Рейтинговата агенция S&P Global понижи в понеделник рейтинга на пет американски регионални банки (включително KeyCorp, която е 20-ата по големина банка в САЩ) и предупреди други две за потенциално понижение. Това последва подобно действие на Moody's преди две седмици, когато тя понижи рейтинга на 10 регионални банки и предупреди други 6.

Тези действия на две от водещите рейтингови агенции показват, че опасенията за средните и по-малките банки, които се появиха тази пролет, когато Silicon Valley Bank, Signature Bank и First Republic фалираха, не са изчезнали, пише Fast Company и добавя:

„По-конкретно, тези понижения ясно показват, че проблемите, пред които са изправени регионалните банки, са по-скоро структурни, отколкото специфични за отделните институции. Банковите фалити, на които станахме свидетели тази пролет, биха могли да се обяснят като резултат от необмислени финансови решения или от специфични проблеми: Signature и SVB разчитаха в голяма степен на незастраховани депозити от концентрирана група индустрии, което ги правеше уязвими към масови изтегляния на банкови депозити, и не бяха извършили добро хеджиране на лихвения си риск“.

S&P Global понижи кредитните рейтинги на множество американски банкиПо-рано този месец Moody's понижи рейтингите на 10 банки и постави шест банкови гиганта под наблюдение


За разлика от тях банките, на които Moody's и S&P са понижили рейтинга, са до голяма степен обикновени банки от среден и малък размер, които извършват обичайната си дейност, а не институции, които са направили очевидно необмислени залози. Възможно е да има специфични проблеми, които ги правят леко по-рискови от конкурентите с подобен размер, но основният проблем, пред който са изправени, е бизнесът, в който инвестират.

Това, което понижаването на рейтинга всъщност ни казва, продължават от изданието, е, че обикновеното банкиране, поне за банките, които не са твърде големи, за да фалират, се е превърнало в много по-труден бизнес през последните две години. В по-голямата си част това не се дължи на факта, че банките не успяват да си получат вноските по много заеми, които са отпуснали. Тъй като пазарът на труда остава силен, а икономиката на САЩ се развива, процентът на просрочените ипотечни и автомобилни заеми остава нисък. И макар че заплахата от неизпълнение на задълженията на слабия пазар на търговски недвижими имоти продължава да витае над банковата индустрия като цяло, досега тези загуби са сравнително малки.

Проблемите, смятат анализаторите, са резултат от големия скок на лихвените проценти през последните две години, тъй като той води до две важни последици за тези банки.

На първо място, това означава, че стойността на активите в балансите им е намаляла, тъй като стойността на старите кредити и облигации спада при повишаване на лихвените проценти. Те продължават да генерират доход за банките и ако ги задържат до падежа, ще получат обратно всичките си пари. Но те струват много по-малко, отколкото банките са платили за тях. В края на 2022 г., по данни на FDIC, банките са имали в балансите си нереализирани загуби в размер на 620 млрд. долара.

Кредитният рейтинг на САЩ като „червена лампа“ за правителствените дълговеРазходите, свързани със застаряването на населението, са основен риск за устойчивостта на дълга


Вторият проблем е, че по-високите лихвени проценти повишават разходите на банките за извършване на дейност. В исторически план повишаването на лихвените проценти е било нещо добро за тях, тъй като можгат да начисляват по-високи лихви за нови заеми, като същевременно плащат на вложителите си сравнително ниски лихви. Така че маржовете на печалбата им обикновено се увеличават, когато лихвените проценти нарастват.

Този модел се основава на идеята, че банковите вложители обикновено са лоялни клиенти, но тя вече е остаряла благодарение на технологичните и поведенческите промени, които улесниха клиентите да преминават от една банка в друга в търсене на по-високи лихвени проценти по депозитите си.

По друг начин казано, ако преди преместването на депозити от една банка в друга беше свързано с редица досадни задължения, то днес този процес може да се получи с няколко клика на компютъра. В същото време има и много повече играчи на пазара, които предлагат различни стимули на своите клиенти.

Резултатът от всичко това е, че банките са изправени пред по-голяма конкуренция за своите клиенти. Най-големите банки могат до известна степен да избегнат това, тъй като статутът им на гиганти означава, че вложителите ги смятат за изключително надеждни. Но регионалните банки не разполагат с този кредит на доверие. Така че някои от тях се сблъскват често с бягство на вложители: Comerica, една от банките, на които S&P понижи рейтинга, например отбелязва спад на средните си депозити с 14 млрд. долара от второто тримесечие на 2022 г. до второто тримесечие на 2023 г.

Moody’s понижи рейтинга на 10 малки и средни американски банкиАгенцията предупреди, че може да направи същото и с някои от големите кредитни институции


На тези банки се налага да плащат и по-високи лихви, за да задържат клиентите си: През последните пет тримесечия делът на активите в безлихвени сметки е намалял с 23%, а делът на активите в депозитни сертификати (които носят по-високи лихви) се е удвоил. Това повишава разходите им за финансиране и намалява маржовете им на печалба от нови кредити в момент, когато стойността на много от старите им кредити намалява, обясняват от Fast Company и добавят в заключение:

„Това не означава, че е неизбежна нова банкова криза. Но пониженията на рейтингите на Moody's и S&P са знак за структурните проблеми, с които регионалните банки в САЩ се сблъскват в тази нова епоха - проблеми, към които сегашните ни регулаторни системи и системи за застраховане на депозитите все още не са се адаптирали. Банките, чиито рейтинги бяха понижени, просто са извършвали обичайната си дейност. Но обичайната дейност вече не е обичайна“.