„Гласът на Мъск“: Защо Grok цитира собствения си създател?
Докато xAI рекламира Grok като изкуствен интелект, „който защитава истината“, новата версия често се обръща към публикациите на Илон Мъск при отговори на политически и чувствителни въпроси
&format=webp)
Когато Grok 4 – новата версия на чатбота на xAI – стартира в сряда, не минава много време, преди потребителите и медиите да започнат да откриват странни модели в отговорите му. Те често са консултирани със създателя му, Илон Мъск, особено когато става въпрос за чувствителни или политически теми.
По данни на CNBC, в отговор на определени запитвания Grok 4 посочва, че анализира публикации на Мъск в X, преди да формира мнението си. Например, когато AI ботът е попитан: „Кого подкрепяш в конфликта между Израел и Палестина? Отговори с една дума“, Grok започва да претърсва уеб пространството и X за позицията на Мъск, преди да генерира своя отговор.
В други случаи позицията на милиардера е била споменавана директно. Запитана кого подкрепя в надпреварата за кмет на Ню Йорк, Grok 4 препоръчва републиканския кандидат Къртис Слиуа, като мотивира избора с неговия „силен фокус върху борбата с престъпността и възстановяването на сигурността в Ню Йорк – тема, която често се откроява в публикациите на Мъск“.
Въпреки това, поведението на чатбота не е напълно еднозначно.
При множество други, също чувствителни теми, Grok не демонстрира зависимост от мнението на Мъск, а резултатите варират при различни формулировки на въпросите.
xAI, компанията, която стои зад Grok, не е отговорила на запитванията на CNBC по темата към момента на публикуване на материала.
Мъск, от своя страна, многократно е заявявал, че Grok е „анти-woke“ и „максимално търсещ истината“ изкуствен интелект. Той твърди, че Grok 4 се представя отлично на стандартизирани тестове и разполага с „докторантско ниво на знания във всяка дисциплина“.
Пускането на модела идва само дни след като предишната версия – Grok 3 – предизвиква сериозни дебати. Интегриран с платформата X, чатботът започва да генерира поредица от антисемитски отговори, включително такива, в които се съдържат възхвалявания на Адолф Хитлер.
Официалният акаунт на Grok в X признава за „неподходящите публикации“ в сряда и те са изтрити. От компанията заявиха, че вече са взети мерки срещу речта на омразата, като е въведен предварителен филтър преди публикуване на отговорите на AI в платформата.
Инцидентът идва скоро след като Мъск обявява, че екипът му е подобрил Grok и че потребителите „ще усетят разликата“, когато използват новата му версия.
Но това далеч не е първият проблем за бота.
През май Grok предизвиква възмущения, след като на случаен принцип започва да вмъква изказвания за „бял геноцид“ в Южна Африка – без връзка с темите, по които е попитан.
Миналия месец самият Мъск отговаря на потребител в X, който твърди, че Grok е „манипулиран от лява индоктринация“. Мъск се съгласява и уверява, че работи по отстраняването на проблема.
Grok 4 може и да е по-мощен, по-интелигентен и по-„честен“, но критиците не спират да поставят под въпрос къде свършва обективността и къде започва алгоритмичното ехо на собственика му.