Преди войната между Израел и „Хамас“ да привлече почти цялото внимание на международната общност, руската инвазия в Украйна беше най-неотложната криза, която дипломатите се опитваха да разрешат.

Тази седмица беше определена като важен момент за европеизацията на Украйна, тъй като държавите-членки на ЕС се събраха в Брюксел на последната за годината среща на върха на съвета, за да дадат зелена светлина както за увеличаване на финансирането за Киев (нещо, което не се случи), така и за започване на преговори за украинско членство в блока.

Всичко това беше поставено под въпрос от една държава-членка: Унгария, пише CNN.

От известно време унгарският премиер популист Виктор Орбан е „проблемно дете“ номер едно за Западна Европа. Още преди войната в Украйна Унгария държеше ЕС в шах по редица въпроси, тъй като повечето от важните решения, вземани от Брюксел, изискват единодушно одобрение от всички 27 държави членки. Това означава, че всяка държава-членка на практика разполага с право на вето, което може да използва, за да блокира основни политики на ЕС, като например изпращането на милиарди евро на разкъсваната от война страна или приемането на дадена държава в съюза.

Членство – да, пари – не: Какво ще получи Киев след знаковата среща на ЕСЕвролидерите постигнаха историческо споразумение да започнат преговори за присъединяване на Украйна. Те обаче няма да започнат веднага и ще отнемат години


Теоретично това вето трябва да се използва само ако дадена държава-членка има действително възражение срещу някоя политика на ЕС, но то все по-често се използва като инструмент от политическите лидери, за да постигнат желаните от тях неща в други области. В случая с Орбан това обикновено е, за да се осигури отпускането на централните фондове на ЕС, които Брюксел спира за Унгария заради различни нейни прояви - като например подкопаване на върховенството на закона или нарушаване на основните права на ЕС за ЛГБТ+ общността.

Случаят беше такъв и тази седмица, след като дипломатите и служителите на ЕС прекараха първата ѝ половина в преговори за отпускане на милиарди евро на Унгария, замразени заради опасения, свързани с корупцията и върховенството на закона. Този въпрос в крайна сметка беше решен до известна степен и ЕС успя да се обедини около позиция за продължаваща подкрепа за Украйна и нейния път за присъединяване към блока.

Но за някои украински и западни служители, работещи в тясно сътрудничество с Киев, този епизод е поредното доказателство, че вече се случва това, от което те най-много се страхуват - умора от Украйна.

Старши съветник на украинския президент Володимир Зеленски коментира пред CNN, че тъй като в очите на Украйна присъединяването към ЕС е пряко свързано с членството в НАТО, всяко колебание от страна на европейските ѝ съюзници е "лош сигнал, който ще насърчи Русия да продължи напред".

Кристалина Георгиева прие Зеленски в МВФ и обяви $900 млн. помощ за УкрайнаТя заяви, че икономиката на Украйна е доказала своята устойчивост въпреки руската инвазия през февруари 2022 г.


Високопоставен служител на НАТО, който работи пряко с Украйна, също коментира пред медията, че това е част от дългосрочна тенденция, водеща към най-лошия сценарий - Западът да разсее фокуса си върху Украйна.

Доказателство за това идват и отвъд океана, където дебатите за продължаване на финансирането на Украйна стават все по-ожесточени и се свързват с все повече други политики, за които демократи и републиканци спорят в различните нива на властта. Очакванията са тази тема да се превърне в основна и по време на предизборните дебати в САЩ, а всяко нещо, което е в ущърб на Киев, е в полза на Москва. И руските официални лица го знаят.

В крайна сметка ЕС се обедини около позицията, че Украйна е добре дошла в блока и процеса по присъединяване ще продължи, противопоставяйки се на твърденията за умора от Украйна.

„Въпреки това е трудно да избягаме от усещането, че западните съюзници на Украйна - дори в Европа - губят интерес към това, което някога беше техен основен приоритет. А ако дори европейците губят интерес към една сухопътна война на собствения си континент, какво трябва да мисли останалата част от света?“, пита CNN.

Какво може да означава това за Киев?

Ядрените заплахи – нов основен лост за политически натиск в арсенала ПутинТой все по-често прибягва до тях, след като вече не може да притиска с прекъсване на доставките на нефт и газ


На фона на бавещия се нов пакет от помощи за Украйна от страна на САЩ, все повече анализатори и официални лица в страната започват да правят оценки какъв би бил изходът от войната, ако Западът се отдръпне.

"Няма гаранция за успех с нас, но те със сигурност ще се провалят без нас", коментира високопоставен американски военен служител.

Най-непосредственото безпокойство е свързано с въздействието на отдръпването върху продължаващата контраофанзива на Украйна в източната и южната част на страната, където украинските сили трудно постигат напредък, дори при редовни финансови инжекции на Вашингтон.

"Ако говорим за завземането и задържането на нови територии, това няма как да се случи без продължаваща подкрепа от САЩ", казва европейски дипломат пред CNN.

В по-общ план западните служители се опасяват, че загубата или по-нататъшното забавяне на подкрепата от страна на САЩ ще се отрази и на помощта от съюзниците им. В петък Украйна понесе още един удар, след като Унгария блокира по-нататъшната помощ от Европейския съюз, въпреки че се очаква разговорите по този въпрос да бъдат възобновени през януари. Новината обаче подчертава мащаба на предизвикателството, пред което е изправен Киев, и мнозина се опасяват, че ако САЩ не продължат да оказват подкрепа, европейските държави ще ги последват.

WSJ за европейските армии: Празни арсенали и слаби бюджетиТревогата се засилва, тъй като Америка се придвижва към по-изолационна позиция, а потенциалната заплаха за Европа от страна на Русия отново се появява


В момента западните разузнавателни служби изчисляват колко дълго Украйна би могла да издържи без помощта на САЩ и НАТО. Високопоставен американски военен служител посочва, че става дума за месеци, като в най-лошия случай Украйна може да претърпи значителни неуспехи и дори пълно поражение до лятото. А една руска победа би била не само ужасна новина за Украйна, но и катастрофа за европейската сигурност в по-широк план, както и сериозен удар за САЩ.

Запитан за продължаващото забавяне на американската помощ, естонският министър-председател Кая Калас коментира от Брюксел: "Не можем да говорим за умора от войната в момента, защото ако го направим и се предадем, тогава Путин ще победи и това ще означава катастрофа за всички. Това ще означава повече конфликти, повече войни, повече недостиг на хранителни запаси и всички останали тревоги, които идват заедно с тях. Ето защо трябва да положим усилия сега."

Украинските сили вече нормират боеприпасите си, свидетелстват американски и украински официални лица, тъй като руските сили отвръщат на огъня в съотношение седем към едно. Високопоставен украински военен представител заявява, че украинските командири смятат, че руското превъзходство в огневата мощ е довело до допълнителни украински жертви.

Съдбата на Украйна в клещите на американската вътрешна политикаРепубликанците обвързват новите траншове към Киев с абсурдни за демократите имиграционни промени


Без допълнителна американска помощ западните официални лица оценяват, че Украйна първо ще изчерпи ракетите с далечен обсег, след това тези за противовъздушна отбрана, а по-късно и артилерийските боеприпаси и ракетите с малък обсег като противотанковите ракети Javelin, изстрелвани от рамо, и зенитните ракети Stinger.

Всяка категория боеприпаси е от решаващо значение за отбраната на Украйна. Ракетите с далечен обсег като доставените от Обединеното кралство Storm Shadow са от основно значение за възможностите на Украйна да отблъсне руския черноморски флот и да отвори коридор за превоз на зърно и други доставки.

Ракетите за противовъздушна отбрана се оказаха особено важни през последните седмици, когато Русия разшири атаките си срещу гражданската инфраструктура, а тези с по-малък обсег на действие позволиха на украинските сили да се защитават от руските танкове и самолети, които значително превъзхождат техните собствени.

Оценките за това какво би означавало украинското поражение за Европа на свой ред предизвикват дълбоки опасения сред някои от европейските държави.

"Не мисля, че хората напълно осъзнават какво всъщност би означавало падането на Украйна", казва европейски дипломат. "Ще станем свидетели на ужасни неща: етническо прочистване и пълно унищожение на страната. Спомнете си какво направиха руснаците в Буча. За нас ще е успех, ако успеем да предотвратим подобни случаи. Затова трябва да продължим да подкрепяме Киев.“