Какво може да спечели Европа от износа на украински оръжия
Отварянето на местната отбранителна промишленост към външния пазар ще позволи сътрудничество с ЕС, а икономиката на страната ще се възползва пряко от европейското превъоръжаване
&format=webp)
Парламентът на Украйна обсъжда облекчаване на военновременните ограничения върху износа на оръжие и проучва различни видове модели за международно сътрудничество.
Въведена в началото на войната, забраната за износ имаше за цел да гарантира, че всички основни военни доставки ще останат на вътрешния пазар, тъй като в борбата срещу враг с много по-големи запаси, Украйна се нуждаеше от цялото въоръжение, което можеше да получи.
С течение на времето обаче производственият капацитет на страната нарасна над това, което покриват държавните договори и за което правителството разполага със средства за закупуване.
Например, сега се изчислява, че частният отбранителен сектор на Украйна има капацитет да произведе над 1 700 000 повече безпилотни летателни апарати и системи за електронна война (EW), отколкото произвежда в момента.
Съществуват няколко начина да бъдат извлечени ползи от това, пише в коментар за Politico Мелания Парзонка, координатор на програмата на Chatham House за Русия и Евразия.
Една от възможностите е международните партньори да закупуват оръжия от местни производители от името на Украйна - т.нар. датски модел.
Друга възможност е износът. Поддръжниците на този подход твърдят, че митата и приходите от износа ще осигурят финансов тласък за по-нататъшно развитие на нови способности, както и ще увеличат средствата за покриване на вътрешните нужди чрез държавни поръчки.
За съюзниците на Украйна – в частност Европа, това би отворило възможност за доставка на изпитани на място способности и оборудване.
Разбира се, има и някои основни контрааргументи, допълва анализаторът.
Освен очевидната необходимост от внимателен подбор на търговските партньори и технологиите за износ, за да се предотвратят оперативните рискове, видът отбранителни продукти, които Украйна е готова да изнася, е свързан с последици за купувачите.
Войната ускори бързо иновационния цикъл. Безпилотните летателни апарати, EW и безпилотните наземни превозни средства бързо остаряват. А бързоразвиващите се системи, макар и да осигуряват технологично предимство пред врага, противоречат на целта за натрупване на запаси за евентуален бъдещ конфликт.
Но освен това въпросът за износа на украинско оръжие е свързан и с подкрепата на новата отбранителна екосистема на Европа, продължава анализът.
Европейските армии биха имали голяма полза от достъпа до украинското вътрешно оръжейно производство, което би им позволило да обучават войници на бойни действия с дронове и да интегрират безпилотни единици в командните структури, като по този начин се адаптират към реалностите на съвременната война на ниска цена.
За Европа създаването на собствена индустрия за дронове от нулата би отнело години, докато партньорството с Украйна предлага лесно достъпно решение за запълване на пропуските в способностите.
От друга страна, за Украйна над 40% от оръжията, които понастоящем се използват от нейната армия, са местно производство, със силен акцент върху иновативните оръжейни системи.
Но промишлеността трябва да увеличи производството на стратегически оръжия, особено на крилати и балистични ракети и стратегическа противовъздушна отбрана. Именно там сътрудничеството с европейските партньори и инвестициите всъщност са най-необходими.
Добрата новина е, че създаването на фонда за отбрана в размер на 150 млрд. евро в рамките на инициативата „Действия за сигурност в Европа“ (SAFE) дава възможност на Украйна да участва в съвместни поръчки и заеми в отбраната в партньорство с членовете на ЕС. И което е изключително важно, тези средства могат да се изразходват само за отбранителни продукти, при които поне 65% от компонентите са произведени в страна от ЕС, Норвегия или Украйна.
В тази насока Киев вече успешно създаде съвместни предприятия с европейски партньори в отбраната като Rheinmetall или Thales. Ако сега успее да отвори износа на отбранителни продукти, ще може да се възползва още от новосъздадената схема на ЕС.
Тъй като към момента прекратяването на огъня изглежда малко вероятно, съществува необходимост от укрепване на въоръжените сили и отбранителните способности на Украйна, като същевременно може да се използва опитът на страната за европейско превъоръжаване.
Отварянето на отбранителната промишленост ще позволи бюрократична интеграция и сътрудничество с ЕС, и ще позволи на икономиката на страната да се възползва пряко от европейското превъоръжаване, завършва анализът на Politico.