механизми за работа с по-малките компании.

„Как да създадете бъдещ голям бизнес от едно МСП - това е играта на рисковия капитал“, обяснява Тамкиви.

Въпреки това отношението към инвестициите в отбраната се е променило значително и интересът към сектора едва ли ще намалее, дори ако има прекратяване на огъня между Украйна и Русия.

„Настроението се променя при инвеститорите, вероятно и при регулаторните органи, вероятно и при правителствата“, казва Фридбергер от Tikehau, като добавя, че „няма как да има устойчиво икономическо развитие без отбрана“.