Американските технологични гиганти Dell и HP, както и китасйкият Lenovo са сред 27-те компании, които са получили одобрения за производство на ИТ хардуер в Индия по схема за стимулиране на производството.

Страната си е поставила за цел да развие вътрешното си производство и да привлече големи инвестиции във веригата на стойността.

В рамките на схемата PLI 2.0 за ИТ хардуер, която беше одобрена от правителството през май, пише CNBC, Индия ще предоставя на компаниите стимули за стоки, произведени в страната.

Как германските компании ограничават риска, идващ от Китай Коалицията на германския канцлер Олаф Шолц представи през юли стратегия в посока намаляване на риска в икономическите отношения на Германия с Китай


"ИТ хардуерът на известни марки като Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo и др. ще се произвежда в Индия", се казва в изявление на Министерството на електрониката и информационните технологии на страната.

Схемата има бюджет от 170 млрд. индийски рупии (около 2 млрд. долара), разпределен за шест години, и обхваща производството на лаптопи, таблети, персонални компютри тип "всичко в едно", микрокомпютри и сървъри.

"23 от 27-те одобрени кандидати са готови да започнат производство веднага", заявява министърът на железниците, комуникациите, електрониката и ИТ на Индия Ашвини Вайшнав.

Очаква се компаниите да инвестират общо 360 млн. долара и да създадат около 200 000 работни места, включващи 50 000 преки и 150 000 непреки възможности за заетост. Очаква се индийският пазар на ИТ хардуер да нарасне до 22,77 млрд. долара през 2027 г. от 15,52 млрд. долара през 2022 г.

Ще се раздели ли Индия с мечтата за лидер на Глобалния ЮгМакар че МВФ запази прогнозата си за 6,3% растеж през 2024 г., икономистите очакват страната да се сблъска с насрещни ветрове


"Секторът за производство на ИТ хардуер е изправен пред липсата на равнопоставени условия на конкуренция спрямо конкурентните държави. Необходим е механизъм, който да компенсира производствените неудобства спрямо други големи производствени икономики", смятат от министерството. "Очаква се схемата PLI 2.0 за ИТ хардуер да доведе до разширяване и задълбочаване на производствената екосистема чрез насърчаване на локализирането на компоненти и възли и предоставяне на по-дълъг срок за развитие на веригата за доставки в страната".

Производители на ИТ хардуер катo доставчикът на Apple Foxconn и южнокорейският гигант Samsung все повече диверсифицират производствените си бази извън Китай, привлечени от стимулите в сферата на електрониката, както и от факта, че Индия е вторият по големина пазар на смартфони в света.