Разнопосочен старт на Уолстрийт в очакване на сделката за тавана на дълга
Борсовите индекси в САЩ започнаха седмицата разнопосочно, докато трейдърите очакваха новини от преговорите за тавана на дълга и анализираха последните коментари на представители на Федералния резерв за посоката на лихвените проценти.
Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 0,5%, S&P 500 добави 0,02%, като и двата индекса са нагоре съответно с 22% и 9,2% от началото на годината.
Dow Jones Industrial Average загуби 0,4%, или около 140 пункта, повишавайки се само с 0,4% тази година.
Американският президентът Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти се срещнаха в понеделник вечерта за поредните преговори за повишаване на тавана на дълга до 1 юни, когато САЩ може да се окажат в ситуация на дефолт, както вече многократно предупреди министърът на финансите Джанет Йелън. Срещата в крайна сметка приключи без сделка.
Регионалните банки продължиха да се възстановяват, след като PacWest заяви, че е продала пакет ипотечни кредити за 2,6 милиарда долара. Акциите на кредитора, базиран в Лос Анджелис, скочиха с 20%. Акциите на още няколко кредитора спечелиха по 3%, сред които KeyCorp, Regions и Comerica. Силно засегнатите акции на Zions Bancorp спечелиха 4,9%.
Акциите на собственика на Facebook Meta Platforms продължиха да се възстановяват от миналогодишния спад, като се повишиха с 1,1% въпреки новината, че компанията е глобена с 1,2 милиарда евро от регулаторите на Европейския съюз заради изпращане на потребителска информация в САЩ. Акциите на Meta са се удвоили от началото на 2023 г. към момента.
Акциите на Chevron паднаха с 1,8% след като компанията заяви, че ще придобие по-малкия производител PDC Energy в сделка за всички акции на стойност 6,3 милиарда долара.
Micron Technology се понижи с 2,8%, след като Китай заяви, че забранява на големи компании да купуват продукти от производителя на полупроводници.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши до 3,717% спрямо 3,690% в петък. Доходността на едномесечните съкровищни бонове се покачи до 5,570%.
Високата доходност на краткосрочните съкровищни облигации предоставя на инвеститорите привлекателно място да изчакат разрешаването на макропроблемите, като безизходицата за тавана на дълга и следващото решение на Фед за лихвените проценти, отбелязва WSJ.
Представители на централната банка на САЩ направиха публични коментари в понеделник, увеличавайки смесените послания относно посоката на паричната политика.
Президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард каза на среща на Американската газова асоциация във Флорида, че подкрепя още две увеличения на лихвените проценти с 0,25%, за се окаже натиск върху инфлацията.
Мери Дейли, президент на Фед на Сан Франциско, коментира на икономическа конференция, че политиката на централната банка трябва да се основава на данни. „Мисля, че в този момент от нашия цикъл на затягане е разумно да устоим на изкушението да кажем какво ще правим през останалата част от годината“, каза тя.
По-рано президентът на Фед на Минеаполис Нийл Кашкари заяви, че може да подкрепи запазването на лихвените проценти на сегашните им нива на следващото заседание на централната банка в средата на юни, за да имат членовете на Фед повече време да оценят ефектите от вече направените увеличения и перспективите за инфлацията.
Той обаче добави: „Никой обаче не бива да се съмнява в нашия ангажимент да намалим инфлацията обратно до 2%."