Посещението в музей на изкуствата може да промени начина, по който възприемаме живота си.

Това установява проучване на Университета в Кеймбридж, според което способността на хората да мислят абстрактно се повишава, когато се възхищават на изкуството.

Резултатите са измерени, след като група от 187 души са насърчени да оценят красотата на произведенията в галерия Kettle's Yard, Кеймбридж, отбелязва BBC.

Според изследователите, абстрактните когнитивни процеси се губят „в света на екраните и смартфоните“, докато наблюдението на художествена красота помага на да се избегнат „психическите капани на ежедневието“.

Едната група от участниците в проучването била помолена да оцени красотата на всеки керамичен предмет в изложбата а другата просто гледала изкуството.

Старшият автор на изследването професор Симоне Шнал заяви, че керамиката е „идеална“ за изследването: „Нуждаехме се от изкуство, което е фино по форма, изискващо съсредоточено съзерцание на красотата“.

Групата, която била помолена да прецени красотата на изкуството, демонстрирала по-абстрактно мислене в сравнение с тази, която просто го гледала без преценка.

„Все по-рядко се случва да се откъснем от света и просто да оставим ума си да блуждае, но именно тогава мислим по начини, които разширяват хоризонтите ни.

Възхищението от красотата на изкуството може да е идеалният начин да задействаме абстрактните когнитивни процеси, които все повече се губят в света на екраните и смартфоните.“, допълват изследователите.