Японският Nikkei затвори в петък на поредния си 34-годишен връх, подпомогнат от оживлението на Уолстрийт, докато доларът се закрепи, след като големият спад на продажбите на дребно в САЩ увеличи шансовете за намаляване на лихвените проценти през юни.

Ралито в Азия се очаква да обхване и Европа, като фючърсите на EUROSTOXX 50 се повишиха с 0,5%, а тези на Nasdaq - с 0,2%. Фючърсите на S&P 500 останаха без промяна.

Най-високата стойност, достигната от индекса за всички времена от 38 957 пункта, е през 1989 г. Nikkei се повиши с 4,3% за седмицата - трета поредна седмица на ръст, с което печалбата от началото на годината достигна зашеметяващите 15%.

Най-широкият индекс на MSCI на акциите от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония се повиши с 0,9%, подпомогнат от скока с 2,6% на хонконгския Hang Seng, след като той отвори отново след празниците по случай китайската Лунна нова година. Индексът се повиши с 1,9% за седмицата.

Континентален Китай остана затворен.

Управителят на Японската централна банка Казуо Уеда коментира в петък, че паричната политика най-вероятно ще остане благоприятна, дори и след прекратяването на отрицателните лихвени проценти, повтаряйки неотдавнашните уверения на служители на централната банка на страната, които натежаха върху йената.

В петък йената отслабна с 0,2% до 150,26 за долар , като отново се върна над критичното ниво от 150, което може да предизвика политическа намеса за забавяне на спада на валутата.

"Долар/йена като че ли се консолидира около нивото 150, така че това осигурява подкрепа за Nikkei. Все още тече корпоративната реформа, така че износителите ще продължат да се справят добре", казва Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.

Данните от четвъртък показаха, че Япония и Великобритания са изпаднали в рецесия в края на миналата година, а продажбите на дребно в САЩ през миналия месец са спаднали много повече от очакваното. А резултатът от това може да бъде относително по-хлабава парична политика.

"Мисля, че картината на търсенето със сигурност започва да се разчупва в някои от развитите пазарни икономики", смята Сикамор. "Така че идеята за намаляване на лихвените проценти е актуална."

Данните показаха, че продажбите на дребно в САЩ са спаднали с 0,8% през януари, което е най-резкият спад от 10 месеца насам.

Пазарите приеха идеята за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през юни, след като по-силен от очакваното доклад за инфлацията в САЩ накара трейдърите да се откажат от залозите за ранно облекчаване.

Това подкрепи Уолстрийт, като S&P 500 нарасна с 0,6%, Nasdaq Composite - с 0,30%, а Dow Jones Industrial Average - с 0,9%.

Пренареждането на очакванията за лихвените проценти натежа върху долара, но той се възстанови с 0,1%.

Доходността на бенчмарковите 10-годишни американски облигации се повиши с 2 базисни точки до 4,2576%.