Великобритания гони 23 руски дипломати във връзка със случая, при който бившият руски шпионин Сергей Скрипал беше отровен, предава ТАСС. Това заяви премиерът Тереза Мей, цитирана от руските медии. Руските дипломати имат една седмица да напуснат Острова, заяви Тереза Мей.

Премиерът на Обединеното кралство нарече предполагаемите действия на Москва срещу бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал „незаконна употреба на сила срещу Великобритания”.

Мей каза, че при отравянето на Скрипал е използвана отрова от запасите, които се държат от Русия. Великобритания ще започне и проверки на частните руски самолети и ще замрази съмнителни сметки.

Островът ще прекрати двустранните контакти на високо равнище с Русия и ще отмени поканата към руския външен министър Сергей Лавров да посети страната, обяви британският министър-председател в отговор на отравянето на бившия руски двоен агент в Солсбъри, съобщи БГНЕС.

Спешно открито заседание на Съвета за сигурност на ООН ще се проведе тази вечер във връзка с отравянето на Скрипал, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Междувременно руският министър на външните работи Сергей Лавров отхвърли днес като безпочвени и несериозни твърденията на Великобритания за участие на Русия в отравянето на двойния агент Сергей Скрипал и като опит да бъде въведена в заблуждение международната общност, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Лавров подчерта, че Великобритания не е поискала официално от Русия информация за нервнопаралитичното вещество, използвано при покушението срещу Скрипал и дъщеря му в английския град Солсбъри на 4 март.

Министърът декларира, че Русия няма мотив да премахва двойния агент и изтъкна, че извършителите имат интерес от раздухване на антируска кампания.

"Тази линия даже надхвърля това, с което се занимаваше у нас прокурорът на СССР Андрей Вишински, когато изобрети принципа "признанието е царицата на доказателствата", напомни Лавров за главното действащо лице в сталинските чистки през 30-те години.

По думите на първия руски дипломат за британската страна, а и за онези, които "голословно започват да я поддържат", не признанието, а подозрението е царица на доказателствата и това подозрение "трябва да се възприема от цялата международна общност като царица на доказателствата", цитира ТАСС думите на Сергей Лавров.

"Има само регрес, не виждаме прогрес", заяви Лавров по повод състоянието на руско-британските отношения.

Британският премиер Тереза Мей заяви в изказването си в парламента, че руският президент Владимир Путин е виновен за влошаването на отношенията между Москва и Лондон, предаде БГНЕС

„Мнозина от нас гледаха към постсъветска Русия с надежда. Желаехме по-добри отношения и е трагично, че президентът Путин избра да действа по този начин”, каза Мей пред депутатите.

Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха открити в безпомощно състояние на пейка в град Солсбъри на 4 март.

Скрипал е бивш руски агент, който през 2006 г. е осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. 4 години по-късно е един от четиримата затворници, освободени от Москва в замяна на 10 руски шпиони, задържани от ФБР.

Скрипал се установява в град Солсбъри, Великобритания. Съпрагата на Скрипал, по-големият му брат и синът му починаха през последните 2 години. Според семейството част от тях са умрели при мистериозни обстоятелства.

Британското разследване сочи, че Скрипал и дъщеря му са отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок”. То е разработено в бившия Съветски съюз през 70-те и 80-те години.

„Новичок” е силно токсично нервнопаралитично вещество. Той е четвърто поколение отровен газ, чиито съставни части са селскостопански химикали.

„Новичок” предизвиква забавяне на сърдечния ритъм и ограничаване на въздушните пътища, което води до смърт от задушаване. Една от основните причини да се произвеждат тези вещества е, че техните съставни части не са забранени.

Великобритания настоява Москва да даде обяснения по случая. И предупреждава, че ако това не се случи, ще вземе ответни мерки.