Еврото струва колкото долара за първи път от 20 години. Защо това е важно?
Еврото претърпя сериозен спад след инвазията на Русия в Украйна през февруари и в момента се търгува на най-ниското си ниво от 20 години насам.
Курсът на единната валута спрямо щатския долар е близо до т. нар. паритет, при който цената им е една и също, тоест едно евро се разменя за един долар.
Към момента едно евро се разменя за 1.0018 долара, което се случва за първи път от 2002 г. насам.
Защо еврото пада?
Растящите цени на газа и несигурността около руските енергийни доставки подклаждат страховете от рецесия в еврозоната, които са и основната причина за срива на еврото.
Прекомерната зависимост на големите икономики, като Германия и Италия, от руския газ увеличава безпокойството на инвеститорите. Повечето икономисти предвиждат много по-бърза и по-болезнена рецесия в еврозоната, отколкото в Съединените щати.
Към това се добавя и разликата в нивата на лихвените проценти от двете страни на Атлантическия океан. Федералният резерв на САЩ повиши агресивно лихвените проценти в опит да намали инфлацията, докато Европейската централна банка досега отлагаше този ход.
„Очаква се лихвеният процент в САЩ да се повиши до 3% към края на годината срещу 1% в Европа. Така че парите ще предпочетат да отидат на място с по-висока доходност“, коментира пред DW икономистът на ING Карстен Бжески.
Щатският долар се възползва от привлекателността си като инвестиционно убежище, тъй като е по-слабо изложен на някои от основните глобални рискове в момента.
Защо паритетът спрямо долара е важен за еврото?
Паритетът означава, че един долар се разменя за едно евро. Това е просто психологически праг за участниците на пазара.
„Финансовите пазари винаги обичат да намират някакво символично значение“, казва Бжески.
Според Вирадж Пател, валутен стратег във Vanda Research, нивото на паритет може да бъде точка, в която купувачите и продавачите на еврото се "сблъскват", за да определят в каква посока ще тръгне единната валута.
"Съвсем наскоро започнахме да виждаме инвеститори, които залагат на това, че еврото да падне под паритета. Но в същото време ще има и все повече инвеститори, които ще започнат да купуват евро на по-ниските нива", каза още Пател.
Как по-слабото евро ще се отрази на потребителите?
Сриващото се евро ще увеличи тежестта върху европейските домакинства и фирми, които вече се задъхват от рекордно високата инфлация. Една по-слаба валута би направила вноса, който е предимно в долари, по-скъп. А когато става въпрос за суровини, както е в случая с еврозоната, по-високите разходи могат допълнително да повишат цените на останалите стоки и услуги.
При нормални обстоятелства по-слабата валута се разглежда като добра новина за износителите и икономиките с нетен положителен търговски баланс, като Германия, тъй като тя прави износа им по-евтин в доларово изражение. Но в момента ситуацията е по-различна заради проблемите по глобалната верига за доставки, санкциите и войната в Украйна.
"В настоящата ситуация с геополитическо напрежение смятам, че ползите от слабата валута са по-малки от недостатъците“, казва Карстен Бжески.
За туристите от САЩ, които се отправят към Европа това лято, слабото евро е много добра новина. При паритет спрямо долара, теоретично те ще могат да обменят своите 1000 за 1000 евро, докато през февруари щяха да получат само 900 евро.
С други думи, техните долари в момента могат да купят повече стоки и услуги на Стария континент. А американските фирми, които внасят европейски стоки, ще спестят пари в доларово изражение.
Докъде може да пада еврото?
Залозите, че еврото ще продължи да пада и под паритета спрямо долара се увеличиха през последните дни, тъй като енергийната криза в Европа се влошава.
Стратезите на Nomura International прогнозират, че еврото може да падне до 0.95 долара.
Ръководителят на отдела за валутни изследвания на Deutsche Bank Джордж Саравелос споделя подобни очаквания.
„Евентуален спад до 0.95-0.97 би съвпаднал с историческото дъно, наблюдавани в обменните курсове от края на споразумението от Бретън Уудс през 1971 г.“, пише той в анализ, изпратен до клиентите на банката.
Какво означава по-слабото евро за ЕЦБ?
Слабото евро и допълнителната инфлация, която то носи, добавят към предизвикателствата пред Европейската централна банка. Институцията вече е подложена на сериозен натиск, тъй като се забави в борбата си с инфлацията.
За да влоши положението на централните банкери, еврото се обезцени не само спрямо долара, но и спрямо останалите водещи валути, като швейцарския франк и японската йена.
ЕЦБ възнамерява да повиши референтните си лихвени проценти с 25 базисни пункта следващата седмица, което ще е първото им увеличение от над 10 години насам.
"По-слабото евро подкрепя мнението за необходимостта от по-агресивно повишаване на лихвените проценти. Ако се стигне до увеличение на лихвите с 50 базисни пункта следващата седмица, а не с предварително очакваните 25, това може незабавно да спре падането на еврото, защото би изненадало финансовите пазари“, смята Бжески.
Въпреки това, някои експерти са на мнение, че икономическият спад ще постави банката в безизходица, възпирайки я от агресивно затягане на монетарната политика. Това, от своя страна, ще гарантира, че лихвените проценти в еврозоната ще останат по-ниски от тези в САЩ, а именно тези очаквания оказват сериозен натиск върху единната валута.