Милиардерът Бил Гейтс обеща да раздаде почти цялото си лично богатство през следващите две десетилетия и заяви, че най-бедните в света ще получат около 200 млрд. долара чрез неговата фондация в момент, когато правителствата по света намаляват международната помощ.

Той обаче се нахвърли върху най-богатия човек на планетата Илон Мъск, ключова фигура в администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, като го обвини, че „убива най-бедните деца по света“ със своите огромни съкращения на бюджета за помощи на САЩ.

„Картината на най-богатия човек в света, който убива най-бедните деца в света, не е хубава“, коментира Гейтс пред Financial Times.

Ръководеният от Мъск Департамент за правителствена ефективност доведе до съкращаване на Американската агенция за международно развитие (USAID), която преди това отделяше милиарди за програми по ваксиниране на деца от най-бедните райони и предоставяне на спешна хранителна помощ, отбелязва Reuters.

Гейтс коментира още, че ускорява плановете си да се освободи от състоянието си и да закрие фондация „Гейтс“ на 31 декември 2045 г.

„Когато си отида, хората ще кажат много неща за мен, но съм твърдо решен „той умря богат“ да не е едно от тях“, пише 69-годишният милиардер, съосновател на Microsoft и филантроп в публикация на своя уебсайт. „Има твърде много спешни проблеми за решаване, за да задържам средства, които могат да бъдат в помощ на хората.“

Гейтс желае да насочи усилията си към намаляване смъртността при новородени бебета, деца и майки по предотвратими причини, да се сложи край на болести като полиомиелит, малария и морбили, да се намали бедността.

„Не е ясно дали най-богатите страни в света ще продължат да се застъпват за най-бедните хора“, допълва той, като отбеляза съкращенията от големи донори, сред които Великобритания и Франция, наред със САЩ - най-големия донор в света.

Милиардерът е категоричен, че напредъкът не би бил възможен без правителствена подкрепа.

Бил Гейтс направи изявлението по повод 25-годишнината на едноименната си фондация, която създава заедно с тогавашната си съпруга Мелинда Френч Гейтс през 2000 г., а по-късно към тях се присъединява и Уорън Бъфет.

От създаването си досега фондацията е дарила 100 млрд. долара, като е помогнала за спасяването на милиони животи и е подкрепила инициативи като групата за ваксини Gavi и Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария.

Тя ще бъде закрита, след като похарчи около 99% от личното състояние на Гейтс, което днес се оценява на около 108 млрд. долара. Той очаква фондацията да похарчи около 200 млрд. долара до 2045 г., като крайната сума ще зависи от пазарите и инфлацията.

Фондацията вече е огромен играч в областта на глобалното здравеопазване, като годишният ѝ бюджет ще достигне 9 млрд. долара до 2026 г.

Тя обаче е критикувана за прекомерната си власт и влияние без необходимата отчетност, включително в Световната здравна организация, допълва Reuters. Гейтс също е обект на конспиративни теории, особено по време на пандемията.

През последните месеци милиардерът неколкократно е разговарял с президента на САЩ Тръмп за значението на продължаващите инвестиции в световното здравеопазване.

„Надявам се, че и други богати хора ще се замислят колко много могат да ускорят напредъка на най-бедните по света, ако увеличат темпото и мащаба на своите дарения, защото това е дълбоко въздействащ начин да се отдадеш на обществото“, допълва Гейтс в публикацията си.