Парламентарната група на ДПС ще подкрепи предложението на ГЕРБ за прекратяване на дерогацията за преработка на руски петрол на "Лукойл Нефтохим Бургас", съобщи пресцентърът на ДПС.

Вчера стана ясно, че следващата седмица ГЕРБ ще внесе в Народното събрание проект на решение за отнемане на дерогацията на "Лукойл", като намерението на партията на Бойко Борисов е депутатите да задължат правителството в едноседмичен срок да отнеме дерогацията на руската компания. Това обяви в Русе председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова по време на среща с членове и симпатизанти, съобщи БТА.

"Считаме, че трябва да въведем най-либералния режим за съхранение на горива и държавата да си назначи особен представител", каза Атанасова.

По думите ѝ "това, че правителството не може да взема смели решения, не следва да се пише в сметката на всички, които го подкрепят, защото нашата парламентарна група знае как се управлява и в криза".

Според съпредседателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски "гласуването на това решение в Народното събрание ще очертае много ясно на чия страна са парламентарните партии и коалиции - на страната на гражданите и евроатлантизма или на страната на "Лукойл", Русия и финансирането на войната срещу Украйна".

"Още в понеделник ще изискаме доклади от шефовете на митниците и НАП, с които да информират Парламента какво се случва в "Лукойл" - заобикалят ли се санкциите, плащат ли си данъците. Като част от евроатлантическото мнозинство в Народното събрание ще настояваме за ефективни, решителни и бързи действия от страна на изпълнителната власт", допълва Пеевски в днешното съобщение на пресцентъра на ДПС.

„Лукойл“: Не сме получавали оферта за рафинерията в Бургас

По-рано днес финансовият министър Асен Василев коментира предложението на ГЕРБ, казвайки, че парламентът вече е взел решение по казуса. В края на септември Народното събрание реши дерогацията да продължи до началото на октомври 2024 г.

„Ако ще се предлага нещо ново, трябва да видим какво точно се предлага. То ще бъде обсъдено от цялото правителство, в това число и от министъра на икономиката“, коментира по-рано пред журналисти в Ловеч Василев, цитиран от БТА.

„Знаете, че предишното решение беше взето на базата на доста обстойни доклади за това какво е възможно да се случи като скорост на прехода“, посочи Василев.

В отговор на въпрос дали има разминавания между коалиционните партньори, Василев каза, че "разминавания винаги има между двама човека - независимо дали са в една и съща партия, или в различни партии. Като видим реални текстове, реалните предложения, ще може да се коментира нещо реално".

Financial Times: България цели изтегляне на руските енергийни компанииАсен Василев посочи, че целта не е газът за потребителите в Унгария и Сърбия да стане по-скъп, а преносът му през България да стане по-малко изгоден за

Министърът коментира още, че дали рафинерията в Бургас ще бъде продадена, зависи от "Лукойл". "Това, което съм казал в интервюто за "Файненшъл Таймс" е, че има проявен интерес към закупуване на рафинерията от различни международни организации", обясни Василев. Той коментира още, че не може да разбере упреците от президента на България Румен Радев и от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, защото "най-нормалното нещо е, ако ще се продава такъв стратегически актив, правителството да следи сравнително отблизо процесите".

По думите му "Лукойл" за първи път започва да плаща данъци, а държавата да си прибира парите от рафинерията, което е изключително важно и полезно за българския бюджет.