Тарифен хаос, слаб долар, силно евро: Водещите европейски компании в бурята на Q2
Във фокуса е германският софтуерен гигант и най-скъпа компанията в Европа SAP, която още през април прогнозира, че при всеки 1 цент повишение на еврото годишните приходи могат да намалеят с около 30 млн. евро
&format=webp)
Несигурността относно тарифните сделки на САЩ преди крайния срок на 1 август продължава да поддържа пазарите в напрегнато очакване, докато инвеститорите възлагат надежди за устойчиви печалби от Уолстрийт и европейските компании.
Във фокуса сега сa тримесечните резултати, които се анализират като ясен показател за влиянието на търговската несигурност върху рентабилността и потребителското търсене.
Досегашните резултати от корпоративните отчети бяха определени от RBC Capital Markets като „добри, но не и страхотни“, отбелязва Reuters.
Най-скъпата европейска компания SAP, която се радва на бум в търсенето на своите облачни услуги, стимулиран от изкуствения интелект, ще представи отчетите си по-късно днес, както и UniCredit и Julius Baer. Гигантът в областта на луксозните стоки LVMH и производителят на лекарства Roche също ще публикуват резултатите за тримесечието тази седмица.
Вниманието е насочено и към това как се отразява поскъпването на еврото в печалбите на големите компанни в зависимата от износа икономика на ЕС, след като единната валута нарасна с 9% през тримесечието април-юни.
От началото на годината еврото е поскъпнало с 13%, тъй като повечето инвеститори потърсиха алтернативи на американските активи и намалиха експозицията си в долари предвид хаотичната търговска политика на Тръмп, допълва Reuters.
Още през април SAP прогнозира, че при всеки 1 цент повишение на еврото годишните ѝ приходи могат да намалеят с около 30 млн. евро.
Междувременно, след кратък спад в началото на седмицата щатският долар се търгуваше в тесни граници във вторник сутрин, тъй като инвеститорите следяха за напредък в преговорите за митата преди крайния срок 1 август, в който държавите трябва да сключат търговски споразумения със САЩ или да се изправят пред високи тарифни ставки.
В понеделник министърът на финансите Скот Бесънт заяви, че администрацията е по-загрижена за качеството на търговските споразумения, отколкото за сроковете им. Запитан дали крайният срок може да бъде удължен за държавите, които водят продуктивни преговори с Вашингтон, той подчерта, че президентът Доналд Тръмп ще вземе това решение.
На този фон дипломати от Европейският съюз заявиха, че се проучва по-широк набор от възможни контрамерки срещу САЩ, тъй като перспективите за приемливо търговско споразумение с Вашингтон все повече избледняват.
„Нищо от това, което ще се случи на 1 август, не е непременно постоянно, стига администрацията на САЩ да запази желанието си за разговори, както беше посочено в писмата на Тръмп преди две седмици“, коментира пред Reuters Тиери Уизман, глобален валутен и курсов стратег в Macquarie Group.
На азиатските пазари йената в по-голямата си част запази печалбите от предходната сесия след резултатите от изборите за горна камара на парламента в Япония през уикенда, които бяха по-лоши от вече очакваните, като сега вниманието е насочено към това колко бързо Токио може да сключи търговско споразумение с Вашингтон и към бъдещето на премиера Шигеру Ишиба начело на властта.
Японската валута остана с малко по-слаба стойност от 147,57 за долар, след като в понеделник поскъпна с 1 % в резултат на резултатите от изборите.
Съкрушителното поражение, което претърпя Ишиба и неговата управляваща коалиция, предизвика и скромна реакция на по-широкия японски пазар, който се завърна от ваканция.
„Първоначалното облекчение за йената, че управляващата коалиция не е загубила още повече места и че министър-председателят Ишиба планира да се задържи на власт, вероятно ще се окаже краткотрайно“, коментира пред Reuters валутният анализатор на MUFG Лий Хардман. „Нарастването на политическата несигурност в Япония може да усложни постигането на навременно търговско споразумение със САЩ, което създава рискове за японската икономика и йената.“, допълни анализаторът.