С наближаването на края на една година и началото на следващата започваме да се замисляме за постигнатото. Ако сме си поставили цели в навечерието на 2018 г., кои от тях реализирахме? Не е малка вероятността в списъка да има непокътнати цели.

Ключът към отмятането на всяка една от тях през 2019 г. е като ги направите по-простички и не се отклонявате от съставения план през цялата година. За да ви помогнем, съставихме три стъпки, през които да преминете.

1. Направете ново разпределение на големите си разходи
Седнете в началото на 2019 г. и планирайте големите разходи, които предстоят. Например купуване на кола, организиране на ваканция и т.н. Така ще знаете каква сума ви предстои да съберете и ще оформите бюджета си.

Определете колко пари да спестявате на седмица. Правейки тази стъпка, тя ви кара да се развълнувате. По този начин лесно казвате „не“ на по-малките харчове – например още един чифт обувки, поръчка на храна за дома и т.н.

2. Говорете открито за финансовите си цели
Съставете финансов план, дефинирайте цели и ги споделете с хората. Когато споделяте със семейство и приятели, че искате да спестите Х сума, за да осъществите пътешествие, те ще подходят с разбиране и ще спомогнат по този начин за реализирането на целта ви.

А защо не да ги вдъхновите да направят същото и да имате занапред обща цел?

Какви подаръци получават децата по света за Коледа?Човекът, който носи подаръците, а и самите подаръци, варират в различните държави


3. Фокусирайте се върху въпроса защо искате промяната и си напомняйте отговора постоянно
Преди да си поставите цели за 2019 г., помислете защо ги искате. По този начин ще промените настройката си от желание към обмислено решение, за което сте готови да жертвате определени „слабости“.

Например, ако искате да спестите 10 000 лв., защо ви е нужно това? За да разполагате с известна сума за предстояща покупка на къща? За да се отправите на пътешествие? За да ремонтирате вилата? Щом си отговорите на въпроса Защо?, ще бъдете по-амбицирани да преследвате целта.