Широкият борсов индекс S&P 500 се покачи в петък, отбелязвайки най-доброто си седмично представяне от ноември 2022 г., след като последният месечен доклад за работните места в САЩ показа, че кампанията на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти има ефект, водещ икономиката към меко приземяване.

S&P 500 се повиши с 0,9%, което доведе до седмичен ръст от 5,9%. Индексът е нараснал с 14% от началото на годината.

Dow Jones Industrial Average добави около 200 пункта, или 0,7%, в петък, а Nasdaq Composite се покачи с 1,4%. Двата индекса записаха и най-големите си седмични процентни печалби за 2023 г.

Новите икономически данни и последното решение на Фед за паричната политика дадоха надежда на инвеститорите, че икономиката на САЩ се охлажда достатъчно, за да свали инфлацията, без да изпада в рецесия – и че лихвените проценти може да са близо до своя връх, отбелязва The Wall Street Journal.

Докладът за работните места за октомври показа, че наемането се е забавило миналия месец. Работодателите са добавили 150 000 работни места през октомври, съобщи Министерството на труда в петък, което се равнява на половината на нивото за предходния месец и е под очакванията на икономистите. Нивото на безработица се е повишило до 3,9%, а растежът на заплатите се забавя.

Фед остави лихвите стабилни, както и мантрата „по-високи за по-дълго“Централните банкери на САЩ си оставят вратичка за „допълнително укрепване на политиката“, от която може да се нуждаят, за да постигнат целта си за 2% инфлация

Реакцията на фондовия пазар на доклада за работните места показва как лошите новини за икономиката са добри новини за инвеститорите, стига да не са твърде лоши, коментира CNBC.

„Фед най-накрая получи това, което търсеше – значително забавяне на пазара на труда“, казва пред изданието Майк Льовенгарт, мениджър на активи в глобалния инвестиционен офис на на Morgan Stanley.

„Фактът, че този доклад следва други по-слаби от очакваното икономически данни тази седмица, може да насърчи инвеститорите, които чакаха по-малко ястребов Фед“, добавя той.

Тази седмица Фед остави своя референтен лихвен процент непроменен и въпреки че не изключи ново увеличение, трейдърите дават 95% вероятност централната банка да задържи лихвите стабилни и през декември, спрямо 79% преди седмица, според данни на CME Group, цитирани от WSJ.

Министерството на финансите също даде изненадващ тласък на пазарите в сряда, когато обяви по-малки от очакваното увеличения на търговете за по-дългосрочен дълг и даде знак, че е готово да надхвърли неофициалните прогнози за това колко краткосрочни съкровищни бонове да емитира.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ приключи седмицата на 4,557% от 4,846%, достигнати през предходната. Това е най-стръмният седмичен спад от март.

Ралито на Уолстрийт продължи втори ден след срещата на ФедИндексите S&P 500, Nasdaq и Dow се покачиха с поне 1,7%

Понижението в доходността на облигациите, оскъпяваща кредитите на домакинствата и бизнеса, облекчи натиска върху акциите, въпреки че Apple, която има огромно влияние върху представянето на индекса S&P 500, загуби 0,5% от пазарната си стойност. В четвъртък компанията отчете четвърто поредно тримесечие на спад в приходите и предупреди, че продажбите през текущото ще бъдат подобни на същия период миналата година.

Приходите на Apple отново падат на фона на препятствията за бизнеса в КитайАкциите на компанията паднаха с над 3% в следборсовата търговия

Акциите на Paramount се повишиха с 15%, след като компанията, майка на филмовото студио Paramount Pictures и телевизионната мрежа CBS, заяви, че нейният стрийминг бизнес е регистрирал по-малко загуби през последното тримесечие.

Акциите на разплащателната компания Block, известна преди като Square, се повишиха с 11%, след като повиши прогнозите си за цялата година и надмина очакванията за третото тримесечие.

Всички с изключение на един от 11-те сектора в S&P 500 се покачиха в петък. Енергийният сектор се понижи с 1%, тъй като суровият петрол Брент падна с 2,3% до 84,89 долара за барел.

Паневропейският индекс Stoxx 600 регистрира ръст от 0,2%, като най-добре се представи секторът на търговията на дребно с повишение от 1,7%. Най-много пострадаха акциите на петролните и газовите компании, загубили 2,2% от стойността си, обобщава CNBC.

Индексът удържа на главоломното спадане на книжата на датската корабна компания AP Moller Maersk, чиито акции се сринаха със 17%, след като дружеството обяви съкращаването на 10 000 служители.