Лихвите по ипотечните кредити във Великобритания достигнаха 15-годишен връх
10677

© Unsplash
Основният лихвен процент по ипотечните кредити в Обединеното кралство се изкачи във вторник до най-високото си ниво от 15 години, надминавайки нивата, достигнати след кризата с „мини-бюджета“ през септември миналата година и задълбочавайки страховете от ипотечна катастрофа, съобщават CNBC и The Guardian.
Средният процент на двугодишна фиксирана лихва сега възлиза на 6,66%, според данни на Moneyfacts, което е умерено увеличение от понеделник. Това означава, че ипотечните разходи са на най-високото си ниво от август 2008 г. по време на световната финансова криза.
Двугодишната лихва достигна 6,65% на 20 октомври миналата година, малко след като пакетът от нефинансирани данъчни облекчения на бившия финансов министър Куаси Куартенг предизвика хаос на ипотечния пазар и заплаши да срине пенсионните фондове.
Средният 5-годишен ипотечен лихвен процент се повиши до 6,17% във вторник, добавят от Moneyfacts, незначително увеличение от понеделник, но все още малко по-далеч от нивото от 6,51%, достигнато на 20 октомври.
Във Великобритания назрява ипотечна катастрофаПоследното увеличение на лихвения процент от Bank of England ще доведе до изчерпване на спестяванията на 1,2 милиона домакинства
Ипотечните разходи в Обединеното кралство, които започнаха да се възстановяват в месеците след кризата с „мини-бюджета“, наскоро скочиха след 13-те последователни повишения на лихвените проценти от Bank of England.

Ипотечните разходи в Обединеното кралство, които започнаха да се възстановяват в месеците след кризата с „мини-бюджета“, наскоро скочиха след 13-те последователни повишения на лихвените проценти от Bank of England.
На последното си заседание централната банка увеличи лихвите с 50 базисни пункта до 5%. Изненадващият ход ще засегне милиони собственици на жилища, тъй като лихвените проценти по много ипотеки в Обединеното кралство са пряко свързани с основния лихвен процент на централната банка.
Разходите на наемателите вероятно също ще се увеличат, тъй като тези, които купуват имоти с цел отдаване под наем, ще имат по-високи плащания по ипотеките.
Всичко това се случва в момент, в който централната банка в Обединеното кралство се бори с упорито високата инфлация. Гуверньорът Андрю Бейли каза в понеделник, че Bank of England трябва да „довърши работата“ за намаляване на цените.

Според много анализатори повишенията на лихвите са неизбежни през следващите месеци
„Пазарите очакват лихвените проценти да се повишат, ипотечните кредитори вървят към датите за подновяване на фиксиран лихвен процент с чувство на страх, а работодателите са нервни“, коментира Дани Хюсън, ръководител на финансовите анализи в AJ Bell и добавя, че много скоро лошите новини няма да бъдат сред добрите новини, а просто ще има лоши новини.
Британските купувачи на жилища са склонни да теглят ипотечни кредити с фиксиран лихвен процент за две или пет години. Когато продължителността изтече, те преминават към нова фиксирана лихва или приемат променлива.
Проучване на Националния институт за икономически и социални изследвания, водещ независим мозъчен тръст, наскоро изчисли, че заради увеличението на Bank of England с 50 базисни пункта миналия месец 1,2 милиона домакинства в Обединеното кралство (4% от домакинствата в цялата страна) ще останат без спестявания до края на годината заради по-високите вноски по ипотечните кредити.
Това би увеличило дела на неплатежоспособните домакинства до близо 30% (около 7,8 милиона), като най-голямо въздействие ще има в Уелс и североизточна Англия.

„Допълнително нещастие за притежателите на ипотеки“
CNBC цитира Матю Райън, стратег в глобалната компания за финансови услуги Ebury, според когото се очаква ново повишение с 50 базисни пункта от Комисията по паричната политика на Bank of England през август, с реален риск основният лихвен процент да надхвърли 6%.“
„Това ще причини още повече болка на притежателите на ипотеки, особено след като 700 000 договора с фиксиран срок изтекат през втората половина на 2023 г.“
„Подозираме, че по-високите лихви по ипотечните кредити ще допринесат за по-слаба икономическа активност в началото на 2024 г. Не изключваме техническа рецесия през първата половина на следващата година“, добавя Райън.
Българският бизнес
- Григор Димитров е посланик на бранда „ПБ Лични финанси“ на Пощенска банка
- Стартира каузата „Свързва ни доброто: дари за децата и А1 ще удвои сумата“
- ОББ отчита солиден ръст на активите и печалбата в банковия сектор