Meta е първият технологичен гигант, отказал да подпише кодекса за AI на ЕС
Кодексът е най-новата стъпка на ЕК за ограничаване на рисковете, породени от модели на изкуствен интелект като ChatGPT на OpenAI и Grok на X
&format=webp)
Meta проби дупка в плана на Европейския съюз за овладяване на моделите за изкуствен интелект. В петък гигантът в социалните медии стана първата голяма технологична компания, която обяви, че няма да подпише кодекса на ЕС за добри практики за изкуствен интелект с общо предназначение.
„Той въвежда редица правни неясни моменти за разработчиците на модели, както и мерки, които далеч надхвърлят обхвата на Закона за изкуствения интелект“, коментира пред POLITICO главният директор по глобални въпроси на Meta Джоел Каплан
Агресивно лобираният кодекс за поведение беше публикуван миналата седмица и е най-новата стъпка на Европейската комисия за ограничаване на рисковете, породени от модели на изкуствен интелект като ChatGPT на OpenAI и Grok на X. Това се случва, докато Grok беше взет на мушка заради коментари, възхваляващи Хитлер, и други антисемитски отговори.
В основата си кодексът за поведение на ЕС е опит на администрацията на блока да накарат разработчиците на изкуствен интелект да спазват правилата, без да се налага да започват пълноценни разследвания. Той е предназначен да инструктира компаниите как да спазват Закона за изкуствения интелект (AI Act). Компаниите, които решат да не се присъединят, ще бъдат подложени на по-внимателен контрол от страна на Комисията при прилагането му.
Но кодексът е обект на месеци на ожесточено съпротива от страна на технологичната индустрия. В петък Каплан представи писмо, подписано от над 40 водещи европейски компании в началото на юли, включително Bosch и SAP. В него се призовава Комисията да спре прилагането на Закона за изкуствения интелект.
Meta „споделя опасенията на тези компании, че тази прекомерна мярка ще забави развитието и внедряването на авангардни модели на изкуствен интелект в Европа и ще попречи на европейските компании, които искат да развиват бизнес въз основа на тях“, казва Каплан.
През февруари Google също отправи остро предупреждение, че законът на блока за изкуствения интелект рискува да навреди на европейските иновации и растеж. От компанията определиха кодекса като „стъпка в грешната посока“.
Междувременно Комисията защити инициативата по време на изготвянето ѝ.
„Компаниите, които се присъединят към правилата, ще се възползват от по-голяма правна сигурност и по-малко административна тежест“, посочи говорителят на Комисията Томас Рение, когато кодексът беше представен миналата седмица.
В отговор на съобщението на Meta от петък, той е акцентира, че кодексът е „доброволен инструмент, но и солиден еталон“ и компаниите, които изберат да „се съобразят по други начини, могат да бъдат подложени на по-строг регулаторен контрол от страна на Службата за изкуствен интелект“.
Френската компания за изкуствен интелект Mistral стана първата, заела противоположна позиция. Тя обяви, че ще подпише кодекса. OpenAI също се ангажира да се присъедини.