Citi сигнализира: Капиталът бяга от старите убежища
Главният изпълнителен директор на Citi Джейн Фрейзър предупреждава, че пазарите навлизат в нова фаза на глобализация, белязана от срив в доверието, стратегическо пренареждане на капитала и пренаписване на дългогодишни икономически убеждения
&format=webp)
Днес е денят на инвеститорите на JPMorgan, което неизбежно води до спекулации за наследника на главния изпълнителен директор Джейми Даймън.
Но колегата му от Citigroup Джейн Фрейзър се опита да привлече вниманието към себе си с рядка публикация в блога си в петък.
„Влизаме в нова фаза на глобализацията – фаза, която се определя по-малко от сътрудничеството и повече от стратегическите интереси“, пише Фрейзър.
„Дългогодишните предположения се поставят под въпрос не само от обявяването на мита, но и от по-дълбок шок на доверието. Краткосрочното въздействие вече се усеща, а дългосрочната траектория се пренаписва в реално време.“
Фрейзър твърди, че пазарите сигнализират за „промяна“, като преминават към ценообразуване на по-високи рискове в активите.
„Ако търсите яснота на пазарите, може да останете малко разочаровани„ пише тя.
„Но ако търсите сигнали, те са навсякъде. Доходността на държавните облигации се повиши, въпреки че пазарите на акции се колебаеха. Американският долар, който обикновено е сигурно убежище, отслабна в моменти, когато обикновено се засилваше.“
“Това ни подсказва, че се случва нещо по-дълбоко.“
„Инвеститорите не просто оценяват краткосрочните рискове, а преоценяват достоверността на дългогодишни убеждения. Това се вижда в движението на капитала. Пенсионните фондове и мениджърите на активи се ориентират повече към Япония, Индия и части от Европа. Хедж фондовете са селективни и не се впуснаха в априлското възстановяване на акциите. Суверенните фондове диверсифицират по-агресивно. Хеджирането срещу долара е на нива, които не сме виждали от години.“
Мислите на Фрейзър със сигурност не бива да бъдат подценявани от инвеститорите.
Пазарите получиха негативна изненада, след като САЩ загубиха кредитния си рейтинг ААА. Moody's понижи рейтинга на американското правителство в петък, обвинявайки го за големите фискални дефицити и нарастващите лихвени разходи.
Акциите забавиха ръста си в понеделник, след като доходността на 10-годишните държавни облигации надхвърли ключовото ниво от 4,5%.
Друга изненада на пазара, която е прикрита, е сезонът на отчетите за третото тримесечие, който обикновено започва в средата на октомври.
Експертите смятат, че кумулативният ефект от митата ще бъде най-тежък именно тогава, което идва като разочарование за оптимистичните анализатори, които продължават да очакват рекордни корпоративни печалби.
„Мисля, че има забавяне между обявяването на митата и момента, в който те действително се отразяват на печалбите“, казва Адам Паркър, основател на Trivariate Research, в подкаста Opening Bid на Yahoo Finance.
„Затова подозирам, че е по-вероятно резултатите за третото тримесечие да бъдат малко по-слаби.“
Фрейзър от Citi вижда притесненията за корпоративните печалби, отбелязвайки, че икономическите последици от митата ще отнемат време, за да се проявят.
„Тарифите действат като пясък в механизма на растежа, като с времето увеличават триенето“, пише тя.
“Чуваме го директно от клиентите си. В същото време може да има прояснение. С лекото забавяне на инфлацията и временното споразумение между Пекин и Вашингтон за понижаване на митата, пазарите отбелязаха рязко възстановяване тази седмица и инвеститорите вече вярват, че най-лошият сценарий е отпаднал.“
„Все пак несигурността остава“, добавя Фрейзър.
“Компаниите отлагат решения, забавят капиталовите разходи и спират наемането на персонал. Мнозина се подготвят за вторични и третични ефекти, от шокове в търсенето до несигурност сред доставчиците.“