„Любов и логика“: Родителската философия на Бил Гейтс-старши, който никога не повишавал тон
„Той никога не се паникьосваше и ядосваше, дори когато бях невероятно буен и непослушен“, споделя милиардерът
![„Любов и логика“: Родителската философия на Бил Гейтс-старши, който никога не повишавал тон](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/11022025/62bbd460-c665-4bb2-b8f9-6cd15dabe2f7.jpg?operations=crop(0:0:3000:1687)&format=webp)
Бил Гейтс дължи голяма част от успеха си на начина, по който родителите му са го отгледали.
„Баща ми много вярваше във философията на родителството, наречена „Любов и логика“, която включва поставяне на ясни граници за децата и спокойното им налагане с емпатия, казва милиардерът за Уилям (Бил) Гейтс-старши пред CNBC Make It.
„Беше ми ясно, че светът е място, което той контролира“, допълва Гейтс. По думите му баща му винаги е полагал усилия да остане „спокоен и предсказуем“.
„Той никога не се паникьосваше и ядосваше, дори когато бях невероятно буен и непослушен“, споделя Гейтс.
Той казва, че не е бил лесно за отглеждане дете, като е имал особени сблъсъци с майка си, заради това, че е отказвал да напусне стаята си. Там прекарвал часове, потънал в книги, репчейки се, при всеки неин опит да го накара да излезе, пише Гейтс в новите си мемоари Source Code, публикувани миналата седмица.
Родителите му се притеснявали от трудностите, които първоначално имал в училище - той често бил разсеян и не приемал задачите сериозно, признава Гейтс. „Това толкова ги смути, че ме заведоха на терапевт“, допълва милиардерът. „Воювам с родителите си“, казал той на терапевта.
Спокойствието като „оръжие“ срещу конфликта
Вместо да повишава тон или да налага сурови наказания, баща му „винаги подхождал с разум, внимание и спокойствие“, разказва Гейтс.
По думите му той вярвал в „наличието на ясни правила, налагането им по ясен и предвидим начин, с минимално количество емоции“, което е същността на философията „Любов и логика“, популяризирана за първи път през 70-те години на миналия век от Фостър Клайн, детски психиатър, и Джим Фей, педагог.
За Гейтс-старши това често означавало да се прибере от работата си като адвокат и спокойно да деескалира какъвто и конфликт да е възникнал между Гейтс и майка му Мери, подхождайки „с емоционална дистанция, която показваше, че е сериозен и че е по-добре да го слушам“, разказва още Бил Гейтс.
Единственото забележително изключение е, че веднъж баща му го залял с вода по лицето - толкова нехарактерна „екстремна“ реакция, че причинила на младия Гейтс „шок“, пише той.
Допълва, че с течение на времето успокояващото влияние на баща му помогнало на Гейтс да контролира по-добре емоционалните си изблици.
Родителите на Гейтс са имали различни стилове на възпитание, но и двамата заслужават признание за успеха му като възрастен, казва той.
Въпреки че Мери Гейтс била склонна да „пали“ повече от съпруга си, когато Бил се държал лошо или се представял по-зле в училище, нейната страст му помогнала да оформи мотивацията си за успех, споделя той. „Това е нещо във връзката с майка ми, което ме караше да не ѝ давам никакъв повод за разочарование.“.
Гейтс също така изказва признание на родителите си за това, че са били толкова отворени, докато се занимават с трудно дете. „Те ми дадоха свободата да изследвам своите интереси, включително да прекарвам часове в стаята си в четене или да ходя на едноседмични походи с приятелите си“, казва той. „Те винаги насърчаваха любопитството ми, отнасяха се с уважение към интересите ми и ме хвалеха, че задавам смислени въпроси“, пише още Гейтс, който през 2016 г. обяви „Родителство с любов и логика“ от Клайн и Фей за една от 10-те си любими книги за всички времена.