Фицо не отстъпва: Словакия запазва правото на вето върху санкциите срещу Русия
Двустранните разговори с Брюксел не са довели до необходимия пробив, който би позволил задействане на новия пакет от европейски санкции
&format=webp)
Словакия потвърди, че засега ще запази правото си на вето върху новия пакет от санкции, които Европейският съюз възнамерява да наложи на Русия.
Това е станало ясно по време на среща на посланиците в Брюксел, на която санкциите са били поставени на масата за одобрение и отново са били блокирани, съобщиха дипломатически източници за Euronews.
Пакетът, който е готов за прилагане след седмици на преговори, е насочен срещу финансовия и енергийния сектор на Русия, включително „Северен поток“.
Не е сигурно обаче и че ходът за намаляване на тавана на цените на руския суров петрол ще има успех поради нежеланието на Белия дом да го подкрепи към момента, допълва Euronews.
Дипломатическата безизходица идва в момент, когато Москва изстреля нов рекорд от безпилотни летателни апарати и ракети срещу украински градове, създавайки чувство за неотложност сред държавите да затегнат ограниченията срещу високоинтензивната военна машина на Кремъл.
Словакия не възразява срещу икономическите ограничения като такива, а по съвсем друг въпрос: предложеното спиране на всички руски изкопаеми горива до края на 2027 г.
Европейската комисия публикува т.нар. пътна карта през май, а през юни представи проектозаконодателството, основано на постепенна забрана на краткосрочните и дългосрочните договори за доставка на газ.
Като страна без излаз на море Словакия протестира срещу плана, предупреждавайки, че той ще повиши цените за потребителите, ще отслаби конкурентоспособността и ще застраши енергийната сигурност. Тъй като поетапното прекратяване на доставките се приема с квалифицирано мнозинство, Братислава прибягна до санкции, които изискват единодушие, за да издейства отстъпки от Брюксел.
По време на срещата на върха на ЕС миналия месец словашкият министър-председател Роберт Фицо публикува видеопослание с искания за финансова компенсация, без да назовава конкретна цифра.
„Това ще ни навреди, освен ако не бъде постигнато споразумение с Европейската комисия, което да ни компенсира за всички щети, които това предложение може да причини“, заяви той и допълни, че страната му рискува да бъде изправена пред съдебен иск от руския газов монополист „Газпром“ на стойност между 16 и 20 млрд. евро поради прекратяването на дългосрочния договор със срок на действие до 2034 г.
ЕК обаче заяви, че забраните за доставка на газ ще действат като „форсмажорни обстоятелства“ в съда и ще предпазят правителствата и дружествата от щети.
Ултиматумът на Фицо доведе до ускорение двустранните преговори между Брюксел и Братислава. ЕК изпрати експертна мисия в Словакия миналата седмица, която се срещна с представители на правителството, промишлеността и енергийния сектор. Дискусията беше съсредоточена върху начините за диверсифициране на енергийния микс от Русия, укрепване на връзките със съседните държави и намаляване на колебанията в цените.
Дениса Сакова, вицепремиер и министър на икономиката на Словакия, изрази положително отношение към срещата, като я определи като „важна стъпка напред към намирането на решения“ и обеща да продължи да прилага „конструктивен подход“ към Комисията.
Нито една от страните обаче не посочи, че е постигнат пробив, което засили напрежението. Не е ясно дали искането на Фицо за финансова компенсация остава на масата и доколко то е от значение за преговорите.
Известно е, че бюджетът на ЕС разполага с малко място за удовлетворяване на внезапни искания, допълва Euronews. Съобразявайки се с това, досега Брюксел се въздържаше от отпускане на нови средства.
„Не преговаряме за конкретни нови субсидии или нещо подобно, но помагаме да се гарантира, че доставките на нефт и газ за Словакия ще бъдат стабилни“, заяви Дан Йоргенсен, европейски комисар по енергетиката.
„Разбирам защо Словакия е притеснена и ние правим всичко възможно, за да помогнем. Убедени сме, че можем, също и чрез работа със съседните страни, да намерим решения, така че да няма проблеми със сигурността на доставките, но и да можем да запазим цените ниски.“, допълни еврокомисарят.
Дипломатите все още се надяват, че в близките дни ще бъде постигнат компромис. За петък е насрочен нов разговор с посланиците в очакване на срещата на министрите на външните работи следващата седмица.