"Отмъщение срещу златотърсачките" – играта, която раздели китайското общество на две
Създателите твърдят, че тя е опит за разговор за любовните измами, но много хора виждат в нея обидни стереотипи за нежния пол и сексизъм
&format=webp)
„Той е по-послушен от куче... Ако само имаше повече от тези глупаци“, се хвали женски персонаж в нова видеоигра, която предизвика дебат за сексизма в Китай.
В играта „Отмъщение срещу златотърсачките“ главните герои са мъже във връзка с манипулативни жени, които искат само парите им. Реакцията и действията на мъжете определя развитието на историята.
В рамките на няколко часа след излизането си през юни, играта оглави класацията за продажби на платформата Steam, но този успех бързо беше последван от спорове. Някои я критикуват, че затвърждава обидни стереотипи за нежния пол, докато други твърдят, че играта предупреждава хората за любовните измами, пише BBC.
Критиката е толкова остра, че на следващия ден създателите на играта тихо я преименуват на Emotional Anti-Fraud Simulator (Емоционален симулатор за борба с измамите).
Но това не е достатъчно, за да поправи щетите. Профилите на главния режисьор на играта – Марк Ху, вече са забранени в няколко китайски социални медии.
Създателите на играта настояват, че никога не са имали намерение да „обиждат жените“, а по-скоро са искали да улеснят „открития диалог за емоционалните граници и сивите зони в съвременните взаимоотношения“.
Сю Икун, художничка, която е играла „Отмъщение срещу златотърсачките“ и я намира за изключително обидна, отхвърля тази логика. Тя обвинява създателите в „класически бизнес модел, който процъфтява благодарение на създаването на съдържание, което предизвиква дебати и разделение“.
Критици като нея подчертават, че самата дума “златотърсачки” загатва за женомразство.
„Това е етикет, който се използва твърде често за жени“, коментира пред BBC Сю. „Сексистките шеги и унизителните определения като това са намерили място в ежедневния ни език. Ако имаш богат приятел, те наричат златотърсачка. Ако се опитваш да изглеждаш красива, те наричат златотърсачка. Понякога този етикет се използва за теб само защото си приела питие от някого.”
Някои играчи обаче смятат, че критиките са преувеличени.
„Играта не се опитва да каже, че всички жени са златотърсачки. Не мисля, че е насочена към нито един от половете“, отбелязва 31-годишният Жуан Меншенг. „И жените, и мъжете могат да бъдат златотърсачи.“
И все пак в играта всички „алчни“ са жени. От млада онлайн инфлуенсърка до амбициозна предприемачка, всички те са показани как кроят планове, за да накарат мъжете да ги обсипят с пари и подаръци.
„Искаш да знаеш дали един мъж те обича? Виж колко харчи“, казва една от героините.
„Отмъщение срещу златотърсачките“ разделя дори местните медии. Вестник от централната провинция Хубей заявява, че играта „етикетира цял пол като измамници“.
Но Beijing Youth Daily я хвали за „креативността“ ѝ , цитирайки финансовите последици от любовните измами: около 2 млрд. юана (279 млн. долара) през 2023 г., според данни на Националния център за борба с измамите. „Трябва да сложим край на емоционалните измами без отлагане“, пише в редакционната статия.
Независимо от противоречията, продажбите на играта продължават да растат. Сега тя е сред десетте най-продавани заглавия за PC платформа в Китай, изпреварвайки дори Black Myth: Wukong, която според данни е най-успешната китайска игра на всички времена.
„Не разбирам защо хората се разстройват от това. Ако сами вие не сте алчни за пари, защо да се чувствате обидени от тази игра?“, коментира 28-годишен мъж. „Всъщност мисля, че създателите на играта са много смели. Тези проблеми [като емоционалната измама] не се обсъждат достатъчно широко в Китай.“
Някои хора предполагат, че играта е вдъхновена от истинската история на китайски мъж, известен в интернет като Fat Cat, който след раздяла с приятелката си се самоуби. Преди това обаче ѝ превежда всичките си спестявания.
Смъртта на Fat Cat предизвика бурна дискусия в интернет, в която определението „златотърсачка“ се използва свободно. Някои дори обвиняват бившата му приятелка, че го е експлоатирала, което го е подтикнало да отнеме живота си. Впоследствие полицията отхвърля тези обвинения, припомня China Daily.
Жените, които разговарят с BBC, изразяват опасения, че видеоиграта затвърждава проблематичните полове норми в Китай, където обществото вярва, че мястото на жените е вкъщи, а мъжете работят и изхранват семейството. Затова традиционно се счита, че за жените добрият брак е по-важен от професионалния успех.
Официалната реторика на доминираната от мъже Китайска комунистическа партия подкрепя това – президентът Си Цзинпин многократно призовава жените да приемат ролята си на „добри съпруги и майки“. Правителството също така предприе репресии срещу нарастващата група активисти, които изискват равенство между половете.
„Смятам, че такава игра само подклажда враждебността между мъжете и жените“, посочва една жена. „Тя отново представя жените като по-нисшия пол, който трябва по някакъв начин да намери начин да угоди на мъжете, за да си изкарва прехраната.“