Могат ли криптовалутите, които по своята същност са волатилни, да се превърнат в сигурни финансови убежища? Очевидно в някои части на света като Аржентина и Турция, където има рязко покачване на цените и обезценяванет на местните валути – да.

Тези процеси принудиха гражданите на двете държави да потърсят убежище в цифровите активи, посочва в свой анализ Reuters.

По данни на изследователската компания GWI притежанието на цифрови валути в Турция е най-високото в света - 27,1%. На второ място се нарежда Аржентина с 23,5%. И двете страни са значително над средния глобален процент на притежание на криптовалути, който се оценява на 11,9%.

AI влиза в блокчейн платформите и дава нови надежди на криптоинвеститоритеСредните дневни обеми на най-големите AI токени надхвърлят 1 млрд. долара в началото на февруари


Общото за Турция и Аржентина, освен позициите им, свързани с приемането на криптовалутите, е високата инфлация, която доведе до спад на стойността на техните валути и засилен капиталов контрол, целящ предотвратяването на износа на пари от гражданите, акцентира информационната агенция и добавя, че годишната инфлация в Турция през март е 50,51%, а в Аржентина дори още по-висока - 104%.

Турската лира и песото се сриват и са на рекордно ниски нива. Аржентинската валута се търгува на черния пазар за около 464 за долар, което е повече от два пъти по-висока стойност от официалния обменен курс от 222.

Затова и голяма част от потребителите в тези две държави търсят сигурно убежище за финансите си в стабилните токени като USD Coin (USDC) и Tether (USDT), които представляват криптовалути, обвързани едно към едно с традиционен актив като долара или златото. По този начин те се превръщат в реална алтернатива за защита на спестяванията в страни с големи инфлационни скокове.

"Хората, независимо дали са от страната на търговията на дребно или от тази на институциите, мислят как можем да се предпазим от девалвация на валутата", казва Ехаб Заглул, главен изследовател в Tribal Credit, платформа за цифрови плащания за стартиращи компании в развиващите се пазари, цитиран от Reuters. "Те искат потенциално да държат допълнителни активи, обвързани с по-силна криптовалута, като например USDC и USDT, или нещо друго, обвързано с по-силна фиатна валута като щатския долар."

ЕК призова за правила, по които банките да търгуват с криптовалутаЗа да приеме базелските крипто правила, ЕС трябва или да предложи нов закон


Обемът на търговията с двойката USDT - турска лира достигна многомесечен връх миналата седмица, стимулиран от отслабването на турската валута и предстоящите знакови президентски и парламентарни избори, посочва анализаторът на Kaiko Десислава Оберт.

"Като цяло има тенденция приемането на криптовалути да бъде по-високо в страни с капиталови ограничения, финансова и политическа нестабилност", обясняват на свой ред анализаторите от K33 Research.

Къде е Bitcoin?

Макар че Bitcoin, най-голямата криптовалута в света, се е повишил със 72% тази година и вече достига 30 000 долара (най-високата стойност от 10 месеца насам), общите обеми на търговия са далеч от нивата, наблюдавани през миналото лято. Основната причина за това е фактът, че инвеститорите бяха изплашени от поредица от сривове на криптоиграчи, чиято кулминация беше крахът на FTX, припомня Reuters.