Идва ли залезът на големите петролни компании?
От началото на тази седмица в американския индустриален бенчмарк Dow Jones Industrial Average вече има само една петролна компания - Chevron.
Премахването на Exxon Mobil от индекса след 92-годишно присъствие може и да не ознаменува окончателния залез на величието на петролния сектор, но със сигурност може да се приеме като "началото на края", пише Bloomberg.
За някого може и да изглежда странно премахването на една от двете петролни компании в Dow и то във време, в което шистовата революция трансформира ролята на САЩ на световния петролен пазар.
Днес страната произвежда повече петрол и природен газ от всяка друга държава по света. Миналата година местните петролни добиви бяха със 125% по-високи от тези през 2010 г., докато газовите нарастват с 60% за последното десетилетие.
Това не е първият случай, в който Dow Jones Industrial Average остава само с един представител на петролния сектор. За последно това се случи в периода между 2000 и 2008 г., когато Exxon беше единствената петролна компания в индекса.
През 1924 г. за кратък период от около две седмици в индекса няма нито един представител на Big Oil - групата на големите американски петролни производители.
Нястоящата замяна на Exxon със софтуерната компания Salesforce.com олицетворява еволюцията на американската икономика, въпреки че настоящият президент на страната Доналд Тръмп е един от най-отявлените поддръжници на петролната индустрия.
Първият шистов бум започна още през 2005 с увеличаването на газовите добиви, а пет години по-късно те бяха последвани и от петролните. В сектора бяха създадени хиляди нови работни места.
Заетите в петролната индустрия през 2005 г. бяха 125 000, а през 2014 г. броят им се увеличи до над 200 000.
Втората фаза на шистовата революция беше в периода между 2015 и 2017 г., но тогава заетостта се увеличи четири пъти по-слабо, отколкото по време на първата, преди съвсем да загуби инерция в края на 2019 г. Пандемията от COVID-19 нанесе последният тежък удар на сектора.
Въпреки рекордните добиви на петрол и природен газ в САЩ, те генерират едва 1% от брутния вътрешен продукт на страната.
Петролът вече не е онзи мощен локомотив за американската икономика, който беше през по-голямата част от XX и началото на XXI век, пише още Bloomberg.
Още повече, че шистовите добиви в по-голямата си част се извършват от малки частни компании, които още повече ерозират влиянието на големите петролни гиганти от миналото.
Все по-често се случва играчи от ранга на Royal Dutch Shell, BP и Total да не получават достъп до първокласни находища. Те ограничават инвестициите си в локации, като Саудитска Арабия, Иран, Венецуела и Русия заради риска от санкции или заради ограничения, наложени от местното законодателство.
Проблемът на петролния сектор обаче не е свързан само с липсата на възможности за разработка на нови големи находища. Той е изправен пред предизвикателството да осъществи мащабна вътрешна трансформация, тъй като основният продукт, който произвежда, е поставен пред засилващия се натиск на регулаторите и потребителите заради екологичния си отпечатък.
Дългият път за превръщането на петролните компании в производители на устойчива и възобновяема енергия тепърва започва.
Краят на гигантите от групата на Big Oil може би все още е далеч, но премахването на Exxon от Dow е сигнал за това, че индустрията засега не успява да се адаптира по най-успешния начин към новите икономически реалности.