Колко са частните инвестиции в космически проекти и изследвания?
Общият размер на частните инвестиции в т. нар. "космическа икономика" за последното десетилетие достига 177.7 милиарда долара.
Това показва изследване на инвестиционния фонд Space Capital, цитирано от Investopedia.
Тези капиталовложения обхващат над 1 300 компании от различни държави по света.
Огромният дял на космическите инвестиции обаче се пада на САЩ и Китай, които заедно генерират три четвърти от общия размер. Около половината от всички инвестиции са в американски компании, а 25% са в китайски.
Следват Сингапур (6%), Великобритания (4%), Индонезия (3%) и Индия (3%).
Общите инвестиции в космическа инфраструктура (площадки за изстрелване, сателити, логистика и т.н.) са в размер на 8.9 милиарда долара през 2020 г.
Най-големият дял обаче се пада на различните приложения, обслужващи космическата индустрия - навигация, системи за наблюдение, софтуер и т.н. Над 50% от инвестициите са именно в компании, занимаващи се с такива проекти.
В надпреварата за изследване на Космоса се включват все повече частни компании и предприемачи, като някои от най-известните имена са Илон Мъск с неговата компания SpaceX, Джеф Безос с Blue Origin и Ричард Брансън с Virgin Orbit.
Наскоро съоснователят на Salesforce Марк Бениоф обяви, че неговата компания Astra Space има намерение да стане публична, като целта е постигане на пазарна капитализация от 2.1 милиарда долара.
ARK Investment Management на Кейти Ууд пък планира създаването на борсово търгуван фонд, който да инвестира в компании, свързани с космически изследвания - ARK Space Exploration ETF.
Инвеститорите са оптимистично настроени за този сектор, тъй като цената за изпращането на апарати в орбита през последните години устойчиво се понижава. Освен това познанието за космоса се счита за една от сферите, в които се очакват най-значими научни постижения през следващите няколко десетилетия.
Според Morgan Stanley глобалната космическа индустрия ще генерира приходи от над 1 трилион долара през 2040 г., в сравнение с около 350 милиарда през 2020 г. Очакванията са, че над 50% от този ръст ще дойде от сателитите за осигуряване на глобален интернет достъп.