Колко пари трябва да притежава човек, за да може да се нарече богат?

Според най-новото проучване на GoBankingRates, мнозинството от американците смятат, че за да си богат, трябва да имаш годишен доход от поне 1 млн. долара.

Отговорите в анкетата варират от 100 хил. долара до над 10 млн. долара приходи на година, но най-популярният отговор, избран от 26% от анкетираните, е не по-малко от 1 млн. годишно.

13% пък смятат, че за да си богат, трябва да печелиш поне 5 млн. долара на година, а 12% са уверени, че богати са само тези хора с годишни доходи от над 10 млн. долара, предава CNBC.

„Сред всички полове и възрасти, най-популярният отговор на анкетата е 1 млн. долара или повече“, посочват от GOBanking Rates, добавяйки факта, че в действителност 0.25% от гражданите на САЩ печелят над 1 млн. долара годишно.

За сравнение, ако сте американци и печелите 100 хил. долара на година, то имате по-високи доходи от 87.9% от населението на САЩ.

В подобно проучване, осъществено от Charles Schwab, анкетираните са питани колко пари са нужни, за да се считат за „финансово обезпечени“ и „заможни“ в градовете, в които живеят.

За да бъдещ заможен в Сан Франциско, ти трябват поне 4.2 млн. долара, а за да си богат в Ню Йорк – 3.2 млн. долара, сочи проучване.

Ако живееш в Шарлот, Северна Каролина обаче, за да си богат, ти трябва нетно състояние от 1.8 млн. долара.

Колко реално е нужно, за да бъде човек сред най-заможните американци? Отговорът е доста по-малко, отколкото си представяте (или поне си представят анкетираните от горните две проучвания).

За да бъде част от горния 1% по доходи в САЩ, едно домакинство трябва да печели 389 436 долара на година.

Тази сума е различна в зависимост за кое населено място говорим. Така например, ако живеете в Кънектикът, домакинството ви трябва да изкарва общо 659 979 долара годишно, за да сте в горния 1% по доходи в страната.

От друга страна, ако сте в Ню Йорк, то семейството ви с общи доходи от 517 557 долара ще се класира в горния 1%. В Арканзас пък за това са нужни 237 428 долара годишно.

Резултатите от двете представени анкети ясно показват, че анкетираните американци нямат ясна представа за стойността на парите и реалното икономическо положение на страната си – нещо, което не е само техен патент.