Обичате да ходите на кино, но ви е писнало от холивудските продукции, които бълват киносалоните в моловете.

Имате избор, защото столицата предлага немалко възможности да се насладите на доброто старо европейско (и българско) кино. Вижте някои от тях:

Френско кино в зала „Славейков“ на Френския институт, площад „Славейков“

Миналата година френското кино записа най-слабите си резултати от десет години насам, но тази отново е в подем, благодарение на новите продукции на тежката артилерия, водена от Люк Бесон.

Неговото фентъзи „Валериан и градът на хилядите планети“, което излезе през юли и с бюджета си от 197 млн. евро стана най-скъпия филм в историята на френското кино, вече шества и в киносалоните у нас.

Кадър от трейлъра на "Валериан и градът на хилядите планети" на Люк Бесон/You Tube

Във Франция очакват с голям интерес и новата лента на Ерик Толедано и Оливие Накаш Le sens de la fête. Режисьорското дуо, което стои зад шедьовъра „Недосегаемите“ - един от най-успешните френски филми на всички времена, ще представи новата си лента на кинофестивала в Торонто този месец.

Чакаме я и в киносалоните у нас, а междувременно Френският институт на площад „Славейков“ предлага интригуваща комбинация от ново и старо френско кино, както и български документални филми.

Всеки петък от 19 ч. и събота от 16 ч. на екрана в зала „Славейков“ ще блестят звезди, като Брижит Бардо, Катрин Деньов, Жана Моро, Изабел Юпер, Ален Делон, Жан-Пол Белмондо, Ив Монтан. Част от петъчните вечери са запазени за българско документално кино, а заглавията до края на ноември можете да намерите на сайта на института.

Билети: 4 лв.

Испанско кино в Институт Сервантес , ул. „Света София“ 3

Миналата година приходите от премиерите на нови испански филми регистрираха спад за втора поредна година – 98 млн. евро спрямо близо 111 млн. евро през 2015 г.

В България обаче испанското кино се радва на голяма популярност и дори си има собствен фестивал – Седмица на испанското и иберо-американското кино, чието 24-о издание се състоя през юни.

След лятната пауза Институт Сервантес, който е един от най-дейните чуждестранни културни институти в София, възобновява кинопрожекциите във вторник вечер с филма „Честити 140“ на режисьора Грасия Керехета в рамките на поредицата „Съвременно испанско кино“.

Залата, в която се прожектират филмите, е малка, така че е добра идея да отидете 15 минути по-рано, за да сте сигурни, че ще имате добра видимост.

В рамките на второто издание на фестивала за нова музика от Испания и Латинска Америка ¡Olé Festival! - Чуй думите, почувствай музиката, през септември и октомври зрителите ще могат да наблюдават и четири музикални филма, включително „Фламенко, Фламенко“ на легендарния режисьор Карлос Саура.

Мястото на прожекциите е Домът на киното на ул. „Екзарх Йосиф“ 37.

Кадър от трейлъра на "Фламенко, Фламенко" на Карлос Саура / You Tube

Билети: 5/7 лв.

Кинофестивали

Наред с големите кинофестивали София Филм Фест, Киномания, So Independent и кино-литературния фестивал CINELIBRI, в последните години в София набират популярност и фестивалите на италианското, португалското, корейското и близкоизточното кино.

В рамките на една седмица през лятото или есента зрителите могат да се насладят на някои от най-добрите образци на режисьорската мисъл в съответните страни.

Тази година от 18 до 24 септември в столицата ще се състои и първото издание на полския филмов фестивал КИНОТЕКА, организиран от Полския институт. В неговите рамки зрителите ще могат да наблюдават пет нови полски филма от последните три години, както и два блока с документални и късометражни филми.

Първият блок е посветен на паметта на легендарния полски режисьор Анджей Вайда - един от създателите на полската филмова школа, и включва негови студентски и ранни етюди. Вторият блок представя документални филми, реализирани във Вайда студио.

Прожекциите са в Културен център Г8, ул. „Уилям Гладстон“ 8, а входът е свободен.

Като заговорихме за документално кино, то също има своите добри фестивали в столицата. Тази пролет се състоя второто издание на Master of Art - първия фестивал на Балканите с документални филми, посветени на изкуството.

Миналата есен пък дойде четвъртото издание на Sofia Biting Docs, включващ подбрана селекция от документални филми по актуални обществени теми. Прожекциите бяха придружени с лекции и дебати, така че мнението на зрителите не остана незабелязано.

Киносалоните не са единственото място, което става за гледане на филми. Доказаха го Весела Казакова и Мина Милева от продуцентската компания activist38, които тази пролет прожектираха безплатно 16 документални филма в нощни клубове, мазета и дори църкви в цялата страна.

Прожекциите бяха част от международната инициатива „Кинедок“ и включваха български и чуждестранни документални филми, участвали във фестивали в Амстердам, Карлови Вари, Сараево, Лайпциг.

Българско кино

Кадър от трейлъра на "Сляпата Вайша" на Теодор Ушев / You Tube

Тази година аниматорът Теодор Ушев ни накара да следим церемонията по раздаване на Оскарите с особен трепет, защото филмът му „Сляпата Вайша“ получи номинация в категорията най-добра късометражна анимация.

В крайна сметка, Тео не стигна до заветната статуетка, която отиде при филм на Pixar, но покрай еуфорията около лентата по разказ на Георги Господинов и с музиката на Никола Груев – Котарашки, в началото на годината много родни киномани станаха експерти по късометражна анимация и започнаха да следят последните тенденции в жанра.

Ако все пак сте трайно увлечени от анимацията в кратката й форма, отново можете да хвърляте поглед на програмата на Културен център Г8, защото именно там се състоят прожекциите на Неконформистка алтернатива.

Платформата подкрепя млади и независими български творци в областта на аудиовизуалните изкуства, а прожекциите са придружени от дискусии, в които могат да се включат и зрителите. Цената на билета е 5 лв.

Доскоро българските зрители можеха да гледат дебютния филм на режисьорката Ралица Петрова „Безбог“, разказващ за медицинската сестра Гана, която краде личните карти на пациентите в старчески дом, за да ги продава на черния пазар.

Миналата година лентата спечели голямата награда „Златен леопард“ на кинофестивала в Локарно, наградата на журито на кинофестивала в Сараево и Голямата награда на София Филм Фест.

Тази есен предстои дългоочакваната премиера на филма „Възвишение“ на режисьора Виктор Божинов по едноименния хитов роман на писателя Милен Русков. А в началото на следващата година родните киномани ще могат да гледат и новия филм на Стефан Командарев „Посоки“, който през май върна българското кино в официалната програма на престижния кинофестивал в Кан за първи път от 1988 г.

Филмът, в който действието се развива за едно денонощие в шест софийски таксита, а българската действителност е видяна през погледа на водачите им, попадна в селекцията на „Особен поглед“ и си спечели ласкави оценки от критиката и журито.

Кадър от трейлъра на "Посоки" на Стефан Командарев / You Tube

Докато чакаме премиерата на „Посоки“ у нас, можем да гледаме един от по-ранните филми на Командарев – „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ в Дома на Киното. Пак там през септември ще се прожектират и други нашумели родни ленти в последно време, като „Бензин“, „Маймуна“, „Слава“, „Източни пиеси“, „Каръци“, „Воевода“, „Жажда“.

Български филми можете да гледате също в Евросинема (бул. „Александър Стамболийски“ 17), кино „Одеон“ (бул. „Патриарх Евтимий“ 1).

Ако все пак предпочитате холивудско кино, не пропускайте новия филм с Том Круз „Бари Сийл: Наркотрафикантът“ на режисьора Дъг Лайман.

Лентата по действителен случай разказва историята на бившия пилот от гражданската авиация Бари Сийл, който работи паралелно за ЦРУ и наркокартела на Пабло Ескобар и в нея Круз прави една от най-добрите роли в кариерата си.