Intel ще инвестира повече от 30 милиарда евро в изграждането на два завода за производство на чипове в германския град Магдебург като част от усилията за разширяване на дейността си в Европа. Сделката беше определена от канцлера Олаф Шолц като „най-голямата чуждестранна инвестиция в историята на Германия“.

Според запознат със сделката, цитиран от Reuters, Берлин е договорил субсидии на стойност близо 10 млрд. евро с американския производител на чипове, което е значително повече от първоначалното предложените 6,8 млрд. за изграждането на две водещи предприятия в източния град.

Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер коментира, че е благодарен на правителството и на провинция Саксония-Анхалт, където се намира Магдебург, за "осъществяването на визията за жизнена, устойчива и водеща полупроводникова индустрия в Германия и ЕС".

Intel инвестира $4,6 млрд. в завод за чипове в Полша Проектирането и планирането на съоръжението ще започнат незабавно


Под ръководството на Гелсингер Intel инвестира милиарди в изграждането на заводи на три континента, за да възстанови господстващото си положение в производството на чипове и да подобри конкурентните си позиции спрямо съперници като AMD, Nvidia и Samsung.

"Днешното споразумение е важна стъпка за Германия като място за високотехнологично производство - и за нашата устойчивост", казва Шолц след подписването на сделката. "С тази инвестиция догонваме технологично най-добрите в света и разширяваме собствения си капацитет за екосистемно разработване и производство на микрочипове."

Сделката в Германия бележи третата голяма инвестиция на Intel в рамките на четири дни. В петък компанията разкри плановете си за завод за чипове на стойност 4,6 млрд. долара в Полша, друга държава - членка на Европейския съюз, а в неделя Израел съобщи, че Intel ще инветира 25 млрд. долара за фабрика там.

ЕС инвестира 8,1 млрд. евро в разработка на иновативни чиповеОсобен акцент са полупроводници за 5G и 6G комуникации, автономно шофиране, AI и квантови изчисления


В световен мащаб производството на полупроводници се очаква да се превърне в индустрия за трилиони долари до 2030 г., разширявайки се от 600 млрд. долара през 2021 г., сочат данни на McKinsey. Затова както САЩ, така и Европа се опитват да привлекат големите индустриални играчи чрез комбинация от държавни субсидии и благоприятно законодателство.

В тази връзка правителството в Берлин инвестира милиарди евро в субсидии, за да привлече технологични компании, на фона на нарастващата тревога за нестабилността на веригата за доставки и зависимостта от Южна Корея и Тайван за чипове.

Атрактивно местоположение

"Размерът на потвърдения ангажимент на Intel за разширяване на дейността на компанията в Магдебург говори по-силно от думите за привлекателността на Германия като място за високотехнологичен бизнес", категоричен е Робърт Херман, главен изпълнителен директор на правителствената агенция Germany Trade & Invest.

Берлин също така води разговори с тайванската компания TSMC и шведския производител на батерии за електромобили Northvolt за откриване на производства в Германия, след като вече убеди Tesla да построи там първата си европейска гигафабрика.

Философският въпрос за ЕС и как TSMC стана основното оръжие на ТайванТайпе обвърза инвестициите на производителя на чипове в страни от блока с разширяване на връзките между двете страни


Листнатите във Франкфурт акции на Intel се повишиха с 0,3% след новината.

Сделката между Германия и Intel включва по-голяма правителствена подкрепа, включително различни стимули, което отразява разширения обхват на проекта след първото му обявяване през март 2022 г. Първоначално Intel планираше да инвестира 17 млрд. евро в завода в Магдебург - сума, която почти се удвои в крайна сметка до над 30 млрд., припомня още Reuters и цитира министъра на икономиката Роберт Хабек, който казва:

"Това показва, че Германия е изключително привлекателно място. Ние играем в челните редици на световната конкуренция и осигуряваме устойчиви и квалифицирани работни места и създаване на стойност".

Очаква се първото съоръжение в Магдебург да започне работа 4-5 години след одобрението на пакета от субсидии от Европейската комисия, разкриват още от Intel, като добавят, че при първата фаза ще бъдат създадени около 7000 работни места в строителството, както и около 3000 високотехнологични работни места в Intel. Десетки хиляди работни места ще се появят в цялата индустрия, чрез екосистемата около новите фабрики.

Intel: През следващите години чиповете ще са това, което сега е петролътНуждаем се от географски балансирана, устойчива верига за доставки, категоричен е изпълнителния директор на компанията


В стремежа си да се възползва от улеснените правила за финансиране и субсидии на Европейската комисия миналата година Intel обяви планове за изграждане на голям комплекс за чипове в Германия и съоръжения в Ирландия и Франция. Това е в унисон със стремежа на ЕС да намали зависимостта си от доставките на американски и азиатски чипове.

В петък Гелсингер коментира пред Reuters, че разликата между предложените от Германия субсидии и нуждите на Intel е твърде голяма, добавяйки обаче, че очаква да постигне споразумение.

"Загубихме тази индустрия в полза на Азия, трябва да бъдем конкурентоспособни, ако искаме да я върнем", категоричен е той.

И явно Германия се е вслушала в думите му.