Рисковете от глобална рецесия отново се върнаха в списъка с тревоги на пазарите, но икономическите данни и ключовите финансови показатели не са толкова ясни, колкото изглеждат на пръв поглед.

Деветдесетдневната пауза на повечето реципрочни мита, дадена от президента на САЩ Доналд Тръмп през април, облекчи най-лошите страхове на инвеститорите, но се очаква вредата върху бизнес и потребителското доверие да бъде сериозна.

„Рисковете от рецесия се повишиха значително, дори и да бъдат сключени някакви сделки по отношение на митата“, казва пред Reuters Гай Милър, главен пазарен стратег в Zurich Insurance Group. „Рискът от рецесия в САЩ е 50 на 50, толкова е голям“.

Ето какво показват някои внимателно наблюдавани индикатори за рисковете от глобална рецесия, според анализ на информационната агенция.

Твърди срещу меки

Несъответствието между т.нар. меки икономически показатели, като например индикаторите за настроенията, и твърдите данни, например тези за работните места, затруднява дешифрирането на рисковете от рецесия.

Последните данни за броя на работните места в САЩ сочат устойчивост, докато свиването на американската икономика през първото тримесечие и разширяването в еврозоната бяха обяснени с предварителното позициониране от страна на компаниите в очакване на реципрочните мита. Междувременно показателите за бизнес и потребителско доверие се влошиха, което за някои е знак, че скоро ще се стигне до по-слаб растеж.

Потребителското доверие в САЩ се срина до почти петгодишно дъно през април. Потребителските разходи са от ключово значение, тъй като те представляват повече от две трети от икономическата активност в страната. Индексът на инвеститорския морал в еврозоната се възстанови след спада през април, но остава на отрицателна територия.

„Предполагаме, че всяко свиване в еврозоната ще бъде краткотрайно и сравнително слабо“, каза старши икономистът на MUFG Хенри Кук.

Милър от Zurich Insurance Group казва, че следи първоначалните седмични молби за помощи при безработица като най-актуален индикатор за случващото се в американската икономика.

Променете мисленето си

Няма как да се отървете от намалените прогнози за растежа. Икономисти, анкетирани от Reuters, посочват висок риск от рецесия през тази година, след като само преди три месеца прогнозираха силен растеж.

От Barclays смятат, че картината очертава значимо забавяне на глобалния растеж, съчетано с леки рецесии в САЩ и еврозоната.

И все пак рецесията не е свършен факт, твърдят икономисти. Ако САЩ успеят да уредят търговски сделки в скоро време или да постигнат намаляване на данъците, рисковете ще намалеят, докато икономиката на еврозоната вероятно ще бъде буферирана от по-ниски лихвени проценти и фискални стимули.

„Възстановяването на потребителските разходи поради по-високите заплати и по-благосклонната от очакваното централна банка, поне в еврозоната, са основните фактори, които помагат да се избегне дълбока рецесия“, казва икономистът от BofA Рубен Сегура-Кайела.

Къде е търсенето?

Сигналът от стоковите пазари сочи рязко забавяне на растежа. Цените на петрола са спаднали с около 16% досега през тази година до около 60 долара за барел . Ако това се запази, 2025 г. ще отбележи най-лошата година за суровия петрол след кризата по време на пандемията през 2020 г. Със сигурност те отразяват и очакванията за по-голямо предлагане от страна на ОПЕК, но спадът на цените се вписва в по-широката картина на по-слабото търсене, тъй като глобалният растеж се забавя, казват анализаторите.

Медта, наричана „д-р Мед“ заради постиженията си като индикатор за бум и спад, се възстанови от приблизително едногодишното дъно, достигнато в началото на април, но остава под върха от март.

Citi смята, че през следващите три до шест месеца потреблението на физическа мед и производствената дейност ще се забавят заради американските мита, особено 145% ставка върху производствения хъб в Китай.

Доверявате ли се на г-н Бонд?

Пазарите на държавни облигации отразяват загрижеността от предизвикано от митата в САЩ забавяне на растежа, но не и повишен риск от рецесия. Пазарите приемат, че централните банки ще реагират бързо с намаляване на лихвените проценти.

В сряда Китай намали лихвите, за да смекчи удара от търговската война, а от март насам трейдърите увеличиха залозите за намаляване на лихвите на Европейската централна банка. Те очакват 60 базисни пункта допълнително облекчаване от страна на ЕЦБ до декември.

Трейдърите очакват приблизително 80 б.т. намаление на лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ до декември и 115 б.т. до средата на 2026 г., след като намалиха по-агресивните си очаквания след паузата на митата. В сряда Фед остави лихвените проценти стабилни и заяви, че рисковете от по-висока инфлация и безработица са се повишили.

„През последните години фючърсите върху федералните фондове постоянно надценяваха колко миролюбив ще бъде Фед“, смята макростратегът на Deutsche Bank Хенри Алън.

Кривите на доходността също са важни, въпреки че напоследък тяхната надеждност като индикатор за рецесия се поставя под въпрос. Разликата между 10-годишната и 2-годишната доходност на съкровищните облигации е положителна от миналата година насам. Макар че инверсията на кривата на доходността в миналото се е разглеждала като индикатор за рецесия, тя има тенденция да се връща към нормалното си състояние с наближаването на рецесията.

„В последните цикли рецесията не започна, когато кривите бяха инвертирани, а когато се разинвертираха, тъй като централните банки бързо намалиха лихвените проценти. Това доведе до по-бързо понижение на краткосрочната доходност в сравнение с дългосрочната“, припомня Алън.

Акции? Твърде опримистично

Възстановяването на акциите предполага, че страховете от рецесия са отшумели. Германските акции са близо до рекордно високи стойности, Ню Йорк и Токио скочиха с по над 15% от дъната, достигнати миналия месец.

Но тук трябва да се обърне внимание на приходите на компаниите.

Шведската Electrolux намали прогнозите си, докато Volvo Cars, производителят на компютърни джаджи Logitech и гигантът в производството на напитки Diageo се отказаха от целите си заради несигурността. General Motors намали прогнозата си за годината, въпреки че отчете добри резултати.

„Първото тримесечие беше може би последното от незасегнатите от приходите тримесечия, като от второто нататък тарифите ще бъдат фактор“, казва Милър от Zurich. „Като се има предвид несигурността, бих си помислил, че оценките трябва да отразяват поне част от това. Засега това не е така“.