Защо идеята Мария Кюри да бъде на новите евробанкноти разпали стар полски гняв
Пропускът на моминското ѝ име развълнува Варшава и предизвика ожесточено лобиране в ЕЦБ, събуждайки френско-полската борба за наследството на първата жена, носител на Нобелова награда
&format=webp)
Вечната борба между Полша и Франция за наследството на Мария Кюри има нов фронт - банкнотата от 20 евро.
Според двама запознати източници на Politico, полски официални представители са настояли пред ЕЦБ да включи моминското име на Мария – Склодовска в случай, че тя се появи в нова серия евробанкноти.
Мария Кюри е първата жена, отличена с Нобелова награда, и все още единственият учен, носител на признанието в две различни научни области.
С високите си постижения тя е сред символите на „европейската култура“, които ЕЦБ може да включи в следващата си серия банкноти. Очаква се Управителният съвет да вземе решение за окончателния дизайн до края на 2026 г., но банкнотите няма да бъдат емитирани няколко години след това.
Сега обаче поляците настояват, че централните банкери са пропуснали важна част от името й в списъка. Тя приема френската фамилия от съпруга си Пиер през 1895 г., но е родена като Мария Склодовска във Варшава.
Когато през 1903 г. получава първата си Нобелова награда за физика, съвместно със съпруга си Пиер, е записана просто като Мария Кюри. Когато през 1911 г. претендира за второто отличие за химия, пет години след смъртта на Пиер, тя избира двойно име: Мария Склодовска-Кюри, което се възприема като послание, едновременно феминистко и националистическо, допълва Politico.
Пропускането на полската фамилия, когато ЕЦБ публикува своя кратък списък с теми и мотиви за банкновите по-рано тази година, засегна Полша, имаща известни проблеми с това, че западните ѝ съседи я изключват от европейската история, допълва изданието.
Според източниците, управителят на Полската централна банка Адам Глапински също се е намесил с писмо до председателя на ЕЦБ Кристин Лагард. Полски членове на ЕП и дори няколко чуждестранни депутати, симпатизанти на феминизма на Кюри, също са изразили протеста си.
Националната банка на Полша не отговори на молбата за коментар от Politico.
От ЕЦБ обаче вече актуализираха уебстраницата си с уточнението „Мария Кюри (родена Склодовска)“, допълва медията. Някои побързаха да обявят победа след това.
„Много се радвам, че ЕЦБ взе предвид полските опасения и коригира дизайна на новата банкнота от 20 евро, за да отрази полското наследство на Мария Склодовска-Кюри“, заяви консервативният евродепутат Януш Левандовски пред Politico.
Реалността обаче е малко по-сложна. От една страна, дори самата изследователка, която се подписва като Склодовска-Кюри през по-голямата част от брачния си живот, след смъртта на Пиер все по-често използва опростеното „М. Кюри“, особено в професионален план.
Освен това европейските културни дейци може дори да не фигурират на банкнотите, ако конкурентен дизайн, включващ по-малко разделящи мотиви на птици и реки, ги измести. ЕЦБ не е взела официално решение за двойното име на Кюри и разговаря с нейните потомци и едноименния Институт в Париж, за да се ориентира.
„ЕЦБ се консултира с различни източници, за да определи най-подходящия начин за нейното назоваване. Ако европейската култура бъде избрана за тема на бъдещия дизайн, ще бъде взето решение как имената на всички избрани личности ще са изобразени върху банкнотите", заяви говорител на ЕЦБ. „Засега ще я наричаме Мария Кюри (родена Склодовска), за да признаем двойната ѝ самоличност.“
Но ако историята се приема за някакъв съдник, Варшава ще постигне своето. Подобна акция доведе до ребранд на програмата на ЕК „Дейности Мария Склодовска-Кюри“ през 2014 г., което, както подсказва името, бе решителна победа за Полша, допълва Politico.