Акциите и облигациите са на път да запишат първото си седмично повишение от месец на фона на очакванията на инвеститорите, че централните банки ще овладеят инфлацията, въпреки че опасенията относно икономическия растеж повлякоха надолу цените на суровините.

Медта, която с широката си индустриална и строителна употреба е считана за индикатор за състоянието на икономиката, поевтиня с 3% на борсата в Шанхай и губи над 7% от стойността си за седмицата. Това е и най-голямото седмично понижение от март 2020 г., когато започваше пандемията.

Цената на петрола също се понижи вчера, като фючърсите на Брента губят 2% за седмицата до 110.62 долара за барел, докато пшеницата поевтинява с близо 9% за седмицата на борсата в Чикаго и се търгува на най-ниското си ниво от март при 9.42 долара за бушел.

Спадът в цените на суровините донесе известно облекчение при акциите, тъй като енергийните и хранителните продукти бяха в основата на инфлацията. След големите разпродажби в предходните седмици глобалният борсов индекс MSCI World нараства с 2% за седмицата.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 1% днес, след като акциите на Alibaba поскъпнаха с 5%.

Легендарен инвеститор: Следете биткойна за евентуално дъно при акциитеКриптовалутите са измерител за нагласите на инвеститорите, според Марк Мобиус

Японският Nikkei се повиши с 0.8% и отчита ръст от 1.6% за седмицата, докато фючърсите на щатския S&P 500 се търгуват без изменение след като индексът нарасна с близо 1% вчера. Доларовият индекс се движи малко под достигнатия наскоро 20-годишен връх.

Държавните облигации поскъпват вследствие на надеждите, че агресивните повишения на лихвите ще трябва да бъдат ограничени, като доходността по щатските двегодишни книжа пада с 22 базисни пункта, което е най-голямото понижение от 2008 г.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи със 7 базисни пункта вчера и днес остава без промяна при 3.0944%.

Щатският долар отстъпи от достигнатите наскоро върхове, но не много, тъй като инвеститорите остават предпазливи. Доларът се търгува на ниво от 1.0529 спрямо еврото и се разменяше срещу 134.79 йени.

Йената се стабилизира тази седмица и получи лека подкрепа днес от данните за инфлацията в Япония, която надхвърли таргета от 2% на централната банка на страната във втори пореден месец, което поставя под натиск политиката й на ниски лихви.

По-късно днес се очакват изказвания на представители на Европейската централна банка и Федералния резерв, а инвеститорите ще следят и данните за продажбите на дребно във Великобритания и за бизнес доверието в Германия. Основните притеснения обаче остават какво означава всичко това за представянето на компаниите.