Amazon е информирала корпоративните си служители в САЩ да не се връщат в офиса преди следващата година на фона на продължаващото разпространение на COVID-19.

Гигантът в сферата на онлайн търговията преди това бе помолил служителите си да работят от дома до 7 септември, но сега удължава този период до 3 януари 2022.

Това се случава на фона на увеличаващите се случаи на коронавируса в САЩ, като средният им брой е на невиждани от месеци нива, пише BBC.

Две финансови институции, Wells Fargo и Blackrock, също обявиха, че ще изтеглят във времето връщането на служителите в офисите.

"Следим внимателно местните условия, свързани с COVID-19 и коригираме насоките си за връщането на корпоративните служители в офисите," обявиха от Amazon.

Политиката на гиганта в онлайн пазаруването засяга корпоративните и технологичните служители, но не и служителите в складове и куриерите, които съставляват голяма част от работната й сила.

Решението ще засегне основно служителите в САЩ и някои в чужбина, макар че от компанията не уточниха къде точно.

Завръщането в офисите e труден процес за световните финансови центровеГолемите финансови центрове по света вече започват да разхлабват противоепидемичните мерки

Отделно Wells Fargo, която е най-голямата банка в САЩ по брой на служителите, обяви, че отлага връщането в офиса от 7 септември за 4 октомври.

Финансовата институция, която има близо 260 000 служители, информира, че ще им предостави по осем часа платен отпуск, за да могат да се ваксинират.

Инвестиционният гигант Blackrock отлага с един месец до 1 октомври датата, на която очаква всичките й служители да са отново в офиса.

Силно заразният Делта вариант на коронавируса се разпространява бързо в САЩ, като щати като Флорида и Тексас отчита високи нива на новозаразени.

Забавящите се темпове на ваксинация единствено задълбочават проблема, а компаниите са поставени под натиск да предприемат действия.

Google, Facebook и Twitter обявиха, че ще отложат връщането на служителите си в офиса, като от Google също така ще изискват от тях да са ваксинирани.

Междувременно, Walmart и Uber са помолили служителите си на мениджърски позиции да се ваксинират, а инвестиционният гигант Vanguard обяви в сряда, че ще плаща по 1 000 долара на служителите си, които си поставят ваксина.