Тайванска компания за производство на полупроводници TSMC отчита в четвъртък печалба за третото тримесечие в размер на 211 милиарда нови тайвански долара (6,69 милиарда щатски долара), като акцентира, че слабото търсене на потребителска електроника продължава.

Въпреки че това е второ поредно тримесечие на спад на печалбата, най-големият в света производител на чипове по договор надминава очакванията на анализаторите, посочва CNBC и цитира конкретните резултати на компанията спрямо консенсусните предварителни оценки на Refinitiv:

Приходи: 546,73 млрд. нови тайвански долара (17,28 млрд. щатски долара), при очаквани 540,39 млрд. нови тайвански долара

Нетна печалба: 211 млрд. нови тайвански долара, при 191,43 млрд. очаквания

Япония е следващата държава в списъка за глобална експанзия на TSMC Компанията се надява първият ѝ завод там да заработи в началото на 2024, след което да започне строежа на нов
TSMC съобщава, че приходите са се понижили с 10,83% спрямо предходната година до 546,73 млрд. тайвански долара, а нетната печалба е спаднала с 24,87% спрямо предходната година до 211 млрд. Това е сравнимо с прогнозата на TSMC за приходи за третото тримесечие между 16,7 и 17,5 млрд. американски долара.

"Бизнесът ни беше подкрепен от силното разрастване на водещата ни в индустрията 3-нанометрова технология и по-голямото търсене на 5-нанометрови полупроводници, частично компенсирано от продължаващото коригиране на запасите от страна на клиентите", обясняват от TSMC в доклада си за приходите.

Гигантът в областта на чиповете заявява, че приходите му са се увеличили с 13,7% през третото тримесечие на годината в сравнение с второто.

През второто тримесечие тайванската компания отчете спад на тримесечната печалба за първи път от четири години насам поради проблемите с търсенето на потребителска електроника като смартфони и лаптопи след пандемията. Анализаторите обаче смятат, че запасите на производителите на смартфони и компютри са на изчерпване и се очаква търсенето да се увеличи.

TSMC е най-големият производител на най-модерните процесори в света. Тайванската компания произвежда полупроводници за гиганти като Apple и Nvidiа, които често се основават на архитектурата Arm.

Печалбата на Samsung се срива с 80% през Q3Това се дължи основно на продължаващите загуби на звеното за производство на чипове
Понастоящем TSMC произвежда 3-нанометрови чипове и планира да започне 2-нанометрово масово производство през 2025 г.

Възстановяване на пазара на смартфони

Данните на Canalys показват, че през третото тримесечие на 2023 г. световният пазар на смартфони се е свил само с 1%, което говори за забавяне на спада му. През второто тримесечие пазарът се е сринал с 11% в сравнение със същия период преди година.

"Подкрепен от регионалното възстановяване и търсенето на нови продукти, пазарът на смартфони отбелязва двуцифрен последователен ръст през третото тримесечие, изпреварвайки празничния сезон", се казва в доклад на Canalys от вторник.

Търсенето на чипове за обучение на изкуствен интелект отбелязва бум, воден от разпространението на големи езикови модели като ChatGPT и китайските му конкуренти. Тази тенденция подкрепи акциите на TSMC, които нараснаха с 19% досега през тази година.

Миналата седмица САЩ удължиха освобождаването на TSMC от санкциите срещу Китай, което позволява на компанията да продължи да доставя модерно оборудване за чипове за дейността си там.

Nokia прибягва до съкращения заради рязък спад на приходите

Nokia е на другия полюс на очакванията, след като в четвъртък съобщава, че ще съкрати до 14 000 работни места като част от план за намаляване на разходите след рязък спад на приходите за третото тримесечие.

HMD Global започва производство на смартфони Nokia в ЕвропаКомпанията, държаща лиценза за бранда, става първият голям производител на Стария континент
Финландският телекомуникационен гигант заявява, че ще намали разходната си база и ще повиши ефективността на работата, за да "отговори на предизвикателната пазарна среда". Той си поставя за цел да намали разходите си на брутна база от 2023 г. с между 800 млн. и 1,2 млрд. евро до края на 2026 г.

Това ще доведе до намаляване на броя на служителите от 86 000 на между 72 000 и 77 000.

Значителните съкращения идват, след като Nokia докладва, че нетните ѝ продажби през третото тримесечие са намалели с 20% на годишна база до 4,98 млрд. евро. Печалбата за периода е спаднала с 69% на годишна база до 133 млн. евро.

Един от най-големите производители на телекомуникационно оборудване в света, Nokia е изправен пред трудности, свързани със забавянето на световната икономика и с намаляването на разходите за инфраструктура от страна на мобилните оператори.

Продажбите на най-голямото по приходи звено на Nokia - бизнесът с мобилни мрежи - са намалели с 24% на годишна база до 2,16 млрд. евро, а оперативната печалба на подразделението се е понижила с 64% на годишна база.

Nokia коментира, че това се дължи главно на спад в Северна Америка. Компанията също така определя обемите на продажбите в Индия като "умерени", тъй като внедряването на 5G се "нормализира".