8-годишни хакери: Как непълнолетни стават усъвършенствани киберпрестъпници

1392
8-годишни хакери: Как непълнолетни стават усъвършенствани киберпрестъпници

© GettyImages

Децата ни са онлайн повече от всякога.

Отглеждаме поколение, наречено TikTok, а милиарди родители по света дори нямат идея какво точно правят наследниците им в мрежата.

Прогнозите са до 2025 г. пазарът на видеоигри да достигне стойност от 256,97 млрд. долара. Един на всеки трима души е геймър, а значителна част от тях са деца.


В същото време се наблюдава тенденция, че  непълнолетните стават лесна мишена на престъпници, които ги склоняват да извършват сложни кибератаки чрез усъвършенстваните си умения в интернет.

Доколко всъщност познаваме киберпрестъпниците в сенките на тъмната мрежа? Euronews търси отговор на този въпрос, като се фокусира върху най-уязвимите в обществото – децата.

Пистолет вместо играчка

Синът на Барбара Гемен е въвлечен в киберпрестъпления на много ранна възраст.

"Започна да хакерства на осемгодишна възраст. И тогава си поръча пистолет", обяснява тя.  

"Мисля, че прекара един месец в опити да разбере как да може да поръча пистолет и да го достави до вкъщи. Независимо дали от Полша или България, може да сте сигурни, че ще мине през митницата, без проверка. Когато получи пистолета, синът ми го отвори и беше много, много развълнуван. Аз бях напълно шокирана.", допълва Барбара.

Най-младият обирджия у нас консултира банкиСинът му още го пита:

"В един момент започна да се събужда нощем само и само да е на линия пред компютъра и беше наистина стресиран. Тогава разбрахме, че е работил с група международни хакери.", обяснява майката.

Тя опитва да сигнализира полицията, но твърденията й са отхвърлени от служителите като "преувеличени".

Тогава Барбара решава да се обучи в киберсигурност и сега е специален доброволец към холандската полиция.

"В днешно време е лесно, защото много деца имат лаптопи, мобилни телефони и по принцип можеш да направиш хакерска атака само с няколко клика. Това е доста голям проблем, защото децата и младите хора често не знаят кое е законно и кое не", допълва тя.

Пътят от геймър до хакер

Майк Джоунс е изследовател в областта на сигурността, който комуникира с деца, идентифицирани като потенциални киберпрестъпници. Обяснява, че групите за организирана престъпност все по-често се насочват към деца, които играят видеоигри и ги вербуват за кибератаки.

"Организираната престъпност наблюдава внимателно геймърите. Те са в състояние да идентифицират деца, които имат необходимите възможности и знания", разкрива Джоунс.

От Банкман-Фрайд до Си Дзинпин – най-опасните хора за свободния интернетЗа първи път от 2015 г. насам Доналд Тръмп не е начело в списъка на Wired

"За да ви сътрудничат, първото нещо е да спечелите доверието им. Намерете неща, които им харесват. Децата, които обикновено се занимават с технологии и видео игри, обикновено не са сред най-популярните в училище.", обяснява експертът.

Престъплението като забавление

Д-р Кели Дънлап е клиничен психолог. Според нея, младите хакери са податливи към опасни и незаконни атаки, защото мозъкът им не е напълно развит.

"Тийнейджърите не мислят за вредите, които могат да причинят. Способността им да научават нови неща и да се адаптират е наистина невероятна. Но в същото време, части от мозъка им не са достатъчно развити и те са свързани с неща като предвиждане на последиците. Това е неврологично състояние, което все още не се е развило при децата и младежите.", обяснява психологът.

Кристиан Фанк, експерт в "Глобални изследвания и анализи", обаче твърди, че младите хора са привлечени от киберпрестъпления, за да се докажат пред връстниците си.

"Хакерството има нещо като митична аура, като "cool" фактор. Това, разбира се, се дължи и на много сериали и филми. То всъщност привлича млади хора, които може би искат да докажат егото си или да повишат самочувствието си, да придобият някакви права, че са над другите.", допълва експертът.

 

 

 

Българският бизнес

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg