12 часа преди да станеш президент: Изборната победа на Никушор Дан отвътре
В напрегнатия изборен ден Politico получава ексклузивен достъп до личния свят на Дан, който прекарва време със семейството си и най-близките си съветници, далеч от камерите. Това са последни часове на спокойствие преди животът му да се промени завинаги
&format=webp)
Неделя, 18 май, 8:30 ч. сутринта. В Румъния е ден за балотажа на президентските избори, а кметът на Букурещ Никушор Дан има 12 часа, преди да научи съдбата си след месеци на кампания в напрегнатата надпревара.
Сутрешният въздух е хладен в двора пред Училище номер 4 във Фъгъраш, родния град на Дан в Трансилвания. Слънцето едва пробива на фона на заснежените върхове в далечината.
Училището на кандидат-президента е избирателна секция и той гласува там с дългогодишната си партньорка и майка на двете му деца Мирабела Градинару. В един момент емоцията, че се завръща у дома и ще се срещне със старите си съседи, приятели и учители, заплашва да го завладее.
„Насилвах се да не го правя“, казва по-късно Дан пред Politico, докато имитира търкалящи се по лицето му сълзи. „Беше много емоционално.“
Облечен в обикновен тъмен костюм, бяла риза и тъмносиня вратовръзка, той хваща Градинару за ръка, докато се срещат с познати лица на детската площадка. Няколко от тях получават прегръдки.
55-годишният Никушор Дан е роден в къща в съседство с училището. Родителите му живеят в града през по-голямата част от живота си, а той се връща за няколко месеца по време на пандемията, преди да спечели първия си мандат като кмет на Букурещ през 2020 г.
По време на напрегнатия изборен ден Politico получава ексклузивен достъп до личния свят на Дан, който прекарва време със семейството си и най-близките си съветници далеч от телевизионните камери. Това са последните часове на спокойствие, преди животът му да се промени завинаги.
Когато в неделя вечерта излязоха резултатите, стана ясно, че той печели победа над радикалния десен националист Джордже Симион и ще бъде новия президент на Румъния.
Победата му беше приветствана в цяла Европа, където много центристки настроени политици се опасяваха, че Симион ще провали тяхната основна програма, допълва Politico.
Отчаяният Дан
Макар че през последната седмица на кампанията социологическите проучвания започнаха да се променят, 38-годишният Джордже Симион беше сочен за фаворит на втория тур, след като спечели първия с 41% от гласовете срещу 21% за Дан.
„След първия тур хората на наша страна се почувстваха малко отчаяни“, казва Дан, седнал в кафене в центъра на Фъгъраш, а на съседната маса е семейството му. „Симион допусна много грешки“, добавя той, като основната от тях е отказът да се яви на телевизионните дебати.
Дан и Симион са се срещали пряко само веднъж - тричасов дебат, от който наблюдателите са единодушни, че е спечелил кметът. Докато Симион през по-голямата част от времето атакува опонента си гръмко и агресивно, Дан остава спокоен, дава методични отговори и отказва да бъде въвлечен в пререкания.
Това е неговият стил: уравновесен, техничен, интелектуален, без да проявява интерес към политическия театър. По образование е талантлив математик, който като млад два пъти печели Международната олимпиада по математика, и признава, че ако напусне политиката, би се върнал в академичните среди, допълва Politico.
Английска закуска
За разлика от някои амбициозни лидери, Никушор Дан няма тренировъчна програма, която следва педантично. Поддържа се във форма като пропуска вечерното хранене. Сутрин предпочита „английска закуска“ с високо съдържание на протеини.
Въпреки очевидната изнервяне в деня на изборите, екипът на Дан е оптимистично настроен.
По време на интервюто с Politico се появява новина, която подсказва, че гласуването върви добре. Все още обаче е рано и много неща могат да се променят. Но 9-годишната дъщеря на Дан проверява социологическите прогнози всеки ден - и шансовете му продължават да се увеличават.
Кампанията обаче има и мрачни моменти. Дан става обект на обиди и критики заради личните си житейски избори в една традиционно религиозна и социално консервативна страна.
Той нарича дългогодишната си партньорка „съпруга“, но двамата нямат законен брак. В един момент критиците му казват, че е „някакъв сатанист“, защото не са кръстили децата си.
„За кметството имах четири кампании. Разбира се, винаги съм бил атакуван, но никога семейството и съпругата ми“, казва той. „Това беше първият път, в който я нападнаха. Беше доста трудно за нея.“
Дан решава да се кандидатира за президент през декември миналата година, когато Румъния е в конституционна криза заради прекъснатия първи опит за провеждане на президентски избори. Държавните органи подозираха, че мащабна кампания за чуждестранна намеса е помогнала за катапултирането към поста на първи тур на малко известния дотогава Калин Джорджеску, ултранационалист, симпатизиращ на Москва.
Малко преди втория тур Конституционният съд постанови, че въпросите около кампанията му са толкова сериозни, че изборите трябва да бъдат отменени и да се проведат опрез май. Джорджеску беше възпрепятстван да участва, но Симион привлече огромен брой последователи и обеща, че ако стане президент, ще направи Джорджеску премиер.
Изгубено доверие
Според Дан доверието на румънците в политиката е силно нарушено. Той има план да го възстанови, като се справи с широко разпространения цинизъм по отношение на отменените избори (много гласоподаватели смятат, че те са били старата дълбока държава в действие, която е разкрила демокрацията като измама).
Той възнамерява да започне с публикуването на повече документи за случилото се, за да може обществеността сама да се убеди в доказателствата.
„Румънската държава не обясни достатъчно защо изборите бяха отменени.“, казва той. След това предвижда кадрови промени: назначаване на нов омбудсман, добавяне на нови съдии в Конституционния съд и назначаване на нови главни прокурори с правомощия за борба с корупцията.
Планира да преразгледа Инспектората на съдебната система, който трябва да регулира дейността на съдиите и прокурорите.
„Той не работи. Не прави правилна оценка и е непоследователен. Начинът, по който се назначават и повишават магистратите, има нужда да бъде преразгледан. Критериите са повече лични, отколкото обективни. Но ще е необходимо време, за да се върне доверието на хората.“
Корупцията в Румъния е проблем от десетилетия и продължава да е упорита на местно ниво, в бюрокрацията, както и по върховете на бизнеса и политиката.
Според Дан предишните усилия за справяне с нея са се провалили, включително по времето на Траян Бъсеску през 2004-2014 г., когато е имало „много ексцесии“, като например заподозрени са обявявани за корумпирани, преди още да са обвинени в съда.
Дан обещава да назначи нов главен прокурор в рамките на първата година от мандата си. „Това ще бъде важен момент“, казва той, „да номинираме прокурор, който ще работи систематично по големите точки на корупцията, а именно: укриването на данъци, недвижимите имоти, изсичането на горите и мрежата от наркодилъри.“
Международна подкрепа
През последните пет месеца изглеждаше, че язвителният опонент на Дан – Джордже Симион, ще яхне вълната на народния гняв към „системата“ и ще влезе в двореца Котрочени. Симион заплашваше с румънска революция MAGA - по подобие на предизборния лозунг на Тръмп - и обещаваше да се противопостави на Брюксел, да прекрати помощта за Украйна и да накаже критиците си в медиите и на други места.
Докато търсеше съюзничество с Тръмп и Мелони, Симион сигнализира за своите антисистемни качества, като обвини Макрон в „диктаторски наклонности“.
След това Макрон проведе с Дан телефонен разговор, организиран чрез бившия министър-председател на Румъния Дачиан Чолош, който познава и двамата.
Макрон „беше изключително приятелски настроен към мен, а също и загрижен, защото това не е само румънски въпрос“, казва Дан. По думите му, френският президент е изразил притеснение, че Симион ще блокира помощта за Молдова и Украйна, и ще забави усилията за превъоръжаване на Европа.
Дан „категорично“ би подкрепил по-голямата интеграция на отбраната на ЕС. „Искам да запазя партньорството със САЩ. Но подкрепям европейските усилия за укрепване на европейската сигурност, за да се интегрира структурата на европейските държави и техните армии и, разбира се, да се увеличат разходите за отбрана.“
Поглед към Брюксел
Дан смята, че през последните години Румъния не е била „достатъчно активна“ в Брюксел.
В навечерието на преговорите за бюджета на ЕС той обещава да бъде по-енергичен в „насърчаването на румънския интерес, който в близко бъдеще ще бъде преговорите за Многогодишната финансова рамка и Общата селскостопанска политика“. Разширяването на ЕС на Балканите и подкрепата за „европейската посока“ на Молдова също ще бъдат ключови политики, добавя той.
Трябва ли да се изпратят румънски войски в Украйна като част от бъдещите мироопазващи сили?
„Първо, за да има голяма оперативна подкрепа на румънска територия, да. За да бъдем част от армиите, гарантиращи мира в Украйна, не. Мисля, че това не би било много подходящо поради напрежението, което вече съществува между Румъния и Русия“, отговаря Дан.
Той критикува подхода на Тръмп към търсене на споразумение с руския президент Владимир Путин, чиито нереалистични искания не вещаят нищо добро за перспективите за мир.
Подчертава, че когато става въпрос за уреждане на въпроса, „всичко, свързано с Украйна, трябва да бъде решено и договорено от самите украинци“ и добавя: „Не съм голям оптимист, че ще имаме мир много скоро, и се радвам, че европейците заедно решиха да продължат да подкрепят Украйна, докато не получи най-разумния мир.“
Без президентски дворец
Никушор Дан току-що е спечелил втори мандат като кмет на столицата Букурещ, когато миналата година избухва предизборната криза с Джорджеску.
„Първият въпрос, който дъщеря ми зададе през декември, беше: „Какво ще си помислят хората за теб? Току-що си станал кмет на Букурещ, а сега искаш да спечелиш още!“.
„Опитах се да ѝ обясня, че това е нещо важно, че в Румъния хората не вярват на политиците и имаме нужда от някой, който има някакво доверие ... и тя разбра. От този момент всяка сутрин, когато се събужда, тя гледа към Полимаркет. Каза, че би предпочела да бъда математик в института, за да имам повече време с нея, но тъй като разбра, че ми харесва да бъда президент, ще ме подкрепи.“
Семейството живее в район, който Дан описва като тих квартал, където децата могат да играят навън. Редовно води дъщеря си на училище и не иска нормалният живот да се промени. Съображенията за сигурност може да ги принудят да се преместят, но той възнамерява да остане да живее в същия район на Букурещ.
„Искам децата ми да имат нормална, подходяща къща, а не дворец, защото за съзнанието им това може да е опасно. Ако е възможно да останат в същия квартал, би било идеално.“
Разделената страна
При цялото непоколебимо спокойствие на Дан, Румъния далеч не е спокойна или стабилна, отбелязва Politico.
Икономиката ѝ изпитва затруднения заради високата инфлация, а правителството трябва да контролира дълга. Напрежението в политически план също остава.
Симион започва да твърди, че вотът не е честен и съществува риск около 1,8 милиона мъртви души да са включени в избирателните списъци и да са „станали от гроба“, за да гласуват.
След това руският основател на платформата за социални медии Telegram заяви в съобщение до всички потребители в Румъния, че Франция се е опитала да цензурира „консервативните“ гласове в страната - ход, който официални лица осъдиха като руска намеса и фалшиви новини.
Притеснява ли се Никушор Дан от ответна реакция от Симион, Джоржеску или техните крайно десни екстремистки поддръжници?
„Да, но не се притеснявам много от протести и така нататък, от насилствени протести ... Мисля, че те ще продължат да мислят, че съм част от системата, че съм, в някакъв смисъл, откраднал техните надежди и бъдеще, но не мисля, че ще има много прояви на протести.“
„Никушор се доверява много на хората. Той смята, че румънците са толкова добри и любезни. Изобщо не съм съгласен с това!“ - казва един от съветниците му за възможността за вдъхновена от Симион ответна реакция. „Той е като дете“, допълва друга съветничка от щаба на президента. Дан явно вдъхва дълбока привързаност на екипа си, след като един от членовете на обкръжението му казва просто: „Обичам го“, допълва Politico.
Обратно в Букурещ
Следващата публична поява на Дан е отново в столицата.
Гръмотевична буря облива града в ранната неделна вечер. С настъпването на мрака, в 20:53 ч. той се провира през шумната тълпа и се качва на подиума в парк на няколко метра от предизборния си щаб и точно срещу кметството, където всеки ден ходи на работа.
Дан изчаква, заедно с повече от 2000 свои поддръжници, събрани в тясното пространство, екзитполовете, които трябва да бъдат публикувани в 21:00 ч. Първият пристига по-рано в 20:58 ч. и прогнозира, че печели с 55% срещу 45% за Симион. Тълпата крещи от радост, скандирайки: „Никушор! Никушор!“
Дан се усмихва широко, призовавайки всички да изчакат окончателните резултати, преди да бъде изведен отново от полицаи, които си пробиват път през тълпата.
Симион първоначално отказа да признае загубата и се обяви за победител. Но разликата в гласовете в полза на Дан в крайна сметка го принуди да признае поражението около 1 ч. през нощта.
В предизборния щаб на Дан помощници и служители вече празнуват по това време. В една от частните стаи на горния етаж има бутилки шампанско и кутии с пица, но Дан не иска да ги докосне.
Казва на журналистите, събрани в пресцентъра, че възнамерява да празнува победата си, като се наспи.