Сигурно всички са чували, че в Италия къщи се продават за по 1 евро. Така местните власти се надяват да съживят замиращи райони, привличайки нови хора.

Но малцина вероятно знаят, че този пазар е истинска лудост. Там имотите се появяват внезапно и изчезват още по-бързо. Въпреки това в Сицилия са останали много къщи, които могат да се купят за смешни пари. Стига купувачите да знаят къде са.

Тук се появяват героите на тази история. Запознайте се с братята Антонино и Кармело Кушера. Те са брокери, но не като тези, които познаваме. Специализирани са в намиране на имоти за 1 евро. И понякога даже работят почти безплатно, разказва CNN.

Агенцията на братя Кушера се казва Vero Affare, т.е. „добра сделка“. Вероятно има защо.

С какво тяхната работа се различава от обичайните търгове на евтини имоти? Най-вече с това, че няма допълнителни такси. Масовата практика е къщите за 1 евро да се продават от общинските власти по места. Обичайно обаче кметствата залагат допълнителни изисквания към бъдещите собственици – например да похарчат няколко хиляди за ремонт в определен срок. И въпреки че това е разумно, то натоварва купувачите.

При сделките на братя Кушера подобно нещо няма. По-просто казано – може да си купите порутена къща и да я гледате докато грохне. Никой няма да ви принуди или глоби за това, че не сте я ремонтирали. Защото в тези покупко-продажби не са намесени никакви власти.

„Това е сделка между частни лица. Ние само правим връзката между двете страни“, казва Антонино. Той е на 55 години и преди да се захване с брокерството е отглеждал пъпеши и се е занимавал с добив на мед.

Неговата имотна политика е следната:

„Обикновено собствениците искат да се отърват от наследствени имоти, които са изоставени. Ние пускаме обявите, но никога не сключваме сделка, ако клиентът не е посетил къщата, за да я види лично“.

Двамата с 58-годишния Кармело живеят в градчето Фавара в Сицилия и редовно обикалят околностите, осеяни с обезлюдяващи градчета. В повечето случаи наследниците нямат интерес към къщите и са съгласни да ги продадат.

„За местните жители тези имоти са бреме. Ние раздаваме листовки за нашата агенция и уреждаме всички административни подробности около продажбата“, казва Антонино.

Може би най-големият стимул за продажба са данъците и таксите, които се дължат за изоставените къщи. През последните три години братята са продали над 50 имота. Купувачите са предимно чужденци – от северните части на Европа или украинци, бягащи от войната.

Всяка седмица братята пускат обяви за евтини имоти като редом с тях се опитват да продадат и някои по-скъпи – например за 20 хил. евро, което също е смешна цена за къща, но все пак не е 1 евро.

Сред селата, в които продават имоти, е и Сутера. За него казват, че е едно от най-красивите места в Италия, запазило почти изцяло средновековния си дух. Също така има и такива в градове като Агридженто и Калтанисета.

Повечето жилища са малки, обикновено строени през 30-те години на миналия век. Понякога се намират и по-големи имоти, например използвани от фермери, чиято площ може да стигне и до 200 квадратни метра. Някои са в почти прилично състояние, но в повечето случаи плачат за ремонт.

Един от последните, обявени за продажба, е каменна къща от 100 квадрата в град Сутера. Цена – 1 евро. Има гараж и балкони с изглед към централния площад.

В Калтанисета дори се продава „дворец“ от 200 квадратни метра. Намира се в квартал, построен през IX век. Етажите са три, с балкони и топ локация – до градската базилика.

Една от къщите, предлагани от братята Кушера

Макар че при техните сделки няма изисквания за ремонт, Кушера все пак се надяват, че бъдещите собственици ще вложат поне 20 хил. евро за обновяване. Те им съдействат с намиране на архитекти, строителни бригади и нотариуси.

Разбира се, братята не работят без пари, но казват, че често пъти искат клиентите да покрият само административните такси. И че не са в бизнеса с евтини имоти за печалба.

„Правим го от любов към красивата ни страна. Боли, когато гледаш, че процъфтяващи някога градове в Сицилия са изправени пред упадък заради емиграция и безхаберие“, казва Антонино.

Продажбата на такъв имот всъщност не е лесна работа. Преди да бъде обявен, трябва да се провери дали собствениците имат всички необходими документи. Често пъти наследниците са мнозина, някои са заминали в чужбина и се налага да бъдат издирени.

С това обикновено се захваща Кармело, който вече е станал експерт по „родословни дървета“, ровене в архиви и откриване на роднини. В някои случаи купувачите трябва да платят поне още 300 евро, за да може дял на починал да се прехвърли на жив наследник, за да се продаде.

Така, ако трябва да се смени собствеността на три дяла, цената автоматично скача на 900 евро. Още 350 струва скицата на имота и вписването в местния поземлен регистър.

„Затова хората често пъти идват при нас – ние намираме всички необходими документи, за да се продаде имотът. Когато общината организира търг, те се отказват, защото не могат да се справят сами с докуменцията“, казва Антонино.

Въпреки че такива жилища са на практика подарък (ако се изключат общинските и държавни такси), братята твърдят, че къщите са истинско богатство. Обичайно се намират в средновековни села и градчета с невероятни гледки. Освен това е тихо и няма тълпи от хора.

Последното понякога се оказва толкова важно, че клиентите са „готови да пръскат пари“ за къщи-реликви, твърдят братята. Антонино си спомня за заможен купувач, който първоначално искал готов за живеене имот, в но в крайна сметка си купил стара къща заради „райската гледка“.

„Много често клиентите уж търсят имот без да се налага да го ремонтират. Но в крайна сметка си купуват нещо порутено за 1 евро. Просто са по-красиви“, казва Антонино.