Националната банка на Белгия временно удължи мандата на Пиер Вунш като управител в очакване на решението на федералното правителство за преназначаването му за втори петгодишен мандат.

Първият мандат на Вунш изтече на 1 януари, без преназначаването му да бъде официално утвърдено от управляващата коалиция.

Освен за Вунш, политическите противоречия между водещите партии в Белгия попречиха и за назначаването на други високопоставени държавни служители през последните седмици.

Регентският съвет на банката се събра, за да се опита да намери решение на временната правна неяснота, съобщи Financial Times.

"Гуверньорът играе решаваща роля за гладкото функциониране на банката като публична институция", заявиха от банката, като добавиха, че Вунш ще продължи да работи "временно", докато правителството не вземе официално решение.

Високата инфлация поставя пет основни въпроса пред ЕЦБ Пазарите очакват Европейската централна банка да повиши лихвения процент за седми пореден път в четвъртък

Гуверньорът на централната банка на Белгия автоматично е член на управителния съвет на Европейската централна банка, където се очертава като един от най-ястребовите гласове, както и на борда на директорите на Банката за международни разплащания.

Говорител на ЕЦБ отказа коментар по темата пред Reuters.

Миналия месец Вунш заяви, че инвеститорите са били "твърде оптимистично настроени", залагайки, че ЕЦБ ще започне да намалява лихвените проценти през март, особено докато ръстът на заплатите в еврозоната продължава да оказва натиск върху цените:

"Движим се в правилната посока по отношение на инфлацията и аз съм много по-оптимистично настроен, отколкото преди няколко месеца, но все още трябва да видим добри новини за заплатите", каза той.

ЕЦБ: Очакванията за намаляване на лихвите напролет са преждевременниПреразглеждане на посланието на ЕЦБ преди март е малко вероятно, което прави трудно намаляването на лихвения процент преди юни 2024 г.

ЕЦБ започна безпрецедентна серия от повишения на лихвените проценти в средата на 2022 г., като повиши депозитната лихва до рекордно високото равнище от 4%, след като инфлацията достигна връх от над 10%, припомня още Reuters.

Към момента банката обсъжда колко дълго лихвите трябва да останат високи и дали около средата на годината не би могло да започне намаляване, тъй като ценовият натиск е отслабнал.