Петролните корпорации масово се насочват към Иран
Чуждестранните инвестиции в петролната индустрия на Иран ще се засилят драстично в идните 5 години.
Иранското правителство преговаря с 27 чуждестранни инвеститори по петролни проекти на обща стойност 200 млрд. долара. Това съобщи заместник-министърът на външните работи на Иран Амир Хюсеин Заманиниа, като даде да се разбере, че някои от тези сделки могат да бъдат реализирани съвсем скоро.
Миналата седмица страната от Персийския залив съобщи за мултимилиардна сделка с френския гигант Total и китайската държавна компания CNPC.
Трите страни по сделката ще разработват съвместно газовото находище South Pars, като това е и първата голяма чуждестранна инвестиция в страната, откакто икономическите санкции срещу нея бяха почти напълно премахнати.
„Мога да ви уверя, че това няма да е последната“, каза Заманиниа пред CNN по време на петролна конференция, проведена в Истанбул, Турция.
„Ще има още сделки през следващите няколко седмици“, добавя иранският министър.
По думите на Заманиниа, Иран води разговори с компании от Европа и Азия, включително BP, Газпром, Лукойл и малайзийската Petronas, като политикът не е споменал името на нито една американска компания.
Икономиката на Иран бе поставена в международна изолация за десетилетия чрез санкции, въведени от САЩ и другите глобални сили.
Санкциите бяха разхлабени в началото на 2016 г., след като Техеран обеща да изостави ядрената си програма.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашваше, че ще оттегли САЩ от споразумението за ядрената програма на Иран, което се договаряше от предшественика му Обама. В крайна сметка обаче, през този май Тръмп подписа серия от документи, които премахнаха санкциите почти напълно.
Това послужи като сигнал за международните компании, които от години очакват зелена светлина за достъп до иранските енергийни ресурси.
„Много не казаха, че са чакали президентът Тръмп да подпише, но реално чакаха точно това. След неговия подпис тези преговори дойдоха на дневен ред“, казва Заманиниа.
САЩ все още държи на линия конкретни рестрикции срещу Иран, които главно не позволяват на американски компании да инвестират в страната. Някои западни компании все още също не са склонни да влязат на иранския пазар, тъй като рестрикцията за търговия със страната в щатски долари е все още в сила.
Иран значително увеличи енергийната си продукция, откакто санкциите бяха премахнати. Това се случва, въпреки че членовете на ОПЕК се споразумяха да намалят координирано продукцията си, с цел да увеличат цената на петрола.
Това обаче не се случи, като петролът продължава да се търгува на цена от порядъка на 44 долара за барел.
„Глобалният пазар е презапасен с петрол, но смятаме, че към края на 2017 г. ще станем свидетели на по-добри резултати“, добавя Заманиниа.