Азиатските индекси се понижиха в последния ден на седмицата след силния спад в цената на петрола, което понижи апетита към риск. Доларът поскъпна спрямо останалите основни валути, а щатските индекси отстъпиха крачка назад от историческите си рекорди от сряда.

Добри данни за щатската икономика отново върнаха спекулациите за ранно повишение на лихвите.

Силните заводски поръчки и слабата йена съдействаха за това японският Nikkei да се повиши до нов 15-годишен максимум. Ръст регистрираха още пазарите на Китай и Австралия.

След седемдневен ръст южнокорейските акции поевтиняха вчера. Индексът, следящ представянето в региона - MSCI, се понижи минимално с 0.1%.

Немският индекс Dax регистрира нов исторически рекорд след отварянето си днес при нива от 11 345 пункта.

Петролът отстъпи от вчерашните си най-високи стойности и фючърсите на брента с доставка през април се търгуват при нива от 61 долара за барел.

Златото се търгува без съществена промяна в нивата си – при 1 205 долара за унция с незабавна доставка. Среброто се разменя за 16.46 долара за унция.

„Политиката на стимули от някои от водещите световни централни банки по света оказват своя положителен ефект върху фондовите пазари, особено в еврозоната и Япония. Наскорошните данни от еврозоната показват признаци на позитивност и това безспорно окуражава инвеститорите да отвеждат индексите до нови рекорди“, коментира Стан Шаму, пазарен стратег в IG, цитиран от CNBC.

Инвеститорите очакват ревизираните данни за ръста на щатската икономика по-късно днес. Средните очаквания на анализаторите са прогнозата да бъде ревизирана надолу до 2.1% спрямо първоначалните прогнози за ръст от 2.6%.

„При ръст на щатската икономика над 2% Фед може да трябва да прибегне до повишение на лихвите по-скоро от очакванията. И обратното, при ръст под 2% очакванията за повишение на лихвите през януари ще намалеят“, смята Масафуми Ямамото, пазарен стратег в Praevidentia Strategy.