Европейските технологични компании се сблъскват с ожесточена конкуренция за най-добрите служители. Големите американски компании обикновено плащат повече от европейските си конкуренти, предлагайки работа в областта на научноизследователската и развойна дейност, която често се счита за по-интересна и уважавана в бранша, казва Ченги Лин, експерт по корпоративна цифрова стратегия, пред Financial Times.

„Най-големите технологични гиганти в САЩ плащат щедро и работата е по-престижна“, казва той.

Концентрацията на роли в областта на технологичните изследвания и разработки в САЩ и високите заплати означават, че много европейски пазари „губят своите технологични таланти и авангарда на развитието“, добавя Лин.

Въпреки това европейските технологични компании могат да предложат на своите служители добър баланс между работа и личен живот, щедри социални програми, както и възможностт да създават глобални продукти и услуги, съобразени с технологичните и културните предпочитания на местните пазари, казват експертите.

Тези и други тенденции на пазара на труда са отбелязани в първата класация на най-добрите работодатели в Европа, изготвена въз основа на проучване на Financial Times и данните на Statista.

Работна култура

В класацията на най-добрите работодатели на първо място е OneAdvanced, софтуерна група със седалище в Обединеното кралство. Предприятието, базирано в Бирмингам, доставя софтуер за финанси и доставки, управление на риска и човешки ресурси на организации, вариращи от болници до адвокатски кантори.

Оливър Блек, главен стратег по бранда, се е присъединил към компанията преди около 11 години. Оттогава е заемал около шест маркетингови длъжности в различни отдели, включително правния, спортния и развлекателния.

Блек оценява обширното обучение на служителите в компанията, организирано чрез вътрешна платформа за умения, и подкрепящата работна култура.

„Като цяло няма човек, с когото не ми е приятно да работя, и всички се подкрепят взаимно“, казва той .

Сред предимствата за служителите е и наскоро увеличеният отпуск по бащинство.

„Очаквам второто си дете след няколко месеца, а нашата политика за отпуск по бащинство се промени от две седмици на четири“, казва Блек.

„Знаеш, че се грижат за теб. Това са предимства, които наистина добавят стойност към живота ти.“

Заплатите на служителите се преразглеждат приблизително на всеки три месеца – за разлика от корпоративната практика за годишни преговори, добавя Блек.

Човешки капитал

През март германската компания SAP изпревари датския производител на лекарства Novo Nordisk и стана най-ценната компания в Европа.

Групата, чийто бизнес софтуер е предназначен да повиши ефективността на финансовите отдели и веригите за доставки на компаниите, се гордее с обширната си програма за обучение и благосъстояние на служителите.

Служителите в SAP се насърчават да отделят около 15% от работното си време за „лично развитие“, като обучение или изпробване на различни роли за период до шест месеца, казва Каролин Ханке, глобален директор по организационен растеж и здраве в SAP.

Например, член на екипа за проучване на данни на SAP работи на ротационен принцип с екип за изкуствен интелект, за да „събере повече информация за инженерството в областта“, посочва Ханке.

„Служителят се занимава с проучване на данни, но има възможност да види съвсем различен бизнес. Така че използва основните си умения [проучване на данни], но ги прилага в различен бизнес контекст, което, разбира се, ще подобри значително уменията му.“

Служителите на SAP - 11-та позиция в тазгодишната класация на най-добрите технологични работодатели в Европа – получават и широка гама от предимства и бонуси. Някои от тях са стандартни за голяма компания, като субсидирана схема за купуване на акции, фитнес зала и спортни съоръжения.

Други, като обучение по майндфулнес и наскоро въведени прегледи за рак, са по-нестандартни.

„Използвах безлихвен заем от SAP за депозит, за да купя първия си дом“, разказва Ханке, която работи в компанията от около 20 години.

SAP проследява благосъстоянието на своите служители чрез годишно проучване. В него различни кадри са питани дали се чувстват стресирани, мотивирани или имат чувство за цел в работата си. Отговорите се въвеждат в „индекс на бизнес здравето“.

Повишаването на благосъстоянието на служителите може да помогне на финансовите резултати на компанията, твърди SAP.

Тя е изчислила, че 1 процентен пункт увеличение на индекса на благосъстоянието на служителите може да добави между 85 и 95 млн. евро към глобалната оперативна печалба на компанията.

„Най-голямото ни богатство в SAP са нашите служители“, казва Ханке.

„Мисля, че осъзнахме това много рано и го приехме като основен стълб в корпоративната ни стратегия, в стратегията ни за човешки ресурси.“

Мултикултурализъм

В някои от най-големите технологични компании в Европа международната смесица на работната сила може да спомогне за набирането и задържането на служители.

Нийл Роган е глобален директор по корпоративни комуникации и дигитален маркетинг в Amadeus, технологичен доставчик за туристическата индустрия. Компанията, която доставя услуги на над 400 авиокомпании, системи за резервации на туристически агенции, както и киоски и биометрична технология за граничните власти, заема 50-то място в класацията на най-добрите технологични работодатели в Европа.

Роган, който е роден и образован в Ирландия и работи в централния офис на компанията в Мадрид, харесва „качеството на живот“ в испанската столица. Той казва пред FT, че му харесва да работи в офис с „60 националности“.

Роган също така цени обучението и кариерното развитие в Amadeus (което включва подкрепа за магистърска степен по дигитален маркетинг) и ангажимента на компанията към личностното развитие на служителите.

Това включва 10 сесии с психолог – част от програма за „здрави лидери“.

„Да отида при психолог беше най-доброто нещо, което съм правил“, казва той.

„Това ми даде много по-добро разбиране за себе си и ми помогна в работата и извън нея“.