В четвъртък Камарата на представителите прие с 218 на 214 гласа законопроекта за данъци и разходи на президента Доналд Тръмп. Одобрението дойде само часове след като президентът потуши бунт сред републиканците, които заплашиха да блокират това, което той определя като „голям, красив законопроект“.

Това превръща гласуването в най-голямата политическа победа на американския президент шест месеца след началото на втория му мандат. Не са малко обаче и гласовете, които предупреждават, че тя може да се окаже пирова от гледна точка на дълга на САЩ.

Голямата, красива победа

Докато американският президент Доналд Тръмп се опитваше да прокара своя законопроект за разходите, той съчетаваше чар и заплахи, раздаваше подаръци и изразяваше недоволството си, за да подчини Конгреса на волята си. В крайна сметка, след дни на интензивен натиск зад кулисите от страна на Белия дом, Конгресът се оказа неспособен да се противопостави на президента.

Тази победа ще му даде милиарди долари и нови правни възможности да продължи с вътрешната си програма, като ускори депортирането на мигранти и намали данъците, а същевременно ограничи здравните помощи и помощта за храна.

Една по една, големите институции в САЩ - Върховният съд, адвокатските кантори, университетите, медиите и други - отстъпиха пред натиска на Тръмп, който разшири границите на президентската власт през първите пет месеца от мандата си. С тясната си подкрепа за самопровъзгласения от Тръмп „голям, красив законопроект“, Конгресът също така донесе на президента победа, която ще разшири още повече неговото влияние, пише в свой анализ Reuters.

„Няма съмнение, че това е връхната точка на една много силна последна седмица за президента Тръмп“, казва Лани Чен, сътрудник в мозъчния тръст Hoover Institution и бивш съветник на републиканците Мит Ромни и Марко Рубио.

В отговор на желанията на Тръмп, републиканските законодатели пренебрегнаха надпартийната бюджетна служба, мега-дарителя Илон Мъск, опасенията на пазара на облигации относно дълговете на САЩ и личните си съмнения дали съкращенията на помощите в законопроекта биха могли да ударят избирателите им или собственото им политическо бъдеще.

Според експертите законодателството ще добави 3,4 трилиона долара към 36,2-трилионния дълг на страната - прогноза, която според много републиканци пренебрегва бъдещия икономически растеж от намаляването на данъците за бизнеса.

Законопроектът не е популярен сред много американци: 49% се противопоставят на законодателството, докато само 29% го подкрепят, според скорошно проучване на безпартийния Pew Research Center. От там коментират, че мнозинството американци изразява загриженост, че законодателството ще увеличи бюджетния дефицит и ще навреди на хората с по-ниски доходи, докато ще облагодетелства богатите. Белият дом оспорва данните от проучването, като настоява, че вътрешни допитвания в цялата страна са установили голяма подкрепа за много конкретни разпоредби на закона.

Републиканските избиратели искат Тръмп да управлява с малко намеса от страна на законодателите. Около 64% от републиканците, анкетирани от Reuters/Ipsos през юни, са съгласни с твърдението, че страната се нуждае от силен президент, който може да управлява без прекалена намеса от страна на Конгреса или съдилищата. Само 13% от демократите подкрепят тази теза.

„Това е рядък случай на законодателство, което може едновременно да бъде голяма победа и да залага множество политически капани“, смята Чен.

Тръмп е прекарал последните дни в ухажване на определени групи републикански законодатели от Сената и Камарата, които се отбиха в Овалния кабинет или на неговото голф игрище в Стърлинг, Вирджиния. Той е раздал скъпи подаръци и ги е насърчил да не дават на демократите удовлетворението да му нанесат голямо поражение, според източници на Reuters.

„ЗА РЕПУБЛИКАНЦИТЕ ТРЯБВА ДА Е ЛЕСНО ДА ГЛАСУВАТ С „ДА“, написа Тръмп в Truth Social след полунощ в четвъртък, докато законопроектът се бореше да събере достатъчно гласове, за да преодолее процедурна пречка. „АБСУРДНО!!!“.

Висш служител на Белия дом разкрива пред репортери след окончателното гласуване в четвъртък, че Тръмп е бил дълбоко ангажиран в изготвянето на законопроекта. Той го е преглеждал ред по ред с висши съветници, включително министъра на финансите Скот Бесънт, и е провел „безкрайни“ късни телефонни разговори с членове на Конгреса.

Големият, красив дълг

Въпреки защитните пледоарии на републиканците и високопарните хвалебствия на Тръмп анализатори и експерти очакват „големият, красив законопроект“ да увеличи дефицита на страната с повече от 3 трилиона долара през следващото десетилетие. Ако настоящата тенденция на нарастване на дълга продължи с същата скорост, това може да предизвика бавна спирала на задлъжнялост, която да застраши независимостта на Федералния резерв, предупреждават те.

Отрезвяващите дългосрочни прогнози за дълга на Конгресната бюджетна служба може всъщност дори да подценяват вероятното въздействие върху нивата на дълга на САЩ спрямо БВП от тази победа на Белия дом, пише Reuters.

Бюджетната служба на Конгреса основава прогнозата си на предположението, че временното увеличение на държавните разходи и данъчните облекчения ще приключат на предвидената дата. Но този нов законопроект за бюджета, който удължава предишните данъчни облекчения и други мерки, показва, че тази дата може никога да не настъпи, докато Тръмп е на кормилото на Белия дом.

По този начин дългосрочните прогнози в годишния финансов отчет на Министерството на финансите на САЩ може да са по-реалистични, а те предполагат, че настоящият темп на растеж на държавните разходи ще продължи безкрайно. В прогнозата на министерството се предвижда съотношението на дълга на САЩ към БВП да се увеличи до над 200% през 2050 г. в сравнение с оценката на Бюджетната служба на Конгреса от около 145%.

Още по-страшно е, че то прогнозира, че съотношението на дълга на САЩ към БВП ще достигне 535% до 2100 г., ако настоящите планове за разходи продължат.

Застъпниците на данъчните облекчения твърдят, че те стимулират растежа на БВП и по този начин ще забавят ръста на съотношението между дълга и БВП, но Бюджетната служба на Конгреса оценява, че законопроектът на Камарата на представителите ще увеличи реалния БВП едва със средно 0,5% за 10 години или 0,04% годишно. Tax Foundation пък пресмята, че законопроектът на Сената ще стимулира растежа на БВП с 1,2% в „дългосрочен план“.

Това разминаване надали има особено значение, като се има предвид, че очакваното увеличение на дълга възлиза на почти 10% от БВП.