Младите индийци инвестират в криптовалути, а не в злато
Индийската бизнесдама Свати Дага за първи път си купува биткойни през 2017 г., когато криптовалутата се търгуваше под 3000 долара за брой.
Решението ѝ да инвестира в цифрови валути е посрещнато с недоверие от семейството ѝ.
„Родителите и роднините ми ми казаха, че изхвърлям парите си“, казва Дага, която управлява хранителен бизнес близо до Ню Делхи.
Но 33-годишната жена никога не е съжалявала за решението си. Оттогава стойността на биткойна се е увеличила 15 пъти и тя продължава да инвестира до 10% от спестяванията си в криптовалути, включително биткойни и етери.
„Намирам фондовите пазари за скучни“, казва тя пред CNN Business, добавяйки, че се радва на „тръпката“ и „безразсъдството“, които идват с инвестирането в дигиталните пари.
Тя не е единствената, която споделя това мнение.
В Индия се наблюдава огромен бум в търговията с криптовалути от началото на пандемията, въпреки че властите в третата по големина икономика в Азия от години изразяват загриженост относно дигиталните валути и дори на даден етап обмисляха забраната им.
Представители на индустрията коментират пред CNN, че страната има потенциал да се превърне в крипто суперсила, тъй като е един от най-горещите интернет пазари в света - със 750 милиона потребители и още стотици милиони, които тепърва ще преминават "онлайн".
През 2021 г. Индия се нареди на второ място след Виетнам в класацията на страните с най-бърз растеж на потребителите на криптовалути, по данни на платформата Chainalysis.
Въпреки че правителството не поддържа официална оценка за това колко хора търгуват с криптовалути, експертите от индустрията предполагат, че страната може да има повече от 20 милиона крипто инвеститори.
Ръстът се дължи предимно на по-младите участници на възраст под 35 години, като много от тях идват от малките градове.
Според Сумит Гупта, главен изпълнителен директор и съосновател на борсата CoinDCX, много индийски милениали вече са започнали своето "инвестиционно пътуване" в света на криптовалутите.
Докато преди 20 години родителите им са инвестирали основно в злато, тези младежи се интересуват повече от това да имат биткойни като част от портфейлите си, коментира Гупта.
Покупката на злато е едновременно инвестиция и културна традиция в Индия, която е един от най-големите пазари за благородния метал, според Световния съвет за златото. Златото играе и основна роля в религиозните церемонии на индусите.
Но в същото време базираната в Мумбай компания CoinDCX стана първия крипто еднорог в Индия, постигайки оценка от 1.1 милиарда долара миналата година. Компанията казва, че 70% от нейните 10 милиона потребители са на възраст между 18 и 34 години.
Данните на друга индийска криптоплатформа - WazirX, също очертават подобна картина. Компанията също има над 10 милиона потребители и в своя отчет нарече 2021 г. „феноменална година“ за крипто търговията в Индия. През 2019 г. компанията беше придобита от Binance, една от най-големите борси за криптовалути в света.
Над 65% от потребителите ѝ са на възраст под 35 години и се наблюдава 700% увеличение в броя на участниците от по-малки градове, като Гувахати, Карнал и Барейли.
Притиш Кумават, който е крипто търговец от малък град в западния щат Раджастан, казва, че вече се водят разговори за криптовалути в почти всеки магазин за чай в неговия район. Често най-ангажираните участници са студенти.
През ноември биткойнът се търгуваше на рекордно ниво от близо 67 000 долара за брой, но оттогава падна до около 43 000 долара. В допълнение към биткойна, нестандартните валути, като Dogecoin и Shiba Inu, също са популярни сред индийците.
За последните близо две години с наблюдава десетократно увеличение в броя на жените, които ползват криптоплатформите. Данните на WazirX показват, че 15% от общите им потребители са жени.
Вълнението около криптовалутите в Индия нараства, въпреки нееднозначното отношение на властите към тях. Централната банка на страната отдавна изразява загриженост, че криптовалутите могат да се използват за пране на пари и за финансиране на тероризма.
Едно загадъчно формулирано предложение, публикувано на уебсайта на индийския парламент миналата година, дори предполагаше, че правителството проучва планове за „забрана на всички частни криптовалути в Индия“.
Тази година обаче започна по-оптимистично за крипто ентусиастите. По-рано този месец индийското правителство обяви, че ще наложи 30% данък върху доходите от виртуални дигитални активи, което много експерти от индустрията приеха като знак, че търговията с крипто все пак няма да бъде забранена. Правителството също така заяви, че ще пусне цифрова рупия през следващите месеци.
„Облагането на виртуални цифрови активи или криптовалути е стъпка в правилната посока. То дава така необходимата яснота и увереност на индустрията“, казва Гупта по време на съобщението.
Съоснователят на WazirX Сидхарт Менон коментира пред CNN, че забелязва нарастващ интерес сред индийските разработчици и други професионалисти към крипто индустрията.
„Получавам съобщения в LinkedIn от висши ръководители в Индия, които сега са по-оптимистични по отношение на бизнеса", казва той.
Индийското правителство си опита да успокои еуфорията, като поясни, че криптовалутите все още не са законни в страната.
„Не правя нищо конкретно, за да ги легализирам, нито пък да ги забраня. Решението за забрана или за официална легализация ще дойде по-късно. Но правителството ще облага доходите от тези активи, защото това е суверенно право“, посочи финансовият министър Нирмала Ситараман в парламента няколко дни след обявяването на данъчната ставка.
„Мисля, че правителството не е напълно сигурно какво иска да направи от гледна точка на политиката. То иска да намери правилния баланс между това страната да не бъде изключена от глобалния напредък в блокчейн технологиите, но също така да отговори и на опасенията относно криптовалутите“, смята Анируд Растоги, основател на технологичната юридическа фирма Ikigaw Law, която работи с няколко крипто борси в Индия.
По думите му високият данък върху криптовалутите е краткосрочно решение, което ще действа като възпиращ фактор за много инвеститори.
„Тази ставка обикновено се използва за облагане на дейности, които не се считат за икономически продуктивни, като лотарията“, казва той. "Така че това може да е индикация, че правителството иска да прави приходи, но не вижда крипто търговията като икономически продуктивна", коментира Растоги.
На традиционните финансови пазари Индия прилага 15% краткосрочен данък върху капиталовите печалби, ако акциите бъдат продадени за по-малко от година, и 10%, ако бъдат продадени над една година след покупката.
Сумит Гупта от CoinDCX се надява, че правителството скоро ще вземе ясно решение.
"Индия, с огромния си набор от разработчици, програмисти и ентусиазирано младо население, може да бъде суперсила през следващите 5 до 10 години в индустрията на криптовалутите и блокчейн. Това, което липсва в момента, е ясна регулаторна рамка“, смята той.