Участниците в международния консорциум за построяването на газопровода "Набуко" търсят нови партньори поради увеличаването на разходите. В момента се водят преговори с компаниите Бритиш Петролиъм, СОКАР, Статойл, GDF Seuz и Тотал, съобщават турските медии.

Оценката за цената на газопровода "Набуко" е повишена до 12-15 млрд. евро от обявените по-рано 7,9 млрд. евро, съобщи още в началото на май агенция Ройтерс, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.

Проектът "Набуко" предвижда транспортирането на 31 млрд. куб.м. природен газ годишно от Каспийския регион през Турция и балканските страни за Унгария и Австрия. Доставките по тръбата трябва да покрият 5% от консумацията на "синьо гориво" в ЕС през 2020 г.

Предвижда се изграждането на газопровода, който трябва да заобиколи Русия, да започне през 2013 г., а първите количества газ да потекат в края на 2017 г. Участници в проекта с равни дялове от 16.67% са австрийската OMV, унгарската МОЛ, българската БЕХ, румънската "Трансгаз", турската "Боташ" и германската RWE.

Конкуренти на "Набуко" са газопроводите ITGI и TAP. Тръбопроводът IТGI, струващ 2.5 млрд. евро, предвижда транспортирането на каспийски газ по маршрута Турция-Гърция-Италия.

Газопроводът ТАР, на стойност 1.1 млрд. евро и с дължина 520 км, трябва да доставя газ в Югоизточна Италия през Гърция и Албания. Но "Набуко" се нуждае от строителство на нова инфраструктура, докато TAP и ITGI само от подобряване на вече работеща извън пределите на ЕС.

На 8 юни консорциумът „Набуко газ пайплайн интернешънъл" подписа с транзитните страни, участващи в „Набуко", споразумения за подкрепа на изграждането на проекта. От българска страна документът беше парафиран от министъра на енергетиката Трайчо Трайков.

Преди дни обаче шефът на Ени Паоло Скарони заяви, че газопроводът "Набуко" не е сигурен проект. "Никога не сме виждали тръбопровод, нуждаещ се от десетки милиарди долари инвестиции, който няма партньор за доставките на газ. Набуко (Nabucco) е консорциум на потребители на газ, така че от наша гледна точка този газопровод не е сигурен проект", посочи Скарони пред Европейския парламент в Брюксел.

В Европейския съюз Ени е един от най-близките съюзници на руския енергиен гигант Газпром. Двете компании работят заедно по друг газопровод - "Южен поток", който трябва за свързва Югоизточна Европа с руските газови находища, отбелязва ДПА.

Източник: БТА