Като терапевти на двойки и доценти по психиатрия в Медицинския факултет на Харвард, д-р Жаклин Олдс и д-р Ричард Шварц прекарват много време в размисъл върху ключовете към една дълга и изпълнена с любов връзка.

Сами те са женени от близо 50 години - а няма как двама души да останат заедно толкова дълго без да се научат как да общуват по време на конфликт.

В частната си практика работят с двойки вече 40 години. Заедно са автори на три книги: „Преодоляване на самотата в ежедневието“, „Брак в движение“ и „Самотният американец“.

Двамата разказват пред CNBC Make It, че когато двойки идват при тях за терапия, често носят дълъг списък с неща, които другият трябва да прави по-добре, и как трябва да показва любовта си. Всеки се чувства атакуван, сякаш е провалил изпита за „добър партньор“.

Най-щастливите и успешни двойки знаят как да говорят помежду си с доброта, любов и внимание. Тяхната тайна, според Олдс и Шварц? Никога не правят следните пет неща:

1. Не пестят извинения

Ако сте се скарали с партньора си, колкото по-скоро се извините, толкова по-добре, казват д-р Жаклин Олдс и д-р Ричард Шварц.

Изкушаващо е да се цупиш, добавят те и от личен опит уверяват, че желанието да задържиш обида не изчезва с възрастта. Най-важното е обаче да се извиниш, преди тези наранени чувства да се втвърдят и да стане още по-трудно да се общува.

Извинението никога не бива да звучи така: „Съжалявам, че ти стана толкова гадно.“ Щастливите двойки също се карат - просто знаят как да се извиняват. Най-добрите извинения са свързани с поемане на отговорност и признаване на собствените действия.

2. Не се подценяват взаимно

„Никога не се критикуваме публично. Често сме на събитие или с приятели, и някой от нас започва да разказва история - и, разбира се, нещо в нея не е съвсем точно“, разказват д-р Жаклин Олдс и д-р Ричард Шварц.

„Имаме импулс да коригираме, но сме разбрали, че няма значение дали историята е абсолютно точна“, добавят терапевтите.

В голямата картина е много по-важно да не подкопаваш партньора си - дори и за нещо дребно, като грешен спомен за ресторант - отколкото да бъдеш „прав“.

3. Не бъркат невниманието с искреност

Д-р Жаклин Олдс и д-р Ричард Шварц честа чуват следното оплакване по време на терапиите с двойки: „С всички други се държиш по-добре, отколкото с мен!“ А отговорът е: „Просто съм себе си. Истинската любов не се преструва.“

Този конфликт често възниква, когато хората започнат да се приемат за даденост. Навън слагат най-доброто си лице за приятели, съседи и колеги. А у дома - партньорът не получава същото внимание и грижа.

Истината е, че отказът да бъдеш мил и любящ под претекст, че си „автентичен“, не води до по-истинска връзка, а до по-неприятна, казват експертите.

4. Не забравят да бъдат щедри с комплиментите

Често се случва да си помислите, че нещо, което другият прави, е страхотно - но понеже сте заедно толкова отдавна, просто не го казвате.

Ако имате положителна мисъл за партньора си - не я задържайте. Кажете я на глас. Бъдете искрени и конкретни в комплиментите си. Това наистина променя начина, по който възприемате себе си и другия, убедени са терапевтите.

5. Не отлагат да покажат колко им пука

Най-голямата грешка, която двойките правят по време на конфликт, е да влязат в играта на „кой първи ще покаже нежност“.

След спор често се стига до това, че всеки чака другият да направи първата крачка. Но ако чакате партньорът ви да се „размекне“, може да чакате вечно. Малките пукнатини в отношенията могат да се превърнат в сериозни пропасти.

В такива моменти направете нещо просто - например, сготвeте любимото им ястие. Припомнете си колко го обичат и изпитайте удоволствие от самия жест. После споделете с тях положителните чувства, които са се породили у вас, докато сте го правили.

Така няма да стоите отвън в очакване на взаимност - вие ще поемете инициативата и ще създадете среда, в която любовта може да се възроди.