Цифровата икономика на Сингапур ще допринесе за повече от 17% от брутния вътрешен продукт през 2022 г. – значително повече спрямо 13% през 2017 г., сочи доклад на Органа за развитие на информационните и комуникационните технологии в страната.

Проучването, публикувано в петък, разкрива, че икономическият принос на цифровата икономика към БВП на Сингапур почти се е удвоил до 106 млрд. сингапурски долара (77,5 млрд. щатски долара) през 2022 г., в сравнение с 58 млрд. сингапурски долара през 2017 г., според изчисленията на CNBC.

Цифровата икономика е разделена на две части: информационен и комуникационен сектор и цифровизация в останалата част на икономиката. Една трета от цифровата икономика се формира на информационния и комуникационния сектор, а две трети - на цифровизацията в останалата част на икономиката.

Секторът на информационните и комуникационните технологии стимулира цифровизацията, като предоставя услуги като телекомуникации, компютърно програмиране и ИТ консултации, облачни изчисления и разработване на софтуер.

Цифровизацията в останалата част на икономиката измерва стойността, генерирана от инвестициите и разходите в цифров капитал във всички сектори, с изключение на тези от сектора на ИКТ. Те включват икономическите резултати вследствие на инвестициите на компаниите в цифрови технологии, които създават стойност, като например подобрено достигане до клиентите, оптимизиране на бизнес процесите, както и иновации в продуктите и услугите.

Ню Йорк остава финансов център №1, Сингапур притиска Лондон за второ мястоДве водещи борси дават глобален обхват на Ню Йорк, Лондон води в областта на застраховането и валутния обмен


"Разширяването на цифровата икономика се дължи на все по-широкото внедряване на цифрови технологии от предприятията, което от своя страна допринесе за стабилното нарастване на броя на технологичните кадри", се казва в доклада на IMDA.

Въз основа на последните налични данни цифровите икономики на Естония, Швеция и Обединеното кралство представляват 16,6%, 15% и 16,1% от съответните им БВП през 2020 г. За сравнение, цифровата икономика на Сингапур се представя по-добре, като допринася за 16,7% от нейния БВП през 2020 г.

Основните подсектори, които водят до двуцифрен ръст в сектора на информацията и комуникациите - с темп до 70%, са игрите, онлайн услугите и електронната търговия, според IMDA, стимулирани от засиленото приемане по време на пандемията.

Добавената стойност от цифровизацията в останалата част на икономиката се е увеличила от 38,6 млрд. долара през 2017 г. до 72,8 млрд. през 2022 г., което се дължи главно на секторите на финансите и застраховането, търговията на едро и производството. В резултат на това добавената стойност от цифровизацията като дял от икономиката нараства устойчиво от 8,7% през 2017 г. до 11,9% през 2022 г., се казва в доклада.

Това се равнява на годишен съставен темп на растеж от 13,5%, който е много по-бърз от 3,8% ръст на БВП на Сингапур през 2022 г.

Все повече компании използват цифрови технологии

България е 38-ма в света по иновации. Кой е №1?Страната ни се нарежда най-високо в категориите Инфраструктура, Резултати от знания и технологии и Творчески резултати


Ръстът на цифровизацията в останалата част от икономиката се дължи на това, че все повече компании засилват използването на цифрови технологии. Според годишното проучване на IMDA степента на внедряване на технологиите в компаниите е нараснала от 74% през 2018 г. до 94% през 2022 г.

В резултат на това във всички сектори са назначени повече технологични специалисти, като броят на работните места в тази сфера нараства от около 155 500 през 2017 г. до 201 100 през 2022 г.

"Въпреки неотдавнашните съкращения в технологичния сектор, търсенето на подобни специалисти вероятно ще остане устойчиво, тъй като цифровизацията на икономиката се задълбочава", заявява IMDA. "Като цяло цифровата икономика на Сингапур бележи силен растеж и дългосрочните ѝ перспективи остават положителни. Правителството на Сингапур продължава да е ангажирано с развитието на конкурентоспособна цифрова икономика и с насърчаването на технологично квалифицирана работна сила".

В предложението си за бюджет за 2022 г. вицепремиерът Лорънс Уонг заявява, че през следващите няколко години правителството ще инвестира 200 млн. сингапурски долара в проекти, които изграждат цифрови способности за предприятията и работниците.