Според стратезите на Goldman Sachs икономическият преход от "отваряне към възстановяване" ще доведе до ръст на китайските акции с 24% до края на тази година.

Компанията базира прогнозата си за индекса MSCI China на това, че страната преминава от периода на отваряне, последвал строгите политики за нулев ковид, към фаза на растеж, посочва CNBC.

"Смятаме, че основната тема на фондовия пазар постепенно ще се измести от отварянето към възстановяването, като двигателят на потенциалните печалби вероятно ще се преориентира от мултиплициране към ръст/достигане на печалби", смятат стратезите на Goldman Sachs, включително главният стратег за китайските акции Кингер Лау.

Китайските акции навлязоха в бича траектория около Лунната нова година. Индексът MSCI China достигна връх в края на януари, като се повиши с близо 60% спрямо най-ниските стойности, отчетени през октомври.

При затварянето на борсата в петък индексът беше загубил около 8% от върха си на 27 януари, което го постави близо до територията на пазарната корекция, която обикновено се определя като спад с повече от 10% от скорошния връх, посочват още от CNBC.

Goldman Sachs очаква още три повишения на лихвите от Фед през 2023 Данните за САЩ от тази седмица сочат висока инфлация и устойчивост на пазара на труда
MSCI China проследява акциите на повече от 700 китайски компании, включително Tencent, BYD и Industrial and Commercial Bank of China. През юли Goldman Sachs намали прогнозата си за приходите на индекса до нулев ръст.

Тези ходове ще "напомнят на прехода от фазата на надеждата към фазата на растежа в типичния цикъл на акциите", казват от Goldman Sachs, като добавят, че COVID-19 сега "вероятно е в огледалото за обратно виждане" за Китай.

Стратезите посочват още, че последните ставки на индекса на покупките на производителите, както и нивата на потребление, показват "ясни признаци на нормализиране на дейността, макар и от ниска база".

Goldman Sachs очаква китайската икономика да нарасне с 5,5% в рамките на 2023 г., задвижвана от растеж през второто и третото тримесечие, който се оценява съответно на 9% и 7%.

"Импулсът на растежа следва да бъде катализиран от потребителската икономика, където секторът на услугите все още работи значително под нивата отпреди пандемията", пишат от компанията, като подчертават, че китайските домакинства ще имат излишни спестявания от над 437 млрд. долара през тази година.